| 2021. március. 18. | 2 perc olvasás

Védjük meg gyümölcsfáinkat a tavaszi fagykároktól!

A tavaszi fagyok óriási károkat okozhatnak a kertekben és a gyümölcsökben. A növények védelme érdekében több módszert is bevethetnek a kertbarátok. A tél végi lemosópermetezést a márciusi fagyokat követően érdemes elvégezni. A folyamatnak a károsítók elpusztításában kiemelt szerepe van.

A gyümölcsféléken és a szőlőn előforduló károsítók jelentős része a növények fás részein telel át. A védekezésre egy lehetőség a nyugalmi időszakban elvégzett, úgynevezett lemosópermetezés. A folyamat során a fák kérgén áttelelő károsítók elpusztulnak.

-A tél végi permetezést a nagy fagyok elmúltával, a rügypattanás előtt érdemes elkezdeni – tudtuk meg Nagy Zsolttól, a Pihenőkereszti Díszfaiskola tulajdonosától. – Hogy a hatóanyagok be tudjanak jutni a kéregrepedésekbe és a rügypikkelyek alá is, juttassunk bőséges lémennyiséget a fás szárú növényekre – szőlőkre, gyümölcsfákra. A lemosópermetezést hármas szerkombinációval ajánlott végezni: réz, kén és valamilyen növényi olaj keverékével, melyek a növényi kórokozók és kártevők áttelelő képleteire hatnak. Az olajok az állatfajok petéi és áttelelő részei ellen nyújtanak hatékony védelmet, a réz és a kén pedig a baktériumok és a gombák ellen. Vannak azonban olyan növény- és különösen gyümölcsfajok – például a barack –, amelyek érzékenyek a réztartalmú szerekre. Ezeknél az a szabály, hogy piros bimbós állapotban már nem ajánlott, teljes virágzáskor pedig szigorúan tilos lemosópermetezést végeznünk.

A tavaszi fagykárok jelentik az egyik legnagyobb kockázatot a hazai szőlő- és gyümölcstermesztésben. Ebben az időszakban főként kisugárzási fagyokkal kell számolnunk. Ilyen esetekben a derült, szélcsendes éjszakákon fagypont alá süllyedhet a hőmérséklet. A növények védelme érdekében több módszert is alkalmazhatunk.

-Az északról betörő fagy ellen nincs lehetőségünk védekezni. A kisugárzásos fagy ellen, ami általában derült időben, a márciusi időszakban jelenik meg, viszont van – folytatja Nagy Zsolt. – Gyümölcsösök esetében a házi kertben hatékony, ám nem túl környezetkímélő megoldás a füstölés. A kifejezetten fagyérzékeny dísznövényeket, zöldségnövényeket takarjuk le mulccsal vagy modern fátyolfóliaszövettel. A gyümölcsösök, illetve szőlők nagyüzemű fagyvédelme öntözéssel történik.

A fagyvédelmi öntözés során megfelelő mennyiségű vízhez jutnak a növények, ezáltal körülöttük egy védőburok jön létre. A különböző módszereket -2 fokos hőmérsékletig érdemes elvégezni.

Legnépszerűbb cikkek