| 2023. január. 16. | 4 perc olvasás

Vértezzük fel immunrendszerünket a megfázásos időszakban!

Télen a szervezetet igénybe veszi a hideg, a napfény hiánya, a bezártság, a különböző közösségekben pedig fokozottan ki van téve különféle kórokozók támadásainak. Ilyenkor létfontosságú az immunrendszert erősítő vitaminok, elsősorban az A-, B-C-, E- és D-vitamin fokozott bevitele.

Lépten-nyomon azt hallja az ember, hogy az ismerősei vagy meg vannak fázva, vagy most vannak túl egy megerőltető betegségen. A leghasznosabb, amit tehetünk ennek megelőzésére, ha nem engedjük, hogy legyengüljön a szervezetünk, és vitaminhiány alakuljon ki.

Ügyeljünk az emésztőrendszerünk egészségére!

A vastagbélben lévő bélflóra rendkívül fontos szerepet játszik az egészség megőrzésében és a betegségek megelőzésében: az immunsejtek döntő többsége ugyanis a bélrendszerben képződik, ennek köszönhetően az immunrendszer mintegy 80 százaléka a vastagbélhez kapcsolódik. A bélflóra azonban csak akkor képes hatékonyan működni, ha legalább hatvan százalékban jótékony (probiotikus) baktériumokat tartalmaz. Ellenkező esetben hiányállapotok, valamint betegségek alakulnak ki. Éppen ezért fontos, hogy az étrendünkbe sok savanyított tejterméket illesszünk, ezek élőflórái ugyanis rendkívül kedvező hatással vannak a bélrendszerünkre. Ajánlott prebiotikumokat tartalmazó ételeket fogyasztanunk. A prebiotikum természetes forrásaként szolgálnak a zöldségek, az aszalt gyümölcsök, a gabonákban lévő, vízben oldható rostok, a bab, a borsó és a zabpehely.

Erősítsük immunrendszerünket gyógynövényekkel!

A homoktövis számos vitamint tartalmaz (B1-, B2-, B6-, B8-, B9-, K-, P-, PP- és E), ezen kívül karotinoidokat, ásványi anyagokat (vas, magnézium), mikroelemeket, flavonoidokat és természetes C-vitamin-utánpótlást biztosít a szervezetnek. Ugyancsak kiemelkedően magas a csipkebogyó C-vitamin-tartalma. 100 gramm csipkebogyóban több mint 200 mg C-vitamin van, ezen kívül ásványi anyagokban, karotinoidokban, pektinben, fenolokban is gazdag.

A fokhagyma természetes antibiotikum, vírusok, paraziták, baktériumok ellen is bevethető. Antioxidáns és a téli időszakban kiváló immunerősítő a mézes fokhagyma. Klinikailag bizonyított immunstimuláns hatású gyógynövényeink a fagyöngy, a bíbor kasvirág (echinacea-készítmények), a cickafarkfű, a körömvirág, a bodza és a kamilla, melyek tea vagy immunerősítő patikai készítmények alkotóelemeként is fogyaszthatók.

Hidratáljuk belülről a szervezetünket!

Télen is fontos a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele. A víz testünk pótolhatatlan alkotóeleme, s a nyiroknedv jelentős részét is ez alkotja. Ha tehát nem iszunk elegendő mennyiségű folyadékot, romlik a szövetnedvek keringése, a sejtek anyagcseréje, s minden szervünk, így az immunrendszer tevékenysége is. Fogyasszunk ásványvizet, forrásvizet, frissen préselt leveket hígítva, zöld teát és gyógyteákat! A hűvös időszakban jól esik a csipkebogyóból, bodzából, homoktövisbogyóból és -levélből, citromfűből, valamint borsmentából készített tea.  Használjunk mézet az édesítéshez! A méz rendkívül gazdag ásványi anyagokban, aminosavakban, vitaminokban, nyomelemekben, éppen ezért jó szolgálatot tesz immunrendszerünk védelmében.

Melegítsük belülről a szervezetünket!

Nemcsak pulóverekkel védekezhetünk a hideg ellen, hanem melegítő hatású fűszerekkel is, amelyek helyrebillentik a hőérzetünket és az immunrendszerünket is stimulálják, s kiválóan ellensúlyozzák a lehűléssel járó betegségeket. Ilyenek például a szegfűszeg, a gyömbér, a fahéj, a kardamon, a kurkuma, a csípős fűszerek és a már említett fokhagyma, melyeknek a fűtő hatásuk mellett számos egyéb előnyét is élvezhetjük.

Szaunázzunk!

A szauna az egyik legjobb immunerősítő módszer, amelyet a finnek már évezredek óta használnak népi betegségmegelőzésként és gyógyírként. Ráadásul egyszerre élvezhetjük méregtelenítő és bőrszépítő hatásait is, amit gyógyteákkal, pakolásokkal és szaunakrémekkel is fokozhatunk. Igyekezzünk kúraszerűen, legalább hetente egyszer beiktatni a programjaink közé, hogy megfelelő mértékig erősítsük szervezetünk védekező mechanizmusait.

Gondoskodjunk testünk természetes szükségleteiről!

Sétáljunk sokat a friss levegőn, tegyünk egy-egy túrát a közeli hegyekben, erdőkben, biciklizzünk! Legalább hetente háromszor járjunk el edzésre! A mozgás és a friss levegő hatására élénkül a vérkeringésünk, szervezetünk oxigénfelvevő képessége nő, és ellenállóbbak leszünk a betegségekkel szemben. Nem szabad megfeledkeznünk a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenésről, alvásról sem. Ha szükséges, alkalmazzunk bátran nyugtató hatású illóolajokat, például levendulát, citromfüvet. Törekedjünk arra, hogy minél korábban lefeküdjünk, hiszen élettani szempontból az igazán pihentető, értékes alvás éjfél előtt történik.

Az immunrendszer legfőbb ellensége a rossz alvás, a rossz közérzet és a stressz. Ügyeljünk arra, hogy rendszeresen pihenjünk szezononként legalább néhány napot, amikor ismét egyensúlyba kerülhetünk testileg és lelkileg egyaránt. Mozduljunk ki otthonról, és válasszunk olyan helyet a pihenésre, ahol a feltöltődés mellett az egészségünkért is tehetünk.

Óvjuk a lelkünket!

Az állandósult kedvetlenség, örömtelenség, szorongás és a depresszív hangulat, valamint a félelmek nagymértékben lerontják a szervezet ellenálló és megküzdő erejét. A tartós és nagyfokú stressz is megbénítják az immunrendszert. Ezért nagyon fontos, hogy ne csak a testünk ápolására, hanem a lelki harmónia megszerzésére is törekedjünk. Minél kiegyensúlyozottabbak vagyunk pszichésen, minél harmonikusabbak az emberi kapcsolataink, annál könnyebb leküzdenünk minden bajt, s annál hosszabb és egészségesebb életre számíthatunk.

Források: benu.hu, hazipatika.com, informed.hu

Képek forrása: pixabay

Legnépszerűbb cikkek