| 2022. május. 31. | 2 perc olvasás

Kivetítés és közönségtalálkozó a Nemzeti Összetartozás Napján!

Akik a hazára voksoltak – Sopron 1921 címmel készített dokumentumfilmet Bárány Krisztián forgatókönyve alapján a Filmever Stúdió Magyarország első népszavazásának és előzményeinek történetéről. A Nemzeti Filmintézet támogatásával készült 52 perces film emléket állít mindazoknak, akik hozzájárultak ahhoz, hogy Sopron és a környező falvak megmaradtak magyarnak. A dokumentumfilmet a Nemzeti Összetartozás Napján, 2022. június 4-én 19:40-kor tűzi műsorára a Duna Televízió. A televíziós premierrel egyidőben Sopron Város és a ProKultúra Nkft. szervezésében a Városháza előtt az alkotókkal közösen kivetítőn tekinthetik meg az érdeklődők az alkotást. Soproni hagyományőrzők rögtönzött kiállítással készülnek az eseményre.

Hazánk első népszavazását 1921. december 14–16. között tartották Sopronban és környékén, melynek értelmében – 7107 szótöbbséggel – Nyugat-Magyarország központja, valamint a várost környező nyolc település Magyarország része maradt. A helyi magyarság, valamint az évszázadok óta a régióban élő németség és horvátság többsége döntött úgy ekkor, hogy az 1919-ben, az első világháborút követően Saint Germain-ben kötött egyezmény értelmében Ausztriához csatolt terület mégis Magyarországhoz tartozzon. A film szakértő történészek közreműködésével, eredeti dokumentumok alapján mutatja be azt a rögös utat, amely az elcsatolásra ítélt Sopronból a Leghűségesebb városba vezetett. Az alkotók a korabeli forrásokból merítve készítettek illusztrációkat, melyekben színészek és hagyományőrzők közreműködtek.

A trianoni békediktátum idején – amikor káosz uralta Magyarországot – egy város közössége hitet adott a csüggedőknek, reményt nyújtott a reménytelenségben és példát mutatott hazaszeretetből. A voksoláshoz rögös út vezetett, a sikerből pedig – különböző mértékben – részt vállaltak az ország vezető politikusai, a selmeci–soproni főiskolások, az első világháború poklából hazatért katonák és a soproni polgárok is. „A dokumentumfilm róluk is szól s nekik állít emléket. Nélkülük nem csak Sopronnal lenne szegényebb Magyarország, de magatartásuk szilárd erkölcsi útmutató is.” – mondta Maruzs Roland, a dokumentumfilm társproducere.

A film az 1919-1921 közötti eseményeket tárgyalja, így szó esik a soproni tüntetésekről, a második ágfalvi csatáról, az összecsapásban elesett Machatsek Gyula hallgatóról és a népszavazás előkészítésének menetéről is. A stáb forgatott a Soproni Múzeumban, a Soproni Egyetem Központi Könyvtár és Levéltárban, valamint az MNL Országos Levéltárában és a Győr-Moson-Sopron Megye Soproni Levéltárában is.

A film az eseményekben résztvevő selmeci-soproni főiskolás, ifjabb Krug Lajos történetén keresztül tárja a nézők elé a városban uralkodó hangulatot, a helybéliek szellemiségét és motivációit. „Ez a bensőséges narratíva és személyes történetvezetés ugyanakkor nemcsak megidézi a tárgyalt korszakot s annak emberét, de megszólít minket is. Ez a dokumentumfilm egyfajta vallomás a hazaszeretetről.” – tette hozzá Bárány Krisztián forgatókönyvíró-rendező.

Az alkotókról

A filmben nyilatkozó szakértők Ujváry Gábor, Tóth Imre, Sarkady Sándor, Dominkovits Péter, Fiziker Róbert, Krisch András történészek. Az alkotók interjút készítettek továbbá Novotny-Török Katalinnal, aki Sopron legendás főlevéltárosának, Házi Jenőnek a leszármazottja, valamint Pölcz Zoltánnal, a Nagycenkért Alapítvány kuratóriumi tagjával. A dokumentumfilm forgatókönyvíró-rendezője Bárány Krisztián, társrendezője Bárány Dániel, szakértője Katona Csaba történész, szerkesztője Kitta Gergely és Bíró Mátyás, vezető operatőre Bárány Dániel és Szolykó Dávid, a rendező munkatársa Bárány Cintia Dóra. A film narrátora a Kossuth-díjas Reviczky Gábor. A filmzenét a Príma-díjas Cseh István jegyzi. Az illusztrációkban közreműködtek Horváth Márk, Pintér Gábor, Papp Attila és Kiss Krisztofer színművészek. A dokumentumfilm a Nemzeti Filmintézet támogatásával készült 2021-2022-ben.

A filmről korábban itt írtunk

Borítókép; Filmever Stúdió

Legnépszerűbb cikkek