| 2022. december. 12. | 3 perc olvasás

A karácsony egyik legbohókásabb dísze, a grincsfa

A grincsfa, más néven manófa vagy manósipka az utóbbi években hihetetlen népszerűségnek örvend, köszönhetően egyedi, bohókás külsejének. Néhány egyszerű összetevő felhasználásával mi is könnyedén készíthetünk magunknak egy ilyen dekorációs elemet, ami biztos, hogy mosolyt csal az arcunkra. A kész dekoráció helyet kaphat kint és bent is: sok háznál a bejárati ajtónál vagy a terasz lépcsőjénél „fogadja a vendégeket”, máshol az előszobában vagy a nappaliban jelzi a karácsony közeledtét.

Forrás: blikk.hu

A grincsfa története

A német származású amerikai meseíró és karikaturista, Theodor Seuss Geisel (írói néven Dr. Seuss) (1904-1991) tollából született meg 1957-ben A Grincs című mese, ami alapján először animációs film, később pedig  Jim Carrey főszereplésével mozifilm is készült. A főhős egy sértődött, cinikus, zsémbes, ijesztő, zöld és szőrös Grincs nevű manó. Gyermekkorából rendkívül rossz emlékei vannak a karácsonyról egy félresikerült ajándék miatt, ezért utálja ezt az ünnepet, és a történet szerint elhatározza, ellopja a karácsonyt, hogy az embereknek se legyen benne örömük. A mese szerint a gonosz manó gúzsba kötve lopja el a karácsonyfákat, amiknek a tolvajlás közben elgörbül a csúcsuk, innen a díszként szolgáló grincsfa jellegzetes alakja és készítésének eredete.

A mesének csupán egy kiegészítő motívuma volt ez a csúcsánál meggörbült, összekötözött örökzöld növény, mégis rövid időn belül elárasztotta egész Amerikát, majd Nyugat-Európát is. 6-7 évvel ezelőtt már nálunk is felcicomázva sorakoztak a zanótok és a kis tuják a kertészetekben, virágboltokban és áruházakban.

A manófa készítése

A készítés rejtelmeibe egy soproni virágműhely-tulajdonos, Jády-Mórocz Lívia avatott be minket.

– Mivel a grincsfa egy rajzfilmből indult hódító útjára, maga a dísz sem annyira az eleganciáról, mint inkább a vidámságról szól – osztotta meg velünk a tapasztalatait a virágkötő. – Minél csicsásabb, színesebb, annál jobb. A cserepébe bármit lehet tenni, én azonban vizes tűzőhabbal bélelem ki, mert fontos számomra, hogy sokáig zöld maradjon a növény.

A grincsfához mocsári zanótot használok, amit bárki gyűjthet akár a Bécsi úton is. Mivel a növénynek markáns szaga van, az ebből készült manófát kültérre, mondjuk a bejárati ajtó mellé érdemes helyezni. Beltérre használjunk inkább tuját vagy más illatos fát, az én kedvencem az arizónai ciprus.

Rendkívül fontos, hogy a grincsfa törzse minden irányból hengert formázzon. Én a zanót alá tuját teszek, mert így azok a részek is zöldek, amelyek áttetszenek a zanóton, de van, aki vizespalackot helyez be alá.

Az alaphoz nobilis fenyőt tűzök, és már jöhet is a díszítés. A grincsfa csavaros tetejére csengettyűt biggyesztek, és rákötök egy szalagot is. A díszítésnél törekszem a színharmóniára. A kisebb díszekből mindig többet tűzök a fára, de a minimum az, hogy a díszek párban legyenek. Arra is érdemes odafigyelnünk, hogy ne lépjük át azt a határt, amitől kezdve már giccses lesz a manófánk – fejezte be az útmutatást Lívi.

Az adventi és karácsonyi időszakhoz köthető motívumok közül a grincsfa az egyik legmegosztóbb. Sokan úgy gondolják ugyanis, hogy a formája (szorosan megkötözött növény, lefele néző csúcs) és a Grincs meséből való származása miatt ez egy negatív szimbólum. A kisgyermekeknek íródott könyvnek és a filmeknek azonban megvan a maga szívet dobogtató tanulsága, mégpedig az, hogy a gonosz manó végül nem járt sikerrel, mivel a karácsonyból csak a tárgyi dolgokat tudta ellopni, de az emberek szívében lakó szeretethez nem fért hozzá, így nem tudta elrontani az ünnepet. A mese így rávilágít arra, hogy mi is igazán ennek az ünnepnek a lényege.

Forrás: agroforum.hu

Borítókép forrása: istockphoto.com

Legnépszerűbb cikkek