| 1 perc olvasás

Szécsény és vidékének régmúltja - az elmúlt 10 év legizgalmasabb régészeti felfedezései és szenzációs leletei

Április 23-án a Scarbantia Társaság és a Soproni Tudományos Ismeretterjesztő Társulat (TIT) közös rendezvényén Szécsény páratlan műemléki gazdagságáról hallhattak előadást az érdeklődők, melyet Guba Szilvia, a szécsényi Kubinyi Ferenc Múzeum régész-főmuzeológusa tartott.

fotó: Rombai Péter
Még tavaly Gömöri János kért fel arra, hogy jöjjek el Sopronba, és tartsak Szécsényről, a szécsényi múzeumról, illetve az itt végzett régészeti feltárásainkról egy összefoglalót

– mondta az előadó.

Magyarországon az első őskori lelőhely feltárását Kubinyi Ferenc végezte a Nógrád vármegyei kisterenyei Aranyhegyen. E kis településhez nemcsak a régészeti kutatások megindítása kapcsolódik, hanem a Kubinyi testvérek révén a hazai muzeológia, tudományos közzététel és ismeretterjesztés gyakorlatának meghonosítása is. Ezt az örökséget ápolja és viszi tovább a szécsényi múzeum is.

A feltárások mellett Szécsény városáról és az ott található műemlékekről is beszélt a régész-főmuzeológus, de a szécsényi Forgách-kastélyról is szó esett, ahol maga a múzeum is található, mely már 2013 óta önálló intézményként működik.

fotó: Rombai Péter

Az eseményen Filep Márk önkormányzati képviselő is részt vett.

Fontos felfigyelnünk a Sopronban működő erős civil szervezetekre, melyek feladata, hogy a közművelődést elősegítsék. Ilyen szervezet a Soproni TIT és a Scarbantia Társaság is, melyek tevékenységükért a tavalyi évben Sopronért emlékérmet kaptak. A mostani előadás Szécsényről szólt. A település több szempontból is kapcsolódik Sopronhoz, gondoljunk csak arra, hogy mindkét város jellegzetes épülete egy csodaszép Tűztorony, de ez csak egy példa a sok közül.

Kattintson egy képre a galériánk megtekintéséhez!

Legnépszerűbb cikkek