| 2020. december. 26. | 2 perc olvasás

Semmelweis Ignác, az életében meg nem értett zseni

Tudtad, hogy a kísérleti kóroktan megalapítója Semmelweis Ignác, az anyák megmentője?

Semmelweis Ignác Fülöp (Buda, 1818. július 1. – Döbling, 1865. augusztus 13.) magyar orvos, „az anyák megmentője". 2013-ban az UNESCO Nemzetközi Tanácsadó Bizottsága A világ emlékezete program részének nyilvánította Semmelweis Ignác gyermekágyi lázzal kapcsolatos felfedezéseit, és azok dokumentumait.

1847-ben egy szakmai utazása után fájdalommal értesült barátja, kollégája haláláról, Jacob Kolletschka boncolás okozta vérmérgezésben hunyt el. Eltöprengett ezen és még az év márciusában felismerte, hogy az a betegség, amely barátja halálát okozta és az, amelyet gyermekágyi láz néven ismertek, azonosak.

Már Bécsben, majd 1851-től a pesti Szent Rókus Kórház szülészeti osztályának főorvosaként kimutatta az aszeptikus (fertőzést megelőző) eljárások előnyeit a szülészetben és a sebészetben. Mind gyakorlatával, mind írásaiban próbálta terjeszteni nézeteit, de sajnos az orvostársadalom nem vett róla tudomást.

Semmelweis 1860-ban
Semmelweis 1860-ban
https://hu.wikipedia.org/

Semmelweis első megállapítása az volt, hogy a klórvizes kézmosás megszünteti a kézen a boncolás utáni hullaszagot. Ennek alkalmazása közben jött rá arra, hogy a klór a kézre tapadt fertőzést okozó szennyeződést is megöli. Ekkoriban a kórokozó baktériumokat még nem ismerték. Szinte ismeretlen magyar szülészként csak szélmalomharcot tudott folytatni a kor tekintélyes, és különböző (ma már bizonyítottan téves) elméleteket hirdető szülészeivel szemben. A mikroorganizmusok felfedezése, Louis Pasteur munkássága hozta meg az áttörést, ennek nyomán kezdett Lister is 1865-ben (Semmelweis halálának évében) a karbolsavas antiszepszissel foglalkozni.

A klórmész-oldatos kézmosást Semmelweis antiszeptikumként ajánlotta kollégáinak. Kötelezte az orvosokat, az orvostanhallgatókat és az ápolószemélyzetet a szülészeti osztályokra történő belépés előtti klórmész-oldatos kézmosásra, majd később kötelezővé tette az egyes betegek vizsgálata közötti klóros kézmosást is .

1855-ben a pesti egyetemen kinevezték az elméleti- és gyakorlati szülészet tanárává. 1857-ben a Zürichi Egyetem meghívta tanárnak, de inkább itthon maradt. Semmelweis hamarosan leköszönt a szülészeti osztály vezetéséről, ahol hat év alatt egy százalék alá szorította módszerével a gyermekágyi láz halandóságát.

Anélkül, hogy korában ismeretes lett volna a fertőző betegségek kóroktana, illetve a fajok közötti lehetséges átvitele, állatkísérleteket folytatott. Korszakalkotó módon vett kilenc házinyulat, majd a gyermekágyi lázban elhunytaktól vett szövetkaparékkal megfertőzte őket. Mind a kilenc állat a betegség jellemző tüneteivel elhullott. Ezzel megcáfolta a kór okainak ma már nevetséges „tudományos magyarázatait” (miazmák, meteorológiai, csillagászati körülmények stb.). Semmelweis így úttörője volt a kísérleti kóroktan megalapításának is.


https://semmelweis.hu/
1860-ban jelent meg Bécsben a Die Aetiologie, der Begriff und die Prophylaxis des Kindbettfiebers című tanulmány
1860-ban jelent meg Bécsben a Die Aetiologie, der Begriff und die Prophylaxis des Kindbettfiebers című tanulmány
Fotó: Kovács Attila, Semmelweis Egyetem

Forrás: https://hu.wikipedia.org/

Borítókép: Túry Mária: Semmelweis, 1953.

Foto: pinteraukcioshaz.hu

Legnépszerűbb cikkek