Az ünnepi szentmisét a Szent Mihály templomban P. Kozma Imre OH prior, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapítója celebrálta, ahol jelen volt Dr. Fodor Tamás Sopron polgármestere, Dr. Simon István alpolgármester és több közéleti személyiség is. A misén hallott ünnepi gondolatok és tanítások után a templomkertben folytatódott a Szent Mihály napi ünnepség.
SZENT MIHÁLY NAPJA (SZEPTEMBER 29.)
Szent Mihály arkangyal ünnepe. A hagyomány szerint ő a túlvilágra költöző lélek kísérőtársa, bírája. Ezzel függ össze a halottszállító saroglya "Szent Mihály lova" elnevezése. E nappal megkezdődött az ún. kisfarsang ideje, a lakodalmazások őszi időszaka, mely Katalin napjáig (nov. 25.) tartott. Mihály napja a név gyakorisága miatt kedvelt névünnep. Szent Mihály napja, a gazdasági év fordulója. Ezután kezdték a kukoricát törni. A Szent György napkor legelőre hajtott állatokat ilyenkor hajtották haza. Ez a nap a pásztorok elszámoltatásának, szegődtetésének időpontja is volt. A Hortobágy vidékén Mihály nap volt számukra a legnagyobb ünnep, amikor mulatságokat, bálokat is rendeztek. E napon gyakran vásár is volt, a pásztorok ilyenkor egészítették ki a felszerelésüket. A cselédfogadás egyik időpontja. Sokféle, időjárással kapcsolatos szólás, közmondás ismeretes Szent Mihály-napra vonatkozóan. Közismert mondás: "Szent Mihály lova deres, behozza a telet!" Az Ipoly menti falvakban úgy tartották, ha a fecskék még nem mentek el Szent Mihályig, akkor hosszú őszre lehet számítani. A pásztorok az állatok viselkedéséből jósoltak az időjárására. Ha Szent Mihály éjszakáján a juhok vagy a disznók összefeküdtek, hosszú, erős telet vártak, ellenkező esetben enyhét.
Dr. Simon István, Sopron Megyei Jogú Város alpolgármestere nyitó beszédében emlékeztette az egybegyűlteket arra, hogy ez a nap a számvetés ideje is. Ha pedig számvetés, akkor érdemes visszatekintenünk a hazánkat és egyben a városunkat érintő jelentős léptékű változásokra. Emlékeztetett, hogy hazánk a gazdasági fejlődés útjára lépett, ami által a munkanélküliség jelentősen csökkent, és így jelentően emelkedett a foglalkoztatottság Magyarországon. Emelkedtek a bérek és a minimálbér, végrehajtásra került a rezsicsökkentés, ezáltal csökkent a villany, távhő, gáz és víz díja, ezzel havi szinten is jelentős megtakarítási lehetőséget kínálva a családoknak. Az elmúlt esztendőben megkezdődött és nagy hangsúlyt kapott az adócsökkentés és az otthonteremtés is, ami a jövőben is prioritást élvez.
Az alpolgármester emlékeztetett a Sopront érintő mérföldköveknek számító eseményekre is. Kezdve azzal, hogy tavaly a kormány a közel 15 milliárd forintos - felhalmozott - önkormányzati tartozást is átvállalta, ezzel komoly gondokat levéve a soproniak válláról. 2015 márciusában Orbán Viktor miniszterelnök a Modern Városok Program keretein belül elsőként látogatott városunkba, ahol dr. Fodor Tamás polgármesterrel jelentős fejlesztési megállapodásokat írtak alá. Ennek köszönhetően többek közt megújul és jelentős fejlesztés előtt áll a Fertő tó és környéke, a gyorsforgalmi út megépítése, történelmi belvárosunk és a Lövérek megújítása valamint a tervekben szerepel az iparosítási program is. Ennek a programcsomagnak köszönhető a már elkészült és megújult Várkerület is, amit örömmel vettek birtokba a soproniak.
Több mint félmilliárd forint kormányzati támogatásból újult meg a Szent Orsolya Katolikus Gimnázium és közel 7 milliárd forintos fejlesztést kapott a Soproni Gyógyközpont, hiszen felépült és átadásra került a Diagnosztikai Tömb.
Megújult a Kuruc-domb, ahol sportpályák újultak meg és 40 szociális lakás is átadásra került. Bővítésre került a Sportcentrum és fejlesztésen esett át a Városi Stadion is. Hamarosan megújul a Szent-Mihály templom is, hiszen a tervek már készen vannak, jövőre már feltételezhetően egy új környezet fogadja majd itt az embereket.
Dr. Simon István elmondta, hogy a sok munka mellett a tavalyi esztendőben azonban egy problémával is szembesülnie kellett hazánknak. Ez pedig az a migráns áradat, ami elárasztotta az országot és egyben Európát is. Gyakorlatilag a migránsok miatt tanácstalan és szorong Európa, elég csak az áldozatokat követelő terrortámadásokra gondolni, melyek végigsöpörtek a földrészünkön.
Egy hét múlva népszavazást tart Magyarország, ahol felelős döntést hozhatnak az állampolgárok abban a tekintetben, hogy melyik utat választják, és hogy milyen jövő elé nézhet hazánk a betelepítéssel kapcsolatban. Arra kér mindenkit, hogy vegyen részt a népszavazáson és hozzon helyes döntést, hiszen fontos, hogy közösen védjük meg hazánkat, álljunk ki együtt Magyarországért és védjük meg szeretett hazánkat.
Az alpolgármester szavait délelőtt vásár, színes programok, néptáncbemutató és baráti beszélgetések követték, ahol mindenki jól érezte magát, ezzel is megünnepelve a Szent Mihály-napot.