| 2021. március. 26. | 1 perc olvasás

Zöldudvari gyűjtés - az igazi Jolly Joker a hulladékkezelésben

A zöldudvarok villámgyorsan az egyik legkedveltebb hulladékgazdálkodási szolgáltatássá léptek elő a lakosság körében. Ez persze nem meglepő, hiszen itt rengeteg olyan, a háztartásban felhalmozódó hulladék kényelmesen lerakható, amely a szelektív hulladékgyűjtés, a lomtalanítás vagy a kommunális gyűjtés során nem kihelyezhető. Természetesen a zöldudvarok igénybevételéhez is kötődik néhány alapvető szabály és feltétel, amelyeket fontos ismerni.

A zöldudvarok a nagyobb mennyiségben felhalmozott, de anyagfajták alapján válogatottan beszállított, lakossági hulladék átvételére kialakított telephelyek. A megszokott csomagolási hulladékon felül további tizennégyféle hulladék kezelését oldja meg, az átlagos háztartási mennyiségben, ingyenesen. Az önkormányzat által is jóváhagyott mennyiségi kvóta felett, lerakási díj ellenében vehető igénybe a rendszer.
A zöldudvarok lehetőséget biztosítanak arra, hogy felelősen és biztonságosan szabaduljon meg az olyan hulladékoktól, mint a gumiabroncsok, az elektronikai cikkek, az akkumulátorok és az elemek vagy éppen a használt ét- és motorolaj. De a telepeken lerakhat régi bútorokat, hungarocellt, lakásfelújítás során keletkező törmeléket, nyílászárókat és kerti berendezést, könyveket is.

Az általunk üzemeltetett zöldudvarokat csak lakossági ügyfeleink vehetik igénybe, ezt a lakcímkártya-adatok egyeztetésével ellenőrzi a beléptetéskor az adott telephely kezelője. Szintén a lerakás feltétele, hogy a hulladék beszállítójának ne legyen hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díjtartozása. Amennyiben a nyilvántartás fizetési elmaradást mutat, lehetősége van a helyszínen az azonnali kiegyenlítésre. De mi a helyzet az időszakos szerződéssel és a lakatlanra jelentett ingatlannal? Előbbi esetben az arányosított kvóta szerint helyezhető el hulladék, míg az utóbbi esetben nem rakhat le hulladékot zöldudvarainkban az ingatlan tulajdonosa.
A zöldudvari működés kapcsán meg kell említeni a lomtalanítást is, valamint a két szolgáltatás közötti ritkán emlegetett, de annál lényegesebb összefüggést. A törvényi szabályozás értelmében a zöldudvarok működtetése ugyanis kiválthatja a településeken megszervezett lomtalanítást, amennyiben a lakosság 20 kilométeren belül eléri a zöldudvart. A lomtalanítás megrendeléséről az egyes települések önkormányzatai dönthetnek.

Szolgáltatási területünkön összesen 17 zöldudvart üzemeltetünk, ebből hetet Vas megyében, tízet pedig Győr-Moson-Sopron megyében. Az egyes telephelyek nyitva tartásáról és a lerakható hulladékfajtákról honlapunkon talál részletesebb információkat. A még kihasználható beszállítási lehetőségekről az Ügyfélszolgálati Irodában kérhet tájékoztatást.

 

borítókép forrása: Sopronmédia archív

Legnépszerűbb cikkek