| 2 perc olvasás

Védekezzünk a szezonális betegségek ellen!

Az elmúlt hetekben országszerte megemelkedett a légúti tünetekkel orvoshoz fordulók száma. A téli időszak leggyakoribb betegségei idén is a megszokott szezonalitás szerint jelentkeznek.

Dr. Bodnár Judit, a Soproni Gyógyközpont infektológus főorvosa kiemelte:

Megfigyelhető tendencia, hogy az év 40. hetétől egyre gyakoribbá válnak a heveny, légúti fertőzések. A karácsonyt megelőző időszaktól már az influenzaszerű tünetek (hirtelen jelentkező, magas láz, fejfájás, végtagfájdalom) veszik át a vezető szerepet. A vizsgálati mintákban jelenleg is egyre gyakrabban mutatják ki az influenza A vírust, míg a SARS-CoV-2 megbetegedések száma némiképp csökken. Emellett egyéb kórokozók, mint az óriássejtes légúti vírus (RSV), a metapneumovírus vagy a rinovírusok, adenovírusok is fertőznek ebben az időszakban.

A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy még mindig előfordulnak Magyarországon is szamárköhögéses esetek. Mára bebizonyosodott, hogy a fertőzésre nem csak gyermekbetegségként tekinthetünk. Bármely korcsoportba tartozó, nem oltott vagy emlékeztető oltást nem kapott személy is elkaphatja az elhúzódó köhögési rohamokkal járó betegséget. A legkiszolgáltatottabbak az újszülöttek és a fiatal csecsemők, akiknél akár életet veszélyeztető állapotot is előidézhet a fertőzés. Édesanyáknak éppen ezért erősen ajánlott az emlékeztető oltás beadása a várandósság előtt vagy annak idején.

Fontos tudnivaló, hogy az összes heveny, légúti fertőzés 90 százalékát vírusok okozzák, melyek ellen az antibiotikumok nem hatásosak. Ezek leginkább zárt térben, szoros kontaktusban állók között terjednek cseppfertőzéssel. Emiatt legnagyobb számban főleg a csecsemők, gyermekkorúak és a fiatal, aktív felnőttek betegszenek meg. Az idősebb korúaknál már inkább a szövődményes, elhúzódóbb esetek kerülnek a látókörünkbe – tette hozzá a szakember.

A vírusok okozta fertőzések többnyire néhány napos ágynyugalom, láz- és fájdalomcsillapítás mellett gyógyulnak. A szövődmények kialakulását vagy az úgynevezett atípusos tüdőgyulladást már jórészt különféle baktériumok okozzák, melyeket megfelelő antibiotikumokkal kezelnek.

A megelőzési lehetőségekről dr. Bodnár Judit főorvos elmondta: az influenza és a SARS-COV2 vírusok ellen is javasolt a kockázati csoportokba tartozók (súlyos alapbetegséggel rendelkezők, csökkent immunitásúak, egészségügyi dolgozók) oltása. A vakcinák térítésmentesen igényelhetők a háziorvosoknál.

A személyes higiénének is nagy szerepe van a betegségek megelőzésében. Már pici gyermekkortól érdemes megtanítani a helyes kézmosási technikát.

Ugyancsak fontos, hogy tartsuk be a köhögési és tüsszentési etikettet, betegség esetén pedig ne menjünk közösségbe. A gyakran érintett felületeket (például mobiltelefon, billentyűzet, kilincs, liftgomb) gyakran fertőtlenítsük – tanácsolta az infektológus.

Különös figyelmet kell fordítani az egészségügyi intézményekben kezelt csökkent immunitású betegek védelmére, emiatt kórházi látogatáskor az orrot-szájat eltakaró maszk használata javasolt.

Legnépszerűbb cikkek