| 3 perc olvasás

Új magyar gyógyszer segíthet a népbetegségekben szenvedőkön

Tudtad-e, hogy egy magyar találmánnyal, egy új gyógyszerrel lehetne a jövőben gyógyítani a felnőttkori cukorbetegséget, valamint hatékonyan lehetne kezelni a szív- és érrendszeri betegségeket is? A felfedezett új molekula, a BGP–15 fokozza a stresszfehérjék termelését, amelyek kulcs szerepet játszanak a szervezet védekező mechanizmusában.

A kutatások során felfedezett új molekulát állatokon már tesztelték, az eredmények szerint a találmány eddig jól vizsgázott. A diabétesz sokáig tünetmentes, azonban közben károsítja az idegeket és az ereket. A betegséget inzulinrezisztens állapot előzi meg.

A jelenleg piacon lévő készítmények mellékhatásként csontritkulást, érrendszeri problémákat vagy akár infarktust is okozhatnak, az új szer alkalmazása során, az eddigi tapasztalatok szerint, nem kell majd hasonló mellékhatásoktól tartani.

A Pécsi Tudományegyetem Biokémiai Intézetének vezetője, Sümegi Balázs elmondta: a szert Balatonfüreden már embereken is tesztelték, egészségeseken, illetve olyanokon, akik még nem szenvednek a klasszikus cukorbetegségben, de már inzulinrezisztenciával küzdenek. Hozzátette: ha valóban orvosság lesz a szerből, az olyan nagy jelentőségű lesz, mint annak idején az antibiotikum felfedezése.

Literáti-Nagy Péter gyógyszerkutató szerint körülbelül négy év, amíg tényleg gyógyszer lehet a szerből. Úgy fogalmazott: nem állíthat olyat, hogy a gyógyszer végleg megakadályozza a diabéteszt, de remélik, hogy a betegek állapota javul majd. A cél, hogy a betegség semmiképpen se súlyosbodjon tovább.

A klinikai vizsgálatok során azonban az új molekulának egyéb kiváló, más betegségek gyógyulását elősegítő tulajdonságai is kiderültek, úgy tűnik áttörést hozhat egy örökletes, halálos kimenetelű izomsorvadás, a Duchenne-szindróma kezelésében is.

A stresszfehérjék az élővilág ősi védekező, túlélési mechanizmusának kulcsszereplői. A hősokkfehérjének is nevezett anyagok a szervezetet érő káros hatások, például a hő, fertőzés, gyulladás, mérgező anyagok vagy akár éhezés ellen védenek. A stresszfehérjéknek meghatározó szerepük van az öregedéssel összefüggő betegségekben, így jelentősen befolyásolják az élettartamot is.

A BGP–15 molekula "becsapja a sejtet, úgy tesz, mintha stressz érné a sejtmembránt, ezáltal kiváltja az immunválaszt" ismertette az új molekula működési elvét Vígh László akadémikus, az MTA szegedi Biológiai Kutató Központjának munkatársa.

A stresszfehérjék az inzulin megfelelő működéséhez is nélkülözhetetlenek, és alapvető szerepet játszanak az energiatermelés szabályozásában. Erre alapozva az N-Gene magyar gyógyszerfejlesztő cég egy diabétesz elleni gyógyszer kidolgozását kezdte meg, amelynek humán klinikai kipróbálása az amerikai gyógyszerhatóság, az FDA engedélyével zajlik, már 25 amerikai klinikán is.

Az új szer lényege, hogy a cukorbetegeknek csökken az inzulinérzékenységük, ezért a BGP-15 ezt állítja vissza, így a kezelés közben testsúlyuk is csökken.

A Debreceni Egyetem (DE) IRONHEART kutatócsoportja szerint a BGP–15 molekulából új gyógyszer készülhet a szív- és érrendszeri betegségek kezelésére is.

Magyarországon a szív- és érrendszeri megbetegedés vezető haláloknak számít és az életminőség romlásában is az egyik legfontosabb rizikófaktor. Éppen ezért az IRONHEART-program célja az új megelőzési és kezelési lehetőségek feltárása.

Csanádi Zoltán egyetemi tanár, az aritmia alprogram vezetője kiemelte: a gyógyszermolekula már klinikai humán vizsgálatok alapján is biztonságosnak mutatkozik kardiális aritmiák (szívritmus zavar) kezelésében, és reményeik szerint hamarosan vizsgálhatják a szívelégtelenség relaxációs zavarral járó formájában.

Az új magyar felfedezés a klinikai vizsgálatok során, olyan új területekre is felhívta a kutatók figyelmét, mint az életminőség javítása a krónikus vesebetegeknél, a stroke megelőzése és utóhatásainak kezelése, illetve a Covid–19 okozta krónikus kardiovaszkuláris szövődmények megelőzése.

Mind a 200 mg, mind a 400 mg BGP–15 kezelés, 28 nap alatt szignifikánsan javította az inzulinfüggő glukóz felvételét, az inzulin szenzitivitás mértékét és szignifikánsan javította inzulinrezisztens betegek teljes test és vázizomzat inzulinrezisztenciáját. Állatkísérletekben a BGP–15 csökkentette az antipszichotikumok inzulinrezisztencia és testsúlyfokozó hatását, így a BGP–15 alkalmas az atípusos antipszichotikumok metabolikus mellékhatásának csökkentésére (Literáti-Nagy és mtsai 2009).

A BGP–15 iránt megnövekedett nemzetközi tudományos érdeklődés most leginkább a váz- és szívizomra kifejtett pozitív hatása miatt alakult ki, mivel a BGP–15 kezelések a kísérletek során javították az izomerőt és az összehúzódási képességet.

Forrás: Tech: Új molekulát fedeztek fel Debrecenben, szívgyógyszer lehet belőle | hvg.hu

FEOL - Egy halálos izomsorvadásos betegségben is áttörést hozhat magyar kutatók felfedezése

Magyar fejlesztésű új hatóanyagot tesztelnek a koronavírus ellen | PHARMINDEX Online (pharmindex-online.hu)

Szimpatika – Magyar molekula, mely lassítja az öregedést

 

Legnépszerűbb cikkek