| 2022. február. 13. | 4 perc olvasás

Richter Gedeon: a gyógyszerész, aki meghódította a világot, majd '44-ben a Dunában végezte

Tudtad, hogy Richter Gedeon 1901-ben alapított budapesti gyógyszergyára volt az első, organoterápiára és szintetikus készítmények előállítására szakosodott üzem?

A modern hazai gyógyszeripar megteremtője, Richter Gedeon 1872. szeptember 23-án született a Heves megyei Ecséden. A XX. század elején az elsők között ismerte fel, hogy a gyógyszertári gyógyszerkészítés ideje lejárt, és csak a nagyüzemi gyógyszergyártásnak van jövője.

Középiskolai tanulmányait Gyöngyösön végezte, gyógyszerész oklevelét 1895-ben a budapesti Tudományegyetemen szerezte meg kitűnő minősítéssel. 1897-ben több nagy német, olasz, angol és francia gyógyszertárban, gyógyszervegyészeti laboratóriumban és gyógyszergyárban tanulmányozta a nagyipari gyógyszergyártás elméleti és gyakorlati módszereit.

Richter portre (Ecséd, 1872. szeptember 23. – Budapest, 1944. december 30.)
Richter portre (Ecséd, 1872. szeptember 23. – Budapest, 1944. december 30.)
https://hu.wikipedia.org/

Hazatérve, 1901-ben atyai örökségéből megvásárolta Budapesten az Üllői út és a Márton utca sarkán a Sashoz címzett patikát, ahol gyógyszervegyészeti laboratóriumot rendezett be, és állati szervekből ún. organoterápiás gyógyszereket állított elő (organoterápia: állati eredetű szervekkel, szövetekkel vagy kivonatokkal történő gyógykezelés).
Ez a tevékenység nemzetközi viszonylatban is úttörőnek számított, mert akkoriban a külföldi gyárak kizárólag növényi kivonatokból állították elő készítményeiket.

Richter első organoterápiás készítményét, a vérnyomást növelő mellékvesekéreg-hormon kivonatát, a Tonogen suprarenalét még ma is használják a gyógyászatban. Richter még abban az évben két másik, belső elválasztású hormont tartalmazó szert is előállított: a pajzsmirigy hatóanyagát tartalmazó Thyrecidát és a petefészek hatóanyagát tartalmazó Ovarium nevű készítményt.

1907-ben Kőbányán, a X. kerületi Cserkesz utcában egy év alatt felépítette az első korszerű hazai gyógyszergyárat. Az agyalapi mirigy hátsó lebenyének − a hipofízisnek − a kivonatát tartalmazó, anyaméh-összehúzó hatású hormonális készítménye, a Glandutrin már az új gyárban készült.


https://www.gedeonrichter.com/

1912-ben előállította az első tisztított digitálisz kivonatot (Adigan). Ugyanebben az évben sikerült a hidrogén-peroxidot karbamiddal tartósítani, ez volt a gyár első szintetikus készítménye. A szilárd vegyület hamarosan Hyperol néven közismert, hatékony fertőtlenítőszer lett.
A Bayer Gyógyszergyár híres, 1898-ban forgalomba hozott Aspirin tablettájának mellékhatásait kiküszöbölendő 1911-ben előállította az acetilsav legstabilabbnak tekinthető, vízoldékony sóját, a kálciumacetil-szalicilátot, amely Kalmopyrin néven máig az egyik legismertebb gyógyszer Magyarországon.
A húszas években Richter Gedeon megszervezte az első hazai ipari biológiai laboratóriumot. A nemzetközi kutatással egy időben, 1941-ben itt állították elő az első szintetikus ösztrogént (Stilbestrol).

Az inzulin üzemszerű termelése hazánkban elsőként a Richterben indult el
Az inzulin üzemszerű termelése hazánkban elsőként a Richterben indult el
https://www.gedeonrichter.com/

https://www.gedeonrichter.com/

A Richter gyár termékei 1912-től megjelentek Németországban, Hollandiában, Olaszországban, Dániában, Svédországban, Norvégiában, Svájcban és Ázsiában, 1910-ben már képviselete működött Törökországban. A gyárnak ekkor már 24 gyógyszerszabadalma volt, a II. világháború elején 5 világrészre kiterjedő képviseleti hálózattal és 10 leányvállalattal rendelkezett.

A német megszállást követően a vállalat igazgatósága lemondott, szakmai vezetők vették át az irányítást. A Richter Gedeon Vegyészeti Gyár alapítója svájci útlevél birtokában sem hagyta el az országot, életét a nyilasterror oltotta ki Budapesten, 1944. december 30-án.

1945 után az újjáépült Richter gyár hatalmas vállalattá fejlődött és Kőbányai Gyógyszerárugyár néven működött. Öt kontinens 80 országába exportál gyógyszereket, állatgyógyászati készítményeket, takarmánykiegészítőket, ipari enzimeket, növényvédő szereket és bioaktív kozmetikumokat.

Richter Gedeon születésének 100. évfordulóján, 1972-ben Richter-emlékérmet alapítottak, és az Üllői úti volt Sas gyógyszertárat emléktáblával jelölték meg.

A B12 vitamin fermentációs úton történő előállításának szabadalmaztatására 1956-ban került sor. 1966-ban alig három évvel azután, hogy az USA-ban megjelent az első orális fogamzásgátló készítmény, már piacon volt a Richterben kifejlesztett magyar megfelelője.
Az originális kutatások legkiemelkedőbb eredménye a több mint húsz évnyi kutatási-fejlesztési munkával piacra került Cavinton.
Ma már külföldi érdekeltségei révén Közép-Európában regionális multinacionális vállalatnak tekinthető.

Richter Gedeon gyógyszerész, a modern hazai gyógyszeripar megteremtőjének emléktáblája, annak a háznak a falán, ahonnan 1944. december 30-án elhurcolták kivégezni. A bronz relief Buda István alkotása. Felavatva: 2009. december 7-én.
Richter Gedeon gyógyszerész, a modern hazai gyógyszeripar megteremtőjének emléktáblája, annak a háznak a falán, ahonnan 1944. december 30-án elhurcolták kivégezni. A bronz relief Buda István alkotása. Felavatva: 2009. december 7-én.
https://dka.oszk.hu/

https://www.gedeonrichter.com/

Forrás: https://www.gedeonrichter.com/

https://www.sztnh.gov.hu/

Borítókép: https://www.gedeonrichter.com/

Legnépszerűbb cikkek