Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, hogy két ülést is tartott a kabinet a megalakulása óta. Először döntöttek a veszélyhelyzet elrendeléséről, mivel közvetett veszélynek vagyunk kitéve, és a humanitárius katasztrófa lehetősége fennáll, emellett a gazdasági következmények is súlyosak – hangsúlyozta a miniszter.
A miniszterelnökséget vezető miniszter kifejtette, hogy a háború Ukrajna és Oroszország között zajlik, ez fegyveres veszélyt Magyarországra nem jelent, de humanitáriust igen, sok menekült érkezik hazánkba. A gazdasággal kapcsolatos gondokat is szaporították az események. A háború időszakában is válságállóvá kell tenni a magyar gazdaságot. A miniszter kifejtette, hogy a választók arra adtak felhatalmazást, hogy kimaradjunk a háborúból, és biztos kapaszkodókat találjon a kormány a korábbi eredmények megvédésére.
Gulyás Gergely elmondta, hogy a kormány úgy döntött,
Tehát csak a magyar forgalmi engedéllyel rendelkező autóknak lesz lehetőségük arra, hogy Magyarországon tankoljanak, mert a miniszter szerint a benzinturizmus veszélyezteti az ellátásbiztonságot, és ez visszaélés a befagyasztott benzinárral.
Máshol többszörösére nőttek a rezsiárak
Gulyás Gergely rámutatott arra, hogy sok országban többszörösére nőttek a rezsiárak, Magyarország viszont fenn tudta tartani a rezsicsökkentést. A kormány a rendkívüli felhatalmazásával élve rezsivédelmi és honvédelmi alapot hozott létre. Gulyás szerint a brüsszeli szankciós politika is felelős az árak emelkedéséért. Az elhúzódó háborús helyzetben az ország gazdaságát is meg kell védeni, mindent meg kell tenni a rezsicsökkentés, a családok támogatása és a nyugdíjak értékének a megőrzése érdekében – mondta a miniszter.
Az extraprofitadók
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter elmondta, hogy extraprofit-különadók érkeznek. Az extraprofitadók a jelenlegi ágazati különadók felett kerülnek kivetésre, mondta a miniszter.
Az első ilyen ágazat a bankszektor, ahol elvonják az extraprofitot és a tranzakciós illetéket kibővítik. Ennek összege a bankszektorban 250+50 milliárd forint (extraprofit-+bankadó). Ez az éves összege az elvonandó forintnak. A cél a miniszter szerint az, hogy ezt a teljes összeget idén és jövőre is beszedjék.
- A biztosítói szektorban 50 milliárd forintot vonnak el.
- Az energiaszektorban 300 milliárdot vonnak el – ez főként a Molt érinti.
- A kiskereskedelmi szektor 60 milliárd forint,
- a telekommunikációs szektor új terheinek összege 40 milliárd forint,
- a gyógyszerforgalmazóktól 20 milliárdot forintot vonnak el (ez nem érinti a kis gyógyszerforgalmazókat),
- a légitársaságoktól 30 milliárdot vonnak el.
- Ezen felül a kormány kiveti a reklámadót, amelyből 15 milliárd forint bevételt várnak.
A kormány azt reméli, hogy így összesen 800 milliárd forint bevétel keletkezik.
Gulyás Gergely újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy a háborús veszélyhelyzetet már megelőzően fokozott védettséget rendelt el a kormány, „ezt fenn fogjuk tartani”. A miniszter leszögezte,
A családtámogatásra a jövő évi költségvetésben is annyi pénz áll rendelkezésre, mint az idén – biztosított Gulyás, hozzátéve, hogy a ma elérhető nemzetközi prognózisok alapján ezek az intézkedések és a költségvetés egyensúlya is fenntartható.
Borítókép; Szentkirályi Alexandra Facebook-oldala