| 2022. február. 8. | 5 perc olvasás

Sopron zöld ékköve: az Erzsébet-kert

Hazánk egyik első közparkja lassan 260 esztendeje szolgálja a városban élők igényeit. Talán nincs is olyan soproni, akinek élete különböző időszakaiból ne fűződnének kellemes emlékei városunk egyik leglátványosabb közterületéhez. Alsólőveri fekvésének, csendjének, jó levegőjének köszönhetően szívesen tologatják anyukák gyermekeiket, vagy nagyszülők unokáikat a fasorok árnyékában, majd tanítják a növekvő gyerkőcöket biciklizni, rollerezni az aszfaltutakon. A Rák-patak melletti játszótér egyre modernebb mászókái, hintái több generációnak szolgáltak már találkahelyül, a felhőtlen közös kikapcsolódás helyszínéül. Idősebbek szívesen találkoznak és beszélgetnek egy jót a kényelmes padokon.

A Rák-patak partján, az egykori Déli pályaudvar szomszédságában fekvő Erzsébet-kert területe a 18. század elején még a városfalakon kívüli kültelek volt. A szépen gondozott, eredetileg Preysing generális magántulajdonában lévő telket 1763-ban vásárolta meg a város a generális özvegyétől. Az ekkor Neuhofként emlegetett franciakert 1800 körül már a soproniak kedvenc sétatere volt.

1841-ben a városban katonáskodott Petőfi, aki diák rajongóival és katonacimboráival szívesen járt a Neuhofba, amikor éppen nem barátjánál, Fabricius Endrénél töltötte idejét annak Fő téri házában. Sörfőzde és sörház, mutatványosbódék, katonazenekarok, a Tűztorony fúvósai és cigányzenekarok szórakoztatták a zöldbe kisétáló városlakókat.


indafoto.hu

Kezdetben szabályos franciakert jellege az idő múlásával egyre oldottabb lett, végül 1846-ban tájképi parkká alakították. Ekkor kapcsolták hozzá a terület északi szegélyén a Rák-patak mentén húzódó, hazánkban őshonos fafajokból: nyárfákból, füzekből, szilből álló erdősávot. A park hatalmas fái között számos ekkoriban ültetett kaliforniai szárnyas-diófa, díszcseresznye, japánakác, tulipánfa is található. A fák között hangulatos sétányok, pihenésre alkalmas padok kaptak helyet. 1855-ben kezdték ültetni a vadgesztenyefákat és az egynyári virágok szaporítására üvegházat építettek.


zoldkalauz.hu

Az Erzsébet-kert talán legpompásabb éke az Európa-szerte ritkaságnak számító, elültetése óta remekül fejlődő kaliforniai óriás- vagy mamutfenyő, amely a 19. század 70-es éveiben Magyarországra eljutott első példányok egyike. A hatalmas fenyőfajta első képviselőit 1853-ban hozták Európába, a bécsi császári kertészetbe. Az ott fel nem használt szaporítóanyag a kiegyezés után kerülhetett át hozzánk, így ennél idősebb mamutfenyő nem is található Magyarország területén. Dahner Samu egykori városi főkertész visszaemlékezései szerint körülbelül 10 évi előnevelés után 1880-85 között ültették ki mai helyére. 1956-ban történt mérések szerint magassága 28 m, mellmagassági átmérője 92 cm volt. Ekkoriban botanikai körökben úgy tartották, mivel az európai klíma nem kedvez túlzottan a mamutfenyőknek, 100 évnél többet itt nemigen élnek és az 1 méteres mellmagassági átmérőt sem érik el. Mindezt annak ellenére, hogy hazájukban ezer évnél is tovább élhetnek és száz méteresre is megnőhetnek. Így az Erzsébet-kert mamutfenyője már az 1950-es években is rekordernek számított, ráadásul nemcsak korának, hanem szép szabályos alakjának köszönhetően is. Nem csoda, ha a szakemberek árgus szemekkel ügyeltek biztonságára: „… az Erzsébet-kerti mamutfenyő különös figyelmet és szeretetet érdemel. Különösen hangsúlyoznunk kell ezt napjainkban, amikor ismételten előfordul, hogy üdülők, kamaszok, dolgozók megrongálják a fa törzsét és mit sem törődve a fát körülvevő védőkorláttal, a fa törzsét megfaragják, kövekkel dobálják. Utóbbit nyilván abból a téves nézetből fakadóan teszik, hogy kérge gumitartalmú és »visszarúg«. Kérjük az illetékeseket, elsősorban az Erzsébet-kert dolgozóit, hogy világosítsanak fel minden jóhiszemű embert, a megrögzött károkozókat pedig adják át a hatóságoknak.” / Csapody István: A soproni mammutfenyő. 1957./ Így napjainkban a féltve őrzött fa nagyjából 150 éves és fiatalabb „testvérei” is ott növekednek a parkban, szerencsére a II. világháború és a természet viszontagságai is megkímélték őket.


kedvencfak.blog.hu

1863-ban a Neuhofban tartották az első soproni magyar dalos ünnepélyt, 1889-ben zenepavilont építettek. 1899-ben a parkot a megelőző esztendőben tragikus körülmények között elhunyt, Magyarországon méltán közszeretetnek örvendő Erzsébet királyné, Sisi emlékének tiszteletére Erzsébet-kertnek nevezték el. Ugyanebben az évben a park bővítésére megvette a város a szomszédos Vághy-féle gyümölcsöskertet. A parkban 1904-ben, később 1925-ben tekintélyes iparkiállítást rendeztek, akkorra már volt itt egy híres kerti vendéglő, a Sörpavilon vagy Kioszk.

1941 májusában Tamás József erdőmester javaslatára, Sopron közgyűlésének határozata alapján a Magyar Királyi Földművelésügyi Minisztérium az Erzsébet-kert egyes fáit természetvédelem alá helyezte.

A vasút közelsége miatt a II. világháború pusztításai erősen érintették a parkot és komoly károkat okoztak. 1944-45-ben összesen 39 alkalommal bombázták. Elpusztult a Zenepavilon, a Kioszk, a Rák-patak hidjánál álló Nepomuki Szent János szobor és a Városi Sörház és Malátagyár is, mely a mai GYIK helyén állt és amelyet a városi tanács még a park megvásárlásának évében, 1763-ban alapított. A kert szélét azért is ítélték alkalmasnak e célra, mert így a tűzveszélyes üzem a városfalakon kívülre került.

Az 1950-es évek elejére így a közkedvelt park elveszítette régi fényét, bár időről időre történtek kisebb rekonstrukciók, növénytelepítések. 1977-től 5 éven át Liszt Ferenc mellszobra is díszítette, melyet napjainkban a róla elnevezett konferencia és kulturális központ előtt láthatunk.


sopronikirandulas.hu

Művészeti alkotásokban ma is gyönyörködhetünk az Erzsébet-kertben járva: gróf Bánffy Miklós egész alakos bronzszobra vonja magára a tekintetet a mamutfenyő előtti nyílt téren. Az író, polihisztor, Magyarország egykori külügyminisztere és Erdély történelmének lejegyzője a térdén nyugvó, nyitott könyvre mutat: „Könyörtelen következetességgel visz tova az első, mindegynek látszó lépés a végzet ösvényén” – olvasható benne a tőle származó idézet. A szobor körüli kődarabok a trianoni békeszerződés idején szétszakított ország szimbólumai. Párkányi Raab Péter alkotását 2013. december 14-én, az éves soproni Hűség napi megemlékezés alkalmával avatták fel, egyben emlékhelynek nyilvánították az Erzsébet-kertnek ezt a részét.


sopronmuzeum.hu

A park átfogó megújítása a 2015. évi rekonstrukció során valósult meg. Ügyelve a botanikai változatosságra, vérbükkel, ámbrafával, szelíd gesztenyével, páfrányfenyőkkel egészítették ki az óriási gesztenyékből, platánokból, japánakácokból álló eredeti faállományt. Évelővirágokkal teli ágyásokat alakítottak, felújították a sétányokat, újjáépítették a zenepavilont. Információs táblák elevenítik fel a park történelmét. 2019-ben emlékfát ültetett a Soproni Városszépítő Egyesület Lovag Kőmáli Flandorffer Ignác emlékezetére. Nem véletlenül éppen itt, hiszen az ő érdeme volt Sopron Vármegye itt húzódó első vasútvonalának kiépítése 1846-ban. Nevéhez fűződik a soproni borászat felvirágoztatása és az egykori gázgyár alapítása is.

Források:

funiq.hu:

zoldkalauz.hu

Soproni Szemle 1957. XI. évf. 3–4.: Csapody István: A soproni mammutfenyő

visitsopron.com

Borítókép: zoldkalauz.hu

Legnépszerűbb cikkek