| 2022. május. 27. | 4 perc olvasás

Az örök klasszikus és kedvenc: a bodza

„Virágzik a bodza, büdös az iskola" – tartja a mondás. Ám ezt a csodálatos növényt nemcsak azért szeretjük, mert virágai a szünidő közeledtét jelzik, hanem a belőle készíthető finom italok és számtalan gyógyhatása miatt is.

A bodza a természetgyógyászatban ősidők óta az egyik legkedveltebb és leghatékonyabb gyógynövény. Fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatását már az indiánok is felfedezték: terméséből gyógyteafőzetet készítettek, melyet a bőr ápolására, a szem borogatására használtak.

Őseink nem véletlenül ültettek bodzabokrot a házaik oldalába vagy a kertjeikbe, ugyanis úgy tartották, hogy megvéd a veszedelmektől. Még az állatokra is kiterjedt a bodzahiedelem: ha a sertések óljában bodzaág volt szétterítve, akkor az a háziak szerint megvédte az állatokat.

A bodzavirág gyógyhatása

A gyakran 10 méter magasra is megnövő Sambucus nigra (bodza) minden részét – a szárát, a virágját, a gyökerét, a  levelét, a bogyóját felhasználja a gyógyszer- és az élelmiszeripar.

A népi hagyományok szerint a bodza köhögésre, légúti megbetegedésekre, megfázás, influenza és láz kezelésére egyaránt hatékony, mivel erős izzasztó és hűtő összetevőket tartalmaz. Székrekedésre és gyomorfájdalomra is megfelelő segítséget nyújt. Remek méregtelenítő, tapasztalatok bizonyítják, hogy segít megszabadulni a pattanásoktól, a kelésektől és a bőrkiütésektől, folyadékként pedig általános vérzéscsillapítóként is alkalmazzák.

 

A bodza virágából készült gyógytea immunrendszerünk erősítésében és a megfázásos betegségek leküzdésében nyújthat hatékony segítséget. A bodza C-vitamintartalma duplája a citrusokénak, amelyhez A- és B- vitamin, speciális flavonoidok, antioxidánsok, gyümölcssavak és bioflavonoidok társulnak.

A bodza gyűjtése

Csak olyan helyen szedjük le a bodzavirágot, amelynek a közelében nincs autóforgalom, hiszen a kipufogógáz a virágzó növényt is éri. Kerüljük azokat a területeket is, ahol feltételezhetően permeteztek. A virágot teljesen kinyílt állapotában szedjük le, ha tetves a szára, akkor hagyjuk ott, mivel a leszedett virágernyőket nem szabad megmosni. A hatóanyag nagy része ugyanis a virágban és a virágporban van, ám ha ezt kimossuk, kárba vész a gyűjtés. Ugyanezen oknál fogva eső után se menjünk szüretelni. A leszedett ernyőket sötét, de száraz helyen (padlás, kamra, konyhapult stb.), vászonra fektetve szárítsuk ki. Naponta forgassuk, egészen addig, amíg csörgősre nem szárad, és könnyen lemorzsolható a szárról a virág. Papírtasakban lezárva tároljuk. Bármilyen gyógyteakeverékhez adhatjuk ízesítőnek, de a legjobb, ha szárított hársfavirág, kakukkfű, lándzsás útifű elegyéhez tesszük hozzá 1:1 arányban.

A bodzabogyó valóságos varázsszer

A bodzabogyó-kivonat hatékonynak bizonyult számos influenzavírus-törzzsel szemben mind a laboratóriumi, mind a klinikai vizsgálatok során. Az A és B típusú influenzavírussal fertőzött betegeknél az átlagos gyógyulási idő 6-10 nap, míg a bodzabogyó kivonatot szedő betegeknél csak 3-4 nap volt. Meghatározták a betegek vérében a vírus ellen termelt ellenanyagok szintjét is, és azt az eredményt kapták, hogy a kivonatot fogyasztók vérében magasabb volt az ellenanyagszint, mint azoknál, akik nem kaptak bodzabogyókivonatot. Laboratóriumi körülmények között a H1N1 vírus szaporodását is gátolta a készítmény.

A népi gyógyászatban a fekete bodzabogyó levét megfázás, köhögés és felső légúti fertőzések gyógyítására, valamint az influenza és a meghűléses betegség tüneteinek megelőzésére használták. Szakirodalmi adatok alapján a bodzabogyó antioxidánsokban, flavonoid típusú vegyületekben rendkívül gazdag, ezek közül is kiemelkedően sok Cianidin-t és Kvercetin-t tartalmaz. Az ásványi anyagok közül említésre méltó magas káliumtartalma, valamint sok C-vitamint, A-vitamint és E-vitamint is tartalmaz.

A bodza hatásainak listája szinte végeláthatatlan: immunerősítő, erős izzasztó hatása révén lázcsillapító, vízhajtó tulajdonsága miatt fogyasztó, testsúlycsökkentő; enyhe hashajtó, enyhíti a székrekedés tüneteit; köptető, köhögéscsillapító; felszabadítja a légutakat, elűzi a bélférgeket, segít a daganatos megbetegedések megelőzésében, antiszeptikus hatása miatt szájöblítőnek, szájvíznek is alkalmazható, hatékonyan csökkenti az asztma tüneteit, szíverősítő, külsőleg használva fertőtlenítő hatású, megszünteti az árpát.

Bodzavirágtea készítése:

Egy kanál bodzavirágot tegyünk egy edénybe, majd öntsük le 250 ml forrásban lévő vízzel. Fedjük le az edényt és 10 percig hagyjuk ázni. Ha meghűlt, önmagában vagy mézzel édesítve fogyaszthatjuk. Étkezések után, tehát naponta háromszor igyunk egy bögrével a gyógyteából. Meghűléses megbetegedés esetén napi 6–8 bögrével is lehet fogyasztani, de maximum 3-4 napig.

Bodzaszörp cukor és tartósítószer nélkül

Hozzávalók: 40-50 bodzavirágtányér, 3 literes befőttes üveg, 1+2 citrom felkarikázva, édesítőszer: nyírfacukor (kb. 30-50 dkg) vagy Update1 Lovely Sweet édesítő (1/3 tubus), 1 tk. citromsav

Elkészítés:

  1. A bodzavirágot mosás nélkül tegyük a befőttesüvegbe.
  2. Az édesítőt és a citromsavat oldjuk fel 3 liter vízben. Az egyik citrom levét facsarjuk bele.
  3. Öntsünk a bodzavirágokra annyi vizet, hogy majdnem megteljen az üveg. A másik két citromot karikázzuk fel és tegyük azt is az üvegbe.
  4. Egy éjszakán át áztassuk a virágot, másnap szűrjük üvegekbe és dunsztoljuk ki! Így hónapokig friss marad a szörp tartósítószer nélkül is, és bár nem lesz olyan sűrű, mintha kristálycukorral készítettük volna, de az íze sokkal tisztább és finomabb, arról nem is beszélve, hogy ezerszer egészségesebb.

Dunsztolás:

Állítsuk a lezáratlan szörpös üvegeket vízzel teli lábosba és forraljuk addig, amíg az üvegeken belül gyöngyözni nem kezd a szörp. Forrón zárjuk le az üvegeket, törölközőbe bugyolálva egy napig hagyjuk dunsztolódni.

A szörp fantasztkus mentával vagy a citromlevél ízesítve és persze a forró nyári napokon jégkockával lehűtve.

Forrás: egeszsegkalauz.hu, herbadoctor.hu, nosality.hu, ripost.hu

Képek forrása: pixabay

Legnépszerűbb cikkek