Polgári múlt – zöld jövő: faültetés a Lenck-villa kertjében
Tóth Imre igazgató és Ilyés Éva igazgatóhelyettes, továbbá önkéntesek és a múzeum munkatársai is ásót ragadtak a fenntarthatóság jegyében – gyümölcsfacsemetéket fogadtak örökbe és ültettek el a Lenck-villa kertjében. Az akció a TAEG Zrt. támogatásával jöhetett létre, miután többféle őshonos bokrot ajándékoztak Hárs Olivér, a Castanea Egyesület elnöke közreműködésével a Lenck-villának.
Az ültetésen kívül a csemeték későbbi gondozásra is ígéretet tettek a program résztvevői – szeretettel kísérik majd figyelemmel növekedésüket. Hamarosan lombosodó fák és virágzó növények nyújtanak majd élőhelyet a kert látogatóinak; legyenek azok rovarok, madarak vagy éppen emberek.
Fotó: SopronMédia
Ez a kert egyesületünknek, a Castaneának köszönhetően lett védett az önkormányzat által, amit a dús növényzete miatt meg is érdemel. Itt olyan lágyszárúak találhatóak például, melyek még a természetben is ritkán fordulnak elő. A környezetvédelem érdekében a legegyszerűbb dolog, amit tehetünk, az a faültetés, ezzel segítjük elő, hogy több párolgás, több árnyék legyen. Saját kertünkben is körbenézhetünk, hogy nagyobb, termőképes fáink alatt találunk-e kis csemetéket, amiket kiásva másnak felajánlhatunk. A Lenck-villa átépítése során több növény eltűnt innen, és fontos, hogy újra zöld, dús legyen ez a kert, ezért őshonos bokrokat ajándékoztunk – fagyalt, húsos somot, vörösgyűrűs somot, ostorménbangitát, mezei juhart és varjútövis bengét
– avatott be minket a részletekbe Hárs Olivér.
Fotó: SopronMédia
Martos Virág múzeumpedagógus rendkívül hálás a Castaneának és a TAEG Zrt.-nek:
A beporzók napjához kapcsolódik a Soproni Múzeum minden évben, és ennek apropóján szeretnénk a Lenck-villa kertjének ajándékba adni néhány csemetetét. Ezek a gyümölcsfák a méheknek is jó táplálékot adnak, és madárbarát kert lévén gyümölcsöt, táplálékot nyújt a madaraknak is. A Lenck-villa kertje védendő természeti érték, és gazdagítjuk az élővilág táplálékláncát a közösségi kertészkedés által.