A legendaturizmus és a soproni legendák ismerete városunk turisztikai értékei közé tartoznak. A belváros egyedülálló építészetéhez kapcsolódóan már eddig is számos legendát ismertünk. A Zöld kő legendáját azonban kevesen ismerik, mondhatjuk majdnem feledésbe merült. - mondta köszöntőjében Barcza Attila, az Ifjúsági, turisztikai és sportbizottság elnöke a másolat avatóünnepségén, ahol ezúttal az eredeti kő is látható volt.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2Ff8%2F4c%2Fkep-1_hzyj.jpg)
fotó: Leczovics Zsolt
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2F72%2Fd2%2Fkep-5_6vcr.jpg)
fotó: Leczovics Zsolt
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2F16%2F7a%2Fimg-3345-jpg_m131.jpg)
fotó: Leczovics Zsolt
Az ötlettel, hogy kihelyezésre kerüljön városunkban a Zöld kő másolata, Kuslics Péter lokálpatrióta soproni polgár kereste meg az önkormányzatot, melyet az ötletgazda el is készítetett saját költségén Edőcs Márta üvegművésszel. Megtudtuk azt is, hogy a kihelyezés megvalósítását az önkormányzat mellett, kiemelten támogatta a Soproni Múzeum és a Sopron Régió Turisztikai Központ is. A közös munkának köszönhetően gyarapodhatott a belváros ezzel az új látnivalóval a Tűztorony lábánál.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2F9e%2Fde%2Fkep-3_5y1q.jpg)
fotó: Leczovics Zsolt
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2F43%2F0e%2Fkep-2_s8mr.jpg)
fotó: Leczovics Zsolt
Miről is szól a Zöld Kő legendája?
Sok világot járt utazó dicsekedett egykor, hogy Sopronban is megfordult, ám ha a legendás Zöld kő pontos helyét nem tudta megmondani, nem hitt neki senki. Ez a fényesre koptatott, kékeszöld kristályos ásvány a középkori város egyik legforgalmasabb területén, az előkapui átjáró járófelületén köszöntötte anno a betérőket.
A legenda szerint az utazó előkelőségek, kereskedők, falusiak, no és a nagy számban érkező mesterlegények a Zöld kő helyének ismeretével igazolhatták Sopronban jártukat. Amennyiben nem tudták megmondani a pontos helyet, nem hitték el nekik, hogy valóban jártak a városunkban.
A technika fejlődésének köszönhetően ma már nem ilyen módon adhatunk bizonyosságot Sopronban jártunkról, azonban az öteltgazda és a megvalósításban résztvevő partnerek bíznak abban, hogy sokan fognak ellátogatni és fényképet készíteni a Zöld kő társaságában, összekötve Sopron történelmi múltját a jelennel.
Az eredeti Zöld kő mai is megtekinthető, a Fabricius-ház gótikus nagytermében található ez az emberfej nagyságú kékeszöld kristályos ásvány, amit a geológiai tudomány lazulit néven tart számon. Összetétele vas, mangán, alumíniumfoszfát, zöldes színét a vastartalom adja. Magyarországon csak ritkán lelhető fel, a Soproni-hegység területén, az Alpok nyúlványán fordul elő. Ritka színe, mérete miatt kerülhetett megbecsülésre és közszemlére beépítve Sopron előkapui átjárójába.
Első hiteles említése az ún. Korabinsky-féle lexikonban található, amely 1786-ban jelent meg német nyelven Pozsonyban és a múzeum könyvtárában is megtalálható. Sopron ismertetésénél azt olvashatjuk, hogy a Zöld kő az előkapui átjáróban látható (... der grüne Stein unter dem Durchgang des vordern Thors…). A simára, fényesre kopott járó felülete 23x18 centiméter, legnagyobb vastagsága 14 centiméter. E színjátszó követ a város legforgalmasabb területén bárki láthatta, megfigyelhette. Egyben a város szimbóluma is volt.Sopron Régió
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2F67%2F26%2Fkep-4_evi1.jpg)
fotó: Leczovics Zsolt
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2Fe4%2F39%2Fimg-3202-jpg_jsa3.jpg)
fotó: Leczovics Zsolt
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2F2c%2Faf%2Fkep-7_1ua0.jpg)
fotó: Leczovics Zsolt
Az avatóünnepséget követően a résztvevők egy ingyenes sétán is részt vehettek, ahol Taschner Tamás - aki egyébként sok érdekes élménytúrát is szervez a városban - avatta be az érdeklődőket a helyi legendák világába, ahol igazi érdekességekkel gyarapíthatták tudásukat.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2F5a%2Fc9%2Fkep-6_lkmr.jpg)
fotó: Leczovics Zsolt