| 2024. március. 16. | 5 perc olvasás

Hogyan válasszunk napszemüveget?

A napszemüveg egy nagyon különleges kiegészítő, amely öltöztet. Az esztétikai szempontok mellett azonban fontos, hogy jó viselet legyen, és teljes körű UV-védelmet nyújtson.

A napszemüveg nem csupán egyszerű divatkiegészítő, amely tükrözi a stílusunkat és az egyéniségünket, hanem illeszkednie kell az igényeinkhez is – akár síelni szoktunk, akár vízi sportokat űzni, vagy egyszerűen kutyát sétáltatni a parkban. A napszemüvegek a különféle lencsék és rétegek variációival tökéletesen testre szabhatók.

Teljes körű UV-védelem

Új napszemüveg választásakor az arcformánkhoz illő, stílusos keret általában az elsődleges szempont. A keretek és lencsék végtelen választékát látva azonban könnyen elfeledkezünk a napszemüvegviselés elsődleges céljáról: szemünk káros ultraibolya (UV) -sugárzás elleni védelméről. Az UV-sugárzás ugyanis az év minden napján jelen van, még akkor is, amikor borús az idő. Ha a szem fokozott UV-sugárzásnak van kitéve, az photokeratitishez (a szaruhártya napégése) és a szemhéj napégéséhez vezethet. Emellett krónikus szemkárosodást, például szürkehályogot és pterygiumot (a szaruhártya felett a szem fehér részét borító kötőhártya-kettőzet) is okozhat.

Éppen ezért elengedhetetlen annak ellenőrzése, hogy az általunk használt vagy megvásárolni szándékozott napszemüveg 400 nm-ig terjedően teljes körű UV-védelmet biztosít-e. A szemüvegnek rendelkeznie kell a CE jelöléssel (ami garantálja, hogy szemüveg megfelel az európai irányelvek által meghatározott alapvető biztonsági követelményeknek), egyes szemüvegeken pedig az UV400 címke is megtalálható. Ez általában a lencsére ragasztott matricán vagy címkén, illetve a hozzá mellékelt termékismertetőben szerepel, de ha biztosak akarunk lenni benne, hogy napszemüvegünk megfelelő védelmet nyújt-e, forduljunk szemészéhez vagy látszerészéhez!

Dioptriás napszemüveg

Ha látásproblémáink vannak, a szemüveg és a kontaktlencse nem mindig a legkényelmesebb megoldás, különösen akkor, ha autót vezetünk, vagy a szabadban tartózkodunk. A színtelen lencsék nem mérsékelik a zavaró és erős fényeket, a kontaktlencséket pedig száraznak és irritálónak érezhetjük szeles időben; vagy ami még rosszabb, viselése közben a szemünkbe kerülő tengerparti homok szúró, égő érzést okozhat. Az alábbi problémák kiküszöbölésére találták ki a dioptriás napszemüvegeket, amelyek számos lencsetípussal kaphatók.

Polarizált napszemüveg

Ha egy napszemüveg polarizált, az röviden annyit tesz: tükröződésmentes. Hosszabban kifejtve több érdekességet is megtudhatunk: a polarizált lencse csak a függőlegesen érkező fényt engedi át, a vakító, egyéb felületekről visszaverődő sugarakkal szemben viszont védelmet biztosít. Ennek köszönhetően a polarizált napszemüveg élesebb látást biztosít, kiküszöböli a tükröződésből eredő vakító fényeket, és a szemeket is kíméli az erős fények okozta megerőltetéstől. Kiválóan funkcionálnak vezetés vagy éppen szabadtéri sporttevékenységek közben is.

Milyen napszemüveget viseljünk autóvezetéshez?

Vezetés közben elengedhetetlen a megfelelő napszemüveg. A kiválasztásnál fontos figyelembe venni a keret kialakítását: semmiképp sem szabad, hogy akadályozza a perifériás látást. A másik lényeges szempont a lencse színe. A túl sötét, a túl színes és/vagy tükröződő lencsék zavarhatják a látást és a színek megfelelő érzékelését. Az ideális napszemüveg vezetéshez a barna vagy szürke, polarizált lencsével ellátott napszemüveg.

Mekkora összeget szánjunk a napszemüvegre?

A napszemüveg tipikusan az a használati eszköz, melynek fontos a minősége, ezért érdemes több pénzt szánni rá. Számos olcsó napszemüveg is rendelkezik CE-jelöléssel, és megfelelő UV-védelmet is nyújtanak, de ezek a lencsék gyakran alacsonyabb szintű technológiával készülnek. A prémium napszemüveglencséket vágással, nem pedig préseléssel állítják elő. Az utóbbi technológia alkalmazásakor ugyanis csíkok, buborékok vagy egyéb hibák jöhetnek létre a lencsén, amelyek befolyásolhatják a látást, és a szem elfáradásához vezethetnek. Az ilyen lencsék a szabadban és derült fényviszonyok mellett átmenetileg javíthatják a látást, de hosszú távon több kárt okozhatnak, mint amilyen hasznosak. Emellett az olcsóbb darabok gyengébb minőségükből adódóan könnyebben is karcolódnak, a sérüléseken át pedig beengedik a szemekbe a káros sugarakat.

Hol érdemes napszemüveget vásárolni?

Napszemüveget csak és kizárólag megbízható helyen szabad vásárolni. A nem megfelelő minőségű napszemüvegek ugyanis egyes esetekben nem megvédik a szemeket a káros sugaraktól, hanem még veszélynek is kiteszik. A túl sötét lencsék miatt ugyanis a pupilla kitágul, és megfelelő szűrőréteg nélkül még inkább a szemekbe engedik a káros sugarakat.

Milyen napszemüveg-méretek vannak?

A napszemüvegek a dioptriás szemüvegekhez hasonlóan lencseszélesség, hídszélesség és szárhossz szerint vannak méretezve. Egy meglévő szemüveg, napszemüveg lemérésével könnyen megállapítható a kívánt méret: a lencseszélesség a lencse vízszintes átmérője annak legszélesebb pontján. A hídszélesség az orr feletti, a két lencsét összekötő részt jelöli. A szárak hosszát pedig az első zsanértól a legvégéig mérjük. A napszemüvegeken, többnyire belül a száron számsorok jelölik ezeket az értékeket, ugyanebben a sorrendben.

Fényre sötétedő lencsék

Az UV-fény hatására sötétedő, színtelen vagy enyhén színezett lencsék különösen praktikusak a látáskorrekciót igénylő szemüvegviselők számára, mert használatuk mellett szükségtelenné válik a dioptriás szemüveg és a dioptriás napszemüveg folyamatos cserélgetése. A napszemüvegek csak korlátozott mértékű látáskomfortot nyújtanak, és folyamatosan változó fényviszonyok között előfordulhat, hogy árnyékban a lencséket túl sötétnek, erős napfényben pedig túl világosnak találjuk. Ilyen helyzetekben a napszemüvegviselők természetes reakciója gyakran az, hogy egyszerűen leveszik a szemüveget, így szemük védelem nélkül marad.

Hogyan kell a napszemüveget tisztítani?

A napszemüveget enyhébb szennyeződés esetén párásítás (lehelés) után elegendő áttörölni egy mikroszálas kendővel. A száraz törléstől a lencse karcolódhat, így igyekezzük azt elkerülni. A maszatos, zsíros lencséket langyos, mosogatószeres vízzel javasolt megtisztítani, a polarizált lencséket pedig kizárólag langyos vízzel, tisztítószer nélkül. A napszemüveget minden esetben tároljuk biztonságos helyen, a tokjában!

Kell-e a gyerekeknek napszemüveg?

A gyermekek látását is fontos megvédeni a káros UV-sugaraktól, annál is inkább, mivel az ő szaruhártyájuk még nem képes olyan mértékben megszűrni azokat, mint a felnőtteké. Keressünk olyan napszemüveget, amely amellett, hogy méretben passzol, a lencséje nehezebben törhető anyagból készül. Egy vidám, színes napszemüveget a legkisebbek is szívesen fognak viselni.

Források: eoptika.hu, zeiss.hu

Képek forrása: pixabay

 

Legnépszerűbb cikkek