| 4 perc olvasás

Mire vigyázzunk a strandon?

A nyár az utazás, a kikapcsolódás évszaka. Mi lehetne jobb családi program a strandolásnál? Mielőtt azonban bárhova is elindulnánk felkészületlenül, tartsuk szem előtt, hogy a fürdőzésnek kellemetlen következményei is lehetnek.

Mindenfajta strandon fenyeget a veszély?

Értelemszerűen strand és strand között is van különbség, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy természetes vízhez megyünk-e, avagy mesterséges, medencés strandra, gyógyfürdőbe, netán élményparkba. Ugyanis a természetes vizek, mint például egy tó vagy tenger esetén sokkal kevésbé kell tartani különböző betegségektől – ami természetesen nem jelenti azt, hogy ne fordulhatna elő ilyesmi. Viszont ezek esetén akkora víztömegről beszélünk, ami ráadásul folyamatos hullámzásban, cserélődésben van, hogy minimális az bőrbetegségek vagy más, emberről emberre cseppfertőzéssel terjedő kórok felszedésének az esélye. Ezzel szemben egy medence egy tóhoz képest például igen kicsi vízmennyiség, amibe egyszerre sokan mennek bele, és nincs az a szűrőrendszer vagy fertőtlenítő-mennyiség, ami képes lenne felvenni a harcot mindenki kórokozóival.

Mik azok a strandbetegségek, és hogyan védekezhetünk ellenük?

 Nyáron, mikor a legtöbben víz közelébe mennek nyaralni, jelentősen megnövekedik a különböző „strandbetegségek” száma, melyek egy része fertőzés útján terjed, mások valamilyen itt található külső behatásra alakulnak ki. 

A legjellemzőbbek

• a különböző gombás bőrbetegségek,

• a fülfájás, fülbetegségek,

• légúti megbetegedések,

• gyomorrontás, emésztőrendszeri panaszok,

• illetve a napégés, napszúrás, túlhevülés.

Érdemes mindegyikkel foglalkozni kicsit külön-külön, mert más és más a kiváltó okuk, és más kezelést is igényelnek.

Fülbántalmak, fájdalom, gyulladás

Ez az egyik leggyakoribb panasz, amivel a nyaralás alatt találkozhatunk, és nem csak a gyerekeket érinti. Többféle fülpanasz alakulhat ki, ezek közül a legjellemzőbbek a fertőzés, és a hallójáratba került, majd onnan nem távozó víz okozta gyulladás.

Mindenekelőtt fontos leszögezni: akinek rendszeresen vannak fülpanaszai, például sokat váladékoznak és fájnak, érzékenyek a fülei, annak nem ajánlatos a fültisztító pálcika használata, hanem a hallójárat tisztítása érdekében használható valamilyen fülspray, vagy a régebbi gyógymódok híveinek paraffinolaj. Aki kivételesen óvatos szeretne lenni, az füldugót is használhat, elkerülve a víz és a hallójárat közvetlen érintkezését.

Köröm- és bőrbetegségek

A különböző fertőző bőrbetegségek igen könnyen terjednek a medencében, különösen a meleg vízzel feltöltöttekben. Ám nem minden bőrbetegség fertőző, sőt kicsiny részük az! Mivel azonban a strandokat sokan látogatják, így elkerülhetetlen, hogy olyanok is használják, akik kevéssé adnak a személyes higiéniájukra. Éppen ezért

 ajánlatos mind a strand területén, mind pedig az öltözőkben, zuhanyzókban papucsot használni, pancsolás után legkésőbb otthon vagy a szálláson letisztálkodni, és a szárításra is nagy hangsúlyt fektetni.

A bőr- és körömgombák keresve sem találhatnának ideálisabb „táptalajt” a ruhába burkolt, netán nyirkosan hagyott testfelületeknél. Ha pedig megtörtént a baj, mielőbb érdemes elkezdeni a gomba elleni kezelést, nehogy súlyosbodjon a helyzet.

Emésztőrendszeri betegségek, légúti fertőzések

A strandolás nemcsak külső, hanem belső gondok okozója is lehet, főleg akkor, ha egyébként sincs a topon a testünk védelmi rendszere. A medencevízben lévő baktériumok a szánkon és az orrunkon keresztül is utat találhatnak, és ehhez nem is feltétlenül kell lenyelnünk belőle egy nagy adagot. Sok kórokozó a nyálkahártyán keresztül is remekül be tud jutni, és galibát okozni, márpedig ha a felszín alá merítjük a fejünket is, akkor ennek megvan az esélye. A szájunk, orrunk óhatatlanul vizes lesz, vagy hozzájuk nyúlunk a kezünkkel, sőt, hacsak nem viselünk úszószemüveget, akkor a szemünk is megfertőződhet, begyulladhat. További gyomor- és bélbántalmakat okozhat még a strandokon kapható étel minősége is, és ha nem figyelünk oda, hogy mit és mennyit eszünk, könnyen gyomorrontással végződhet a kaland.

Napszúrás, napégés

Célszerű fokozottan figyelni a napsugárzás káros hatásaira is, ugyanis évről évre egyre erősebb az UV-B terhelés, így mind fontosabbá válik a megfelelő fényvédelem. A napszúrás, hőkimerülés is jellegzetes strandprobléma, ami akkor alakulhat ki, ha nagyon belefeledkezünk a játékba, pancsolásba.

Érdemes egyrészt

• bizonyos időközönként árnyékba húzódni és egy kicsit lehűlni,

• valamint a legveszélyesebb órákat (11:00-15:00) szintén inkább fedett helyen tölteni.

Fontos továbbá a hidratáltság is: igyunk sok vizet, hogy szervezetünk megfelelően tudja pótolni az izzadtsággal, szuszogással elveszített mennyiséget, és alacsonyan tartsuk a vérnyomásunkat.

Sebek, sérülések, balesetek

Bárkivel megtörténhet, hogy nem figyel és elesik, megüti magát, vagy felhorzsolja a bőrét. Az ilyesmi, hacsak nem jár töréssel vagy mély, nyílt sebbel, nem komoly dolog. Érdemes helyileg fertőtleníteni a kisebb sebeket, esetleg ragtapaszt tenni rájuk, és aznap már inkább elkerülni a vizet. Viszont ami lényeges, és ami miatt ismét érdemes visszakanyarodni a papucshasználatra, az az elszórt szemét lehetősége. Valószínűleg senki sem szeretne elszórt söröskupakba, üvegszilánkba vagy más éles tárgyba lépni. Ha mégis ilyesmi történik, érdemes elvinni a sérültet az elsősegélypontra, és adott esetben akár az ügyeletre is, tetanusz-emlékeztető oltásra, amennyiben az előzőt egy évnél régebben kapta meg.

Források: hazipatika.com, prevenciopatika.hu

Képek forrása: istockphoto

 

Legnépszerűbb cikkek