| 2022. április. 12. | 4 perc olvasás

Tavaszi nagytakarítás környezetbarát módra

A nagytakarítás hagyományos ideje sokaknál a húsvét előtti időszak, hogy csillogó-villogó ünnepi pompában várhassák a vendégeket és a locsolókat. Ha természetes tisztítószereket használunk, nemcsak önmagunk egészségéért és a környezetünkért teszünk, de még olcsóbban is megússzuk.

A legtöbb kereskedelmi forgalomban kapható tisztító- és mosószer olyan vegyi anyagokat tartalmaz, amelyek az egészségre és a környezetre is károsak. Ezek a vegyszerek azonban egyszerűen kikerülhetők, hiszen az összes lakásban fellelhető szennyeződésre van hatékony természetes megoldás is.

De hogyan is álljunk át ezekre? Ha akad egy kis szabadidőnk, üljünk le és készítsünk egy listát arról, hogy milyen tisztítószereket használunk. Ezután keressünk mindegyikre egy nekünk tetsző alternatívát, majd írjuk össze a szükséges hozzávalókat. Valószínűleg több olyat is fogunk találni, amit nemcsak mosásnál, hanem mondjuk a vizesblokkok fertőtlenítésénél is alkalmazhatunk, így jobban átlátható, hogy hol csökkenthetünk egy kicsit a kiadásokon. Aztán ha már minden készen áll, szépen fokozatosan megszabadulhatunk a régi tisztítószereinktől.

Kezdjük a fürdőszobával!

Az ecet a legjobb vízkőoldó, minden fémfelület csillogó lesz tőle. A csapokat, a kádat, a zuhanyfülkét, a csempét, a WC-csészét, de még a mosogatót is kezelhetjük ecettel, könnyedén eltünteti ugyanis a vízkövet mindenhonnan. Fürdőkádhoz, csempéhez, zuhanykabinhoz, zuhanyrózsához remek vízkőoldót kapunk, ha átlátszó, 500 ml-es üvegben 0,5 liter vízhez 2 evőkanál citromsavat adunk.

Ablakot és a tükröket ecetes vízzel érdemes tisztítani, külön-külön is hatásosak, de együtt igazán: egy spriccelős flakonba töltsünk 1 deci tíz százalékos ecetet és 4 deci vizet, és máris kész a hatékony ablaktisztító. Tovább csökkenthetjük a hulladékmennyiséget, ha a fényesítéshez papírtörlő helyett tiszta textilt használunk.

A dugulások megszüntetésére szórjunk a lefolyókba szódabikarbónát, majd öntsünk rá egy kis ecetet.

A mosószer hatékony természetes helyettesítője, a mosódió már nemcsak bioboltokban érhető el, hanem a legtöbb áruházban, drogériában is. Az öblítőt kiválthatjuk ecettel, ha viszont ragaszkodunk az illatokhoz, mosóparfümmel. A boltokban kapható mosódióból készült folyékony mosószer is, de otthon is főzhetünk ilyet, ha fél liter meleg vízben feloldunk egy lereszelt babaszappant, majd ezt felforraljuk.

Vegyszermentes konyha

A mosódióból hatékony mosogatószer is készíthető: főzzünk 10-12 darabot 30 percig másfél liter vízben, majd szűrjük le. Az így kapott főzetet kedvünk szerint illatosíthatjuk 100 százalékos tisztaságú, nem szintetikus illóolajjal. A természetes mosószer nemcsak mosogatáshoz, mosáshoz, hanem akár hajmosáshoz is használható.

Ha a mosogatógép használatát részesítjük előnyben, akkor készíthetünk házilag mosogatógép-tablettát a következő módon: egy tálkában keverjünk össze 100 g szódabikarbónát, 50 g sót és 12 g citromsavat, majd folyamatos kevergetés mellett adjunk hozzá negyed pohár vizet, amíg sűrű, krémes állagú masszát nem kapunk. A keveréket kanalazzuk jégkockatartóba (a kockácskákat csak félig megtöltve), majd helyezzük két órára hűvös helyre. A tabletta használata mellett öntsünk ecetet a gép öblítőtartályába, mely fertőtleníti az edényeket, tányérokat.

A gáztűzhely tisztításánál a zsíroldók környezetbarát helyettesítője a szódabikarbóna, mely egyéb lerakódások eltávolítására is alkalmas olyan felületeken, mint a konyhapult, a hűtőszekrény, a mosdó vagy akár a kád. Csak szórjunk szódabikarbónát a súrolandó felületre, majd nedves szivaccsal dörzsöljük le a szennyeződéseket. A zsíros foltokkal is elbánhatunk, ha egy citrom levét rácsavarjuk és egy kicsit állni hagyjuk. Ezután szivaccsal, majd jó meleg vízzel töröljük át a felületet.

Az odaégett edényekbe töltsük víz és szódabikarbóna elegyét, ezt forraljuk fel, majd dörzsöljük le a szennyeződéseket.

A citrom a mikrohullámú sütőben is bevethető zsíroldásra: egy kis tálkába csavarjuk ki egy fél citrom levét, majd tegyük be a mikroba és forrásig melegítsük. Kikapcsolás után várjunk pár percet, amíg hatni kezd a sav, végül töröljük át a készülék belsejét.

Csempék, kőlapok tisztítására tökéletes választás az egyszerű szódabikarbónás víz (2-3 evőkanálnyi szódabikarbónát oldjunk fel egy fél vödör forró vízben), melyhez 5-10 csepp citrom vagy teafa illóolajat is adhatunk a kellemes illat és a fertőtlenítés kedvéért. A parketta felmosásánál bevált módszer az olívaolaj és a citrom keveréke. Forró vízhez adjunk 1 dl olívaolajat és facsarjuk bele egy citrom levét.

Bútortisztítás házilag

A bútorok portalanítására és ápolására használjunk olíva- vagy lenolajat. Egy puha rongy egyik csücskét mártsuk óvatosan az olajba, töröljük át vele a bútort, majd a száraz részével fényesítsük.

A kanapé vagy fotel szövetét szódabikarbónával szórjuk be, majd 20 perc múlva porszívózzuk át alaposan. A szódabikarbóna nemcsak tisztít, hanem fertőtlenít is. Foltok ellen egy fél citrom levét keverjük össze egy teáskanálnyi szódabikarbónával, mellyel még a legmakacsabb foltok is kisúrolhatók.

Forrás: https://impressmagazin.hu/vegyszermentes-takaritas-az-egesz-lakasban-8-kornyezetbarat-tipp/, http://korkorosgazdasag.hu/elgondolkodtato/otthon-okosan-2-resz/

Képek forrása: pixabay

Legnépszerűbb cikkek