| 2022. november. 19. | 4 perc olvasás

Természetes gyógymódokkal a megfázás ellen

Javában tart a megfázásos időszak: a nátha, az orrdugulás, a levertség és az egyéb tünetek sokak mindennapjait nehezítik meg. Mielőtt összevásárolnánk méregdrágán mindenféle csodaszert, érdemes néhány jól bevált házi praktikát kipróbálnunk.

Megfázáskor általában a következő sorrendben jelentkeznek a tünetek:

  • Fáradtnak, kimerültnek érezzük magunkat.
  • Viszket a szemünk, az orrunk.
  • Előbb kapar, majd elkezd fájni a torkunk.
  • Folyik az orrunk, majd be is dugul.
  • Száraz köhögés, majd néhány nap múlva hurutos, váladékos, felszakadozó köhögés.
  • Fázunk, ráz a hideg, reszketünk.
  • Fáj a fejünk.
  • Lázasak is lehetünk.

Megelőzés

A nátha és az influenza távol tartásának legegyszerűbb módja, ha nem kapjuk el. A közhiedelemmel ellentétben nem jelent kockázatot, ha egy ismerősünk náthásan belekortyol az italunkba. A náthát ugyanis nem lehet elkapni szájon át, sőt még csókkal sem terjed. A száj ugyanis túlságosan hideg, a vírusok pedig jobban kedvelik az orr melegét. Tehát inkább azokat a tárgyakat próbáljuk elkerülni, amelyeket valaki letüsszentett, vagy tüsszentés után megérintett. Ha pedig mégis megfáztunk, mossunk sűrűn kezet, és használjunk tiszta zsebkendőt.

Szintén távol tarthatjuk a náthát és az influenzás megbetegedést, ha szervezetünk természetes védekezőképességét erősítjük. A megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás, az egészséges, kiegyensúlyozott étkezés, a kevesebb stressz és a pihentető éjszakai alvás mind jótékonyan hatnak testünk fizikai állapotára. Néha azonban még a legegészségesebb emberek is átesnek a megfázásos időszak éppen aktuális betegségein, a náthán vagy ami még rosszabb, egy kemény influenzán.

A megfázás, a nátha ellen nem használ a gyógyszer. Nincs ugyanis olyan, amit, ha beveszünk, elpusztítja a megfázást okozó vírust vagy vírusokat. A megfázás, a nátha ellen ugyancsak a legyengült immunrendszer megerősítése jelent megoldást. Ne menjünk emberek közé! Pihenjünk néhány napot, és igyunk sok folyadékot! Együnk sok zöldséget, gyümölcsöt és tápanyagokban gazdag ételeket! A vitaminok és ásványi anyagok az immunrendszerünket erősítik, a tápanyagok pedig energiával látják el. Ha hőemelkedésünk vagy lázunk van, akkor az azt jelzi, hogy immunrendszerünk küzd a vírusok ellen. Ezért minden olyan megoldás eredményes lehet, ami az immunrendszerünket erősíti a vírusok minél hamarabbi legyőzésében.

Teák

Cickafarkfű, borsmenta, bodzavirág

Amikor megfázunk, gyűjtsünk (vagy vegyünk) egy köteg cickafarkfüvet, keverjük össze némi borsmentával és bodzával, majd forrázzuk le a növényeket.

Ha szárított füvet használunk, csészénként kb. 1 teáskanálnyi szükséges mindegyik gyógyfűből, ha viszont friss növényünk van, akkor 2 teáskanálnyit forrázzunk le. A teát egy kis mézzel is lehet ízesíteni. Naponta 3 alkalommal ajánlatos gyógyteát fogyasztani. Az említett teakeverék összetevői különböző módon segítenek leküzdeni a betegségeket. A cickafarkfű a betegség kezdeti szakaszában segít csökkenteni a szervezet hőmérsékletét. A borsmenta mentol összetevőjének köszönhetően meggátolja a nyálka termelődését, magyarul a borsmentától nem folyik az ember orra. A bodza pedig a hurutos köhögés kialakulása ellen hatásos.

Torokgyulladásra: méz, gyömbér, fahéj és zsálya

Sokan mézzel enyhítik torokfájásukat. Ez gyors és egyszerű módja a tünet csillapításának, hatása azonban nem hosszantartó. Magas C-vitamin-tartalma miatt a frissen kifacsart citrom vagy grapefruit leve is nagyon hatékony. Fontos azonban, hogy soha ne tegyük a forró teába a mézet és a citromot, mert 40 fok feletti hőmérsékletnél a vitamintartalmuk elbomlik. Várjuk meg, amíg kihűl a tea!

A fitoterapeuta receptje: Először forraljunk fel egy csészényi vizet, majd egy dió nagyságú gyömbért vágjunk apró darabokra, tegyük bele a vízbe, és adjunk hozzá egy 8 cm-es fahéjrudacskát is. Főzzük lassan kb. 10 percig, hogy az ízek összeérjenek, ezután forrón fogyasszuk.

Torokfájásra remek megoldás a zsályatea is.

Bíbor kasvirág

A bíbor kasvirág (echinacea) véd a bakteriális fertőzésekkel szemben a szervezet ellenálló képességének növelésével. A különféle illóolajokon kívül inulint, flavonoidokat, valamint értékes ásványi anyagokat és nyomelemeket is tartalmaz. Már nagymamáink is használták megfázás és különféle felsőlégúti panaszok házi kezelésére. Magas antioxidáns-tartalma révén fájdalom- és gyulladáscsökkentő hatása is jelentős. Gyógyításra és immunrendszerünk erősítésére a bíbor kasvirág gyökerét használjuk fel a leggyakrabban. Azonban a kasvirág szára, levelei és virága is gyógyító és immunerősítő hatással bír.

Egyéb teák

Hurutos köhögés esetén remek megoldás lehet a nyákoldó hatású bodza- és a fehérmályvatea. A bodza még izzasztó hatású is. A kamilla gyulladásgátló hatása jól ismert, ezért megfázás esetén bátran fogyaszthatjuk. A hársvirág és a kakukkfű a legismertebb köhögéscsillapítók. A kakukkfű jól párosítható az útifűvel is.

Vöröshagyma

Minden légúti megbetegedés esetén hatásos megoldás a vöröshagyma. Az egyik ilyen módszernél a mellkast körömvirágkenőccsel kenjük be. (Régen a sertészsírt használták erre a célra, ma is alkalmazható.) Szeleteljünk rá 2-3 mm-esre vágott, csak megmosott – nem hámozott - hagymaszeleteket. Háztartási fóliával és egy hosszabb sállal rögzítsük. Akár 2-4 órán át is fennhagyhatjuk.

Vöröshagymatea: 2 evőkanál kristálycukrot karamellizáljunk. Ha már szép barna, öntsünk rá 2,5 dl vizet, és adjunk hozzá 1 kisebb felkockázott hagymát héjastól. Fedjük le, forraljuk fel, és várjunk, amíg a cukor felolvad. Ekkor szűrjük le, és melegen fogyasszuk!

Fokhagyma megfázás ellen

A mézes fokhagymaszirup az egyik leghatásosabb házi gyógymód megfázás ellen. Langyos vízben való áztatással nyerjük ki a fokhagyma hatóanyagait: 2,5 dl vízhez 1 db nagyobb vagy két kisebb gerezd, összezúzott fokhagymát adjunk. Egy éjszakán át lefedve áztassuk, majd reggel szűrjük le. Keverjük el mézzel és friss citromlével. Tehetünk bele gyömbért is.

Források: harmonia-centrum.hu, tudatosvasarlo.hu

Képek forrása: istockphoto

Címkék: egészség

Legnépszerűbb cikkek