| 2023. augusztus. 26. | 5 perc olvasás

A paprika egészségre gyakorolt jótékony hatásai

A paprika egész évben kapható, azonban a legtöbb belőle és a legfinomabbak nyáron szerezhetőek be. Ráadásul a C-vitamin- és a karotinoid-tartalma is növekszik, amikor a paprika megérik.

A paprika tele van olyan tápanyagokkal, mint például az A-, B6-, C- és K-vitamin, a karotinoidok és a rostok, amelyek rendkívül jó hatással vannak az egészségre. Ezt a telt, haranghoz hasonló alakú zöldséget több mint 900 évvel ezelőtt kezdték termeszteni Dél- és Közép-Amerikában, ahol a „paprika” nevet Észak-Amerika európai felfedezői adták neki. A jellegzetes ízű zöldség könnyen megterem különböző éghajlati viszonyok között. Tudományos nevén Capsicum annuumnak nevezik, és az olyan hasonló növények családjába tartozik, mint a chilli paprika, a cayenne bors, a krumpli, a paradicsom és a padlizsán. A zöld és a lila paprika egy kissé kesernyés, míg a piros, sárga és narancssárga édesebb és gyümölcsösebb ízű.

Pozitív hatásai

Éles látás

Mivel magas az A-vitamin tartalma, a paprika hozzájárul ahhoz, hogy a látás – különösen az éjszakai –  egészséges maradjon. A zöldség gazdag a luteinnek nevezett karotinoidban is, ami csökkenti a makuladegeneráció kialakulásának kockázatát, ami az egyik leggyakoribb oka az időskori látásvesztésnek. Magas béta-karotin- és a C-vitamin-tartalma védi a szemeket a szürkehályog kialakulásától.

A fogyókúrázók barátja

A piros színű étkezési paprika aktiválja a hőtermelést és serkenti az anyagcserét. A kapszaicin, ami a paprikák csípősségéért felel, az étkezési paprikában is megtalálható, ám csak nagyon kis mennyiségben. Ezáltal enyhén növeli a hőtermelést és serkenti az anyagcserét, vagyis elősegíti a fogyást, viszont nincs hatással a szívritmusra és a vérnyomásra, mint csípős társai.

Daganatellenes tulajdonságok

Mivel gazdag antioxidánsokban és gyulladásgátló tápanyagokban, az étkezési paprika számos rák elleni tulajdonsággal rendelkezik. A rák kialakulásának kockázata a krónikus gyulladástól és az oxidatív stressztől növekszik. Ezek a tényezők azonban kompenzálhatóak az antioxidáns és gyulladásgátló tulajdonságú fitovegyületek rendszeres fogyasztásával. Ezen kívül a paprika olyan kénes vegyületeket is tartalmaz, amelyek szintén hozzájárulnak az egészség fenntartásához.

A szív- és az érrendszer egészsége

 A piros étkezési paprika gazdag likopinban, ezért kiváló hatással van a szívre, míg a zöldpaprika koleszterincsökkentő rostokat tartalmaz.  

A paprika tartalmaz továbbá B6-vitamint és folsavat, amelyek csökkentik a homociszteinszintet, így a szívbetegségek kialakulásának esélyét is. Továbbá az erős antioxidáns A- és C-vitamin remek fegyver a szabadgyökök elleni harcban. Az étkezési paprikában lévő kálium csökkenti a vérnyomást. Ez az ásványi anyag kiegyensúlyozza a szervezetben lévő folyadékokat és ásványi anyagokat, valamint fokozza az izmok működését és szabályozza a vérnyomást.

Erősíti az immunrendszert

A létfontosságú C-vitamin hozzájárul az immunrendszer egészségének fenntartásához. Mivel serkenti a kollagéntermelést, jó hatással van a bőrre és az ízületekre is, a K-vitamin pedig megakadályozza a vérrögök kialakulását. Segítségével megerősödnek a csontok, és megvédi a sejteket az oxidatív károktól.  

 A kapszaicin a paprika fehér membránjában található, csökkenti a koleszterin- és a trigliceridszintet, valamint elpusztítja a fekély kialakulásáért felelős baktériumokat a gyomorban, és ugyancsak erősíti az immunrendszert.

Méregtelenít

Az étkezési paprika megtisztítja az eltömődött nyálkahártyát az orrban és a tüdőben, izzasztó hatásának köszönhetően pedig könnyebben megszabadulunk a méreganyagoktól.

Serkenti a hajnövekedést

A zöld étkezési paprikában nagy mennyiségű természetes szilícium található, ami hozzájárul a haj és a körmök egészségének fenntartásához. Serkenti a vérkeringést, ami létfontosságú a haj megfelelő növekedéséhez, sőt a paprikával együtt használva hatékonyabbak a különféle gyógynövények is. A pirospaprika természetes módon serkenti a haj növekedését, és nagyon hatékonyan kezelhető vele a hajhullás.

Ha étkezési paprikát viszünk fel a hajunkra, szintén serkenthetjük a hajnövekedést, ugyanis megélénkül a fejbőr vérkeringése. Tipp: Főzzünk néhány szem száraz piros paprikát vízben 5-6 percig. Ha kihűlt, masszírozzuk át a fejbőrünket egy, a keverékbe áztatott vattakoronggal, majd hagyjuk fenn a keveréket 10-15 percig, mielőtt lemosnánk. A legjobb eredmény elérése érdekében ismételjük meg a folyamatot hetente kétszer. A paprika fűszeressége serkenti a hajnövekedést, valamint hozzájárul ahhoz, hogy a haj egészséges maradjon.

Szép bőr

A piros, zöld és sárga étkezési paprika gazdag C-vitaminban, ami hozzájárul a kollagéntermeléséhez. A kollagéntől a bőr feszes marad, és védi a sejteket a további károsodástól. Ezen kívül növeli a bőr oxidatív károkkal szembeni ellenállóképességét.

A paprika leve

Az étkezési paprika leve bizonyítottan gyógyíthatja az olyan gyomorproblémákat, mint a fekély, a hasmenés vagy a gyomorbaj. Csökkentheti a légzési problémák megjelenését, fogyasztásával hatékonyan kezelhető a torokfájás és az orrfolyás is, sőt – magas antioxidáns-tartalmának köszönhetően – az öregedés jeleinek kialakulása megelőzhető. A paprika ezen kívül védi a bőrt a káros szabadgyököktől, ezáltal egészséges és fiatalos marad. A répa és a zöld étkezési paprika levének keverékével nagyon hatékonyan eltüntethetőek a szépséghibák és a kiütések.

Csípős paprika

A magyar konyhában igen népszerű zöldség rendszeres fogyasztása egészségügyi szempontból is hasznos. Ha csípős paprikáról van szó, nem sokaknak jutna eszébe például, hogy paprikaspray-t kellene az orrunkba fújni. Ugyanakkor egy korábbi kutatás kimutatta, hogy ezzel a módszerrel 10 emberből 7-nél enyhíthetők a fejfájásos panaszok, köszönhetően a szer háromosztatú idegre gyakorolt hatásának.

Egy átfogó tanulmány készítői arra jöttek rá, hogy akik 20 éven át havonta legalább egy friss vagy szárított csilipaprikát megettek, 13 százalékkal csökkentették a korai elhalálozás veszélyét. A kutatók szerint ez valószínűleg a csilipaprikában lévő tápanyagoknak, illetve gyulladáscsökkentő hatásának köszönhető. A nem-allergiás orrnyálkahártya-gyulladással küzdők tüneteit, mint az állandó orrfolyás vagy orrdugulás jelentősen enyhítheti az erőspaprika-fogyasztás.  

 A csípős ízt adó kapszaicin-tartalmának köszönhetően a paprika nem hagyja lelassulni az anyagcserét, eközben viszont csökkenti az étvágyat. Szintén a kapszaicinnek köszönhetően az erős paprika enyhíti az ízületi gyulladás és a fibromyalgia kellemetlen tüneteit, illetve segít a fájdalomcsillapításban is.

A csípős paprika baktériumellenes és egyéb mikroorganizmusok elleni hatása miatt akár természetes tartósítószerként is beválhat. Talán jobban is, mint a mesterséges tartósítószerek, de egyelőre ezt még vizsgálja a tudomány. A csípős paprika gazdag A-, B-, C- és E-vitaminban , illetve néhány tanulmány azt sugallja, hogy az erős paprikában lévő kapszaicin antioxidánsként is funkcionálhat.

Azonban csak óvatosan! Ha túl sokat eszünk, a csípős paprika hasfájást, hányingert, hányást, hasmenést, gyomorégést okozhat. Persze, egyébként is van, aki érzékenyebb rá - náluk rosszullét, allergiás vagy akár asztmás roham is felléphet. A víz ilyenkor nem segít, de egy kis tej, tejtermék, jégkrém, egy falat kenyér elmajszolása vagy bármilyen keményítő-tartalmú élelmiszer enyhítheti a tüneteket.

Források: drtihanyi.com, hazipatika.com

Képek forrása: pixabay

Legnépszerűbb cikkek