Pszichológiai szempontból az emberek szeretik a mérföldköveket, amelyek lehetőséget adnak a visszatekintésre és az újrakezdésre. Mi is lehetne jobb alkalom a "tiszta lappal" való indulásra, mint az év első napja? Ez különösen indokolt a karácsonyi ünnepek után, amikor sokaknak bűntudatuk van a mértéktelen evéstől, és ez az időszak ideális abból a szempontból is, hogy ha most változtatunk, a strandszezonra éppen formába tudunk kerülni.
Kutatási eredmények
Az újévi fogadalmak különösen a fiatalok körében népszerűek. A washingtoni Pew Kutatóközpont egy 2024 januárjában bemutatott felmérése szerint a 18-29 évesek közel fele határozza el magát a változtatásra szilveszter után, míg például a 65 év felettiek között ez az arány a 20 százalékot sem éri el. Van azonban, ami minden generációban közös: messze a legtöbben egészségük érdekében tesznek fogadalmat, megfogadva, hogy például többet fognak mozogni vagy egészségesebben fognak táplálkozni.
A 2024-es New Year’s Resolutions Statistics and Trends alapján az újévi fogadalmat tevők 79%-a egészségügyi célokat tűz ki, például a fizikai aktivitás növelését (48%), a mentális egészség javítását (36%) vagy az étrend fejlesztését (32%). Ugyanakkor mindössze 6% tesz fogadalmat utazási tervekkel kapcsolatban, ami meglepően alacsony arány.
A felnőttek 92%-a nem tartja be a fogadalmát. A legkritikusabb időszak január második pénteke, amit „Quitter’s Day” -nek is neveznek, mivel ezen a napon sokan feladják céljaikat. Ennek oka gyakran a lelkesedés elvesztése január eleje után, valamint a hétvégi kikapcsolódás hatása, ezért esik péntekre.
A fogadalmat tevőkre nehezedő nyomás is az okok között szerepelhet: Az emberek 62%-a érzi úgy, hogy külső vagy belső nyomás hatására tesz fogadalmat.
Miért nem tartjuk be az újévi fogadalmakat?
Aki sokat markol, keveset fog – tartja a mondás. A sikeres újévi fogadalmak legfőbb jellemzője, hogy reális célokat tűzzünk ki, és ne legyen túl nagy különbség a jelenlegi állapot és az elérendő cél között. Bár vannak, akik drámai változtatásokra törekednek, ez a legtöbb ember számára nem működik hosszú távon. A drámai változtatások gyakran életfordító események (baleset, betegség, válás, munkahely elvesztése) következményei, amelyek önkéntelenül is motiválják az embert. Az új év kezdete viszont ritkán szolgáltat ilyen drámai motivációt.
A sikeres fogadalmak ismérvei
Reális célok: Fontos, hogy ne tűzzünk ki irreális célokat. Ha túl magasra tesszük a lécet, könnyen csalódás érhet bennünket.
Ahogyan a pénzügyekben a kamatos kamat is felhalmozódik, úgy a kis, fenntartható változtatások évről évre komoly előrelépést jelenthetnek.
Szokásformálás: A legjobb, ha az apró változásokat beépítjük a mindennapjainkba, így szokásokká válhatnak. Ha minden januárban egy kicsit változtatunk, az könnyen tartós eredményhez vezethet. Például, ha hetente háromszor reggel elmegyünk futni, az sokkal hatékonyabb, mint ha januárban egyszer elindulunk egy hosszú futásra, majd februárban már nem tesszük. Ezt jól tudják a konditermek is, amelyek januárban jelentős kedvezményekkel értékesítik az éves bérleteket, amit sokan meg is vásárolnak, de februárban már nem járnak edzeni.
Önmegerősítés és társas támogatás: Az önmegerősítés technikái, mint a pozitív belső párbeszéd, illetve a haladás dokumentálása szintén hozzájárulhatnak a sikerhez. A társas támogatás is fontos szerepet játszik, mivel egy barát vagy egy csoport, amely hasonló célokat tűz ki, erősítheti az elhivatottságot, és segíthet a nehezebb időszakokban.
Rugalmasság és önismeret: Az újévi fogadalmakat rugalmasan érdemes kezelni.
Fogalmazzuk meg minél konkrétabban, és tervezzük is meg a fogadalmunkat! Ne csak az legyen például a cél, hogy általánosságban véve lefogyjunk. Inkább mondjuk azt, hogy két hónap alatt le szeretnénk adni, mondjuk, 5 kilogramm súlyfelesleget. Ezzel mérhetővé válik a célkitűzésünk, majd az előrehaladásunk is, ami nagy motivációt nyújthat a folytatáshoz.
Új cél kitűzése: Előnyös lehet nem egy korábban már elbukott fogadalmat újra elővenni. Inkább válasszunk valami újdonságot, így elkerülhetjük, hogy másodjára is ugyanabba a hibába essünk, amely korábban a bukáshoz vezetett.
Türelem: Végezetül pedig bármi is legyen a fogadalmunk tárgya, bárhogyan is változtatnák meg az életünket, hagyjunk időt az új szokások beépülésére! Azaz legyünk türelmesek magunkkal, és a kezdeti bukdácsolás se vegye el a kedvünket attól, hogy tovább küzdjünk a célunkért. A fogadalmak betartását segítheti az is, ha naplót, tervezőt vagy valamilyen applikációt használunk a céljaik nyomon követéséhez.
A hála gyakorlása: A haladás értékelésében segíthet a hála gyakorlása. Az elért apró sikerek felismerése motiváló lehet, és segíthet csökkenteni a kudarc érzését, ha valamilyen célunk elérésére nem sikerült teljesen fókuszálni.
A tanulság
Az újévi fogadalmak pszichológiai jelentősége abban rejlik, hogy lehetőséget adnak az önfejlesztésre és a pozitív változásokra. Ugyanakkor fontos, hogy ezeket a fogadalmakat ne csupán egy gyors megoldásként kezeljük, hanem hosszú távú projektként, amely folyamatosan fejlődést és tanulást kíván.
A kisebb, fenntartható lépések a nagyobb célok eléréséhez vezethetnek, és az újévi fogadalmak nemcsak időszakos kihívások, hanem az önfejlesztés és az életminőség javításának fontos alapjai is lehetnek.
Források: hazipatika.com, portfolio.hu
Képek forrása: istockphoto