A téli időszakban is számtalan teendő akad a szőlőtökék körül. A Soproni Borvidéken a hagyományokhoz hűen november elejétől kezdődnek el a metszési munkálatok. A szőlő metszése során az öregebb ágak eltávolítását és a termővesszők visszametszését is elvégzik a szakemberek.
- A szüreti időszak után november elejétől megkezdődtek a metszési műveletek. Az egyik csapat a metszést végzi a többiek pedig a levágott vesszők lehúzását hajtják végre. Az őszi talajmunkákat a szüretet követően elvégeztük, mely során minden második sort meglazítottunk. A növény szempontjából a tartós mínuszok tehát a -5 és 1 fok közötti hőmérséklet a legideálisabb – mondta Molnár Tibor, szőlész-borász.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2F3e%2F94%2Fdsc08181_za7h.jpg)
Fotó: Fodor Regina
A pincékben jelenleg a fejtések, a házasítások és a borok készre kezelése zajlik. A talajművelés során a gyökerek növekedéséhez és működéséhez szükséges feltételeket teremtik meg a szakemberek. A folyamat következtében a talaj alkalmas lesz a csapadék befogadására.
- A talajmunka előírás is számunkra hiszen egy integrált növényvédelmi programban veszünk részt. A program egyik mérföldköve, hogy minden második sor művelve legyen. A talajnak a felszínét folyamatosan gondozzuk ,melynek több összetevője van. Az őszi mélylazítás során egy komolyabb fémszerkezettel, akár 50-60 cm-re vagy mélyebbre is lemegyünk a talajba. A talajművelésnél figyelni kell arra, hogy egy kiadósabb eső esetén a csapadék lejusson a gyökerekhez – hangsúlyozta Molnár Tibor, szőlész-borász.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2F7f%2F4d%2Fdsc08197_wrmd.jpg)
Fotó: Fodor Regina
A szőlő betegségei közül a lisztharmat és a peronoszpóra okozza a legnagyobb kárt. A fertőzések kialakulását a télies időjárás is befolyásolja.