| 2023. január. 29. | 4 perc olvasás

Melegítő italok a hűvös napokra

Mikor legyen hideg, ha nem télen? – teszik fel sokan a kérdést. Ennek ellenére a mínuszokat nehezen bírjuk. Megviseli a szervezetünket, és gyakran már alig várjuk, hogy otthon, a meleg falak között egy forró itallal melegítsük fel magunkat.

Egyre szélesebb körben ismert, hogy vannak hűsítő és melegítő hatású ételek, italok és fűszerek. Érdemes egy kicsit megismerni őket, akár tesztelgetni is a hatásukat, hogy saját tapasztalataink alapján eldönthessük, nekünk melyik válik be leginkább, milyen ízeket tudunk a legjobban beilleszteni az ízlésvilágunkba, a menüinkbe. 

A húsok közül a vörös húsok – mint a marha-, a bárány-, a sertés- és a vadhúsok – melegítenek, és ide tartozik a kacsahús is.

 

Érdemes olajos magvakat is fogyasztanunk a melegítő hatás kedvéért: diót, mogyoróféléket, de ide tartozik a gesztenye is. A zöldségek közül a cékla, a káposzta, a sütőtök és a hagyma ajánlott elsősorban, de a hüvelyeseket – a babot, a lencsét – is beilleszthetjük az étrendünkbe a téli napokon. A legmelegítőbb fűszerek a fahéj, az ánizs, a csillagánizs, a kardamom, a curry, a chili, a pirospaprika, a gyömbér, a szegfűszeg, a szerecsendió, a fekete bors, a kurkuma és a fokhagyma. Ezek nagy részét használjuk is a téli ételekben és italokban, anélkül, hogy tudnánk a melegítő hatásukról.

Így ízesítjük például a forralt bort, a mézeskalácsot is. A kiadós, gazdag téli egytálételeket is ízesíthetjük melegítő fűszerekkel.

 

 

A forró tea már önmagában melegít, de ha a fenti fűszerekkel megspékeljük, a hatását felerősíthetjük. Forralt bor esetében nemcsak a fűszerek és a hőfok, de az alkohol melegítő hatása is érvényesül.

A forró teát is gazdagíthatjuk egy kevés rummal, ha szeretnénk fokozni a hatékonyságát. Az sem meglepő, hogy a pörkölt, a sütött, a párolt, a pirított ételek ugyancsak melegítő hatásúak. A nyers és hideg ételek ezzel szemben inkább hűsítőek.

Hideg időben nem ajánlott a déligyümölcsök fogyasztása, mivel ezek hűsítenek, hiszen a származási helyükön épp ezt a szerepet töltik be. Ez persze nem jelenti azt, hogy mondjunk le télen a citrusfélékről vagy az ananászról, de ezeket inkább olyankor fogyasszuk, amikor nem indulunk neki a szélfútta utaknak, vagy próbáljuk ellensúlyozni a hűtő hatásukat fűszerekkel. A tejtermékek – a joghurt és a kefir – is inkább hűsítő hatásúak. A zsírosabb tejszín vagy a különféle sajtok viszont melegítő hatással vannak a szervezetünkre, főleg, ha fűszeres ételekbe tesszük őket. Nagy téli hidegben érdemes kerülni a hűtő hatású fűszereket is. Tipikusan ilyen a menta, a citromfű, valamint a koriander.

A hideg a szervezetünk munkáját igencsak nehezíti. Ezért is fontos, hogy erősítsük az immunrendszerünket, tartsuk edzésben, támogassuk. Adjunk neki segítséget. Télen a tüdő és a vese mozgástere beszűkül. Mindkét szervünk szerepet játszik a vízháztartásban. Fontos a bevitt folyadék mennyisége, minősége. Ilyenkor azonban nehéz eltalálni, mennyi az, ami elég. A vese az energiamaximumán dolgozik, próbál minden felesleges folyadéktól megszabadulni, hogy a hidegben a szervezetet védje. Ha keveset iszunk, akkor is gyakrabban járunk pisilni. Ha erre még megemeljük a folyadékbevitelt, akkor kiütjük a vesénket, vagyis könnyebben felfázunk. Ugyanakkor folyadékra mégiscsak szükség van, mert nem száradhatunk ki. De akkor mennyit is? Próbáljunk meg figyelni a belső igényünkre. Annyit igyunk, amennyi jól esik, és ne annyit, amennyit előírnak. Arra pedig figyeljünk oda, hogy mit.

Citromos gyömbértea

Kiváló melegítő, vitaminnal teli, és nem utolsósorban betegségmegelőző hatású.

Elkészítése: Forraljunk fel egy bögrényi vizet, majd reszeljünk vagy szeleteljetek bele friss gyömbért. Fedjük le 10 percre az egészet, hogy a fűszernövény jól ki tudja engedni a zamatát. Ezután tegyünk az italba két karika citromot, és ízlés szerint fogyasszuk édesítve vagy anélkül!

Tejes melegítő tea

Kellemes fűszeres, csípős és felmelegít. A fűszerek megvédenek minket a fertőzésektől.

Hozzávalók: 1 tk fekete tea, ujjnyi vastag gyömbér szelet (szárított gyömbér 1 tk); 0,5 kiskanál chili paprika, 1 tk kurkuma, 1 tk yogi tea (fahéj, kardamom, bors, gyömbér, szegfűszeg)

Elkészítés: Az összetevőket összekeverjük, és a keverékből 2 teáskanálnyi mennyiséget 3 dl tejhez teszünk. Felmelegítjük, főzzük 5 percig, majd leszűrjük. Mézzel ízesíthetjük.

Illatos forralt bor gyümölcsökkel

Elkészítés: Egy üveg félédes vagy édes vörösbort öntsünk ki egy lábasba, ezután adjunk hozzá ugyanennyi vizet és ízlés szerint kristálycukrot vagy édesítőszert. Tegyük fel főni, majd jöhet hozzá 3-4 darab egész fahéj, valamint nagyjából 2 teáskanálnyi egész szegfűszeg. Amíg melegszik az ital, kockázzunk fel egy fél narancsot és egy fél citromot, végül ezeket is rakjuk bele a gőzölgő nedűbe. Forraljuk fel az egészet! Megbolondíthatjuk almával, szederrel.

Habos forró csokoládé

Mennyei, kényeztető, a lazítás igazi élményét adja.

Elkszítés: 100 g étcsokoládét tegyünk egy kisebb lábasba, öntsünk rá 3 dl tejet, majd kezdjük el melegíteni. Folyamatos kevergetés mellett olvasszuk meg a csokit, majd amikor már teljesen eloszlott a tejben, adjunk hozzá 2 dl habtejszínt. Ismételt kevergetés mellett forrósítsuk fel az italt, de figyeljünk arra, hogy ne forrjon teljesen fel! Mindössze 10 perc alatt elkészíthető ez a mennyi finomság, amit aztán érdemes tejszínhabbal megkoronázni.

Forrás: anapfenyillata.hu, kronikaonline.ro, noklapja.hu

Képek forrása: pixabay

Legnépszerűbb cikkek