| 4 perc olvasás

Vigyük ki a szobanövényeket a szabadba!

Mióta egyre több növény lett „háziasítva”, könnyen megfeledkezünk arról, hogy egykor a szabadban is boldogultak, és talán nem is jut eszünkbe átmenetileg a szabadban helyet adni nekik, pedig ők is igénylik a friss levegőt.

Elméletben egyszerűnek hangzik a szobanövények kihelyezése – vagyis hogy csak felvesszük, és a verandára helyezzük a cserepeket -, a folyamat azonban ennél kicsit bonyolultabb. A növények ugyanis először nehezen tudnak alkalmazkodni a kültéri körülményekhez, ezért ki kell választanunk nekik egy ideális helyet, és néhány hétig a megszokottnál többet is kell őket ápolnunk. Ha azonban elkerülünk néhány gyakori hibát, a növényeink élvezni fogják a kintlétet.

Mérjük fel a kertünket!

Először is fel kell mérnünk a kertünket, és meg kell győződnünk a megfelelő körülményekről. Ha például nincs árnyék odakint, a növényeinknek valószínűleg bent lesz továbbra is jobb helyük. Ha az árnyékos helyek adottak, akkor minden növény esetében gondoskodjunk arról, hogy két hétig teljes árnyékban legyenek, miután kivisszük őket. Soha ne tegyük ki a szobanövényeket közvetlenül tűző napra, még a napfénykedvelőket sem!

 A szobanövényeket csak a reggeli vagy a késő délutáni napsütés érheti, mert ellenkező esetben akár egy nap alatt kiéghetnek. Ők, akár csak mi emberek, leégnek a napon, így csak fokozatosan szoktassuk őket az egyre több napfényhez.  

Ha az udvarunkon órákon át süt a nap, akkor fontoljuk meg, hogy áthelyezzük őket egy fedett verandára, vagy egyszerűen csak vigyük be őket a korábbi helyükre. Ne feledjük: végső soron az a cél, hogy a növényeink jövő tavasszal is éljenek, ezért ha nincs számukra ideális hely, ne tegyük ki őket a szabadba! Ezek mellett is van néhány gyakori hiba, amibe könnyű beleesni, de ha mindegyiket szem előtt tartjuk, akkor csodásan fogják érezni magukat a növényeink.

Várjuk meg a megfelelő hőmérsékletet!

A növényeknek nem tesz jót, ha a szobahőmérsékletről hirtelen kikerülnek a hidegre, akár el is pusztulhatnak a számukra kedvezőtlen időjárástól. Hogy ezt elkerüljük, legyünk türelmesek, és csak akkor vigyük ki a növényeinket, ha már tartósan legalább 14-15°C körüli a hőmérséklet.

Ne tegyük őket szeles helyre!

 A beltéri körülmények nem edzettek eléggé a szeles körülményekhez, ezért olyan helyre kell tenni őket, ahol nem éri őket erős szél.  

Ilyen lehet például a ház egyik oldala, vagy más, a szélnek kevésbé kitett rész. Ha pedig éppen egy olyan napra ébredünk, ami extra szelesnek ígérkezik, fontoljuk meg, hogy bevisszük őket addig, amíg újra szélcsend nem lesz.

Ellenőrizzük a kártevőket!

A kártevők kint és bent is óriási kellemetlenséget okozhatnak a növényeknek, ezért mindig ellenőrizzük, hogy nem támadták-e mag a növényünket. A szabad levegőn még inkább számítanunk kell a kártevőkre, de a fertőzésekre szerencsére kevés esély van. Az udvaron lévő jótékony rovaroknak általában kordában kell tartaniuk a kártevőket, de időnként minden növényt jobb, ha ellenőrzünk, és szükség szerint rovarirtó szerrel is kezeljük azokat.

Figyeljünk az öntözésre!

Amíg a növényeink a szabad levegőn vannak, sokkal több vizet igényelnek. Figyeljünk a locsolásra: akár naponta is locsolni kell a növényeket. A nyári hőségnapokon egy kiszáradás végzetes lehet a növény számára. A jó hír, hogy bízhatunk abban, hogy a tavaszi és a nyári záporok segítenek az öntözésben. A kevésbé jó hír, hogy egy forró, felhőktől mentes napon mindenképpen szükségünk lesz egy öntözőkannára. Ha alapvetően tisztában vagyunk egy adott növény vízigényével, akkor ezen túlmenően már csak arra lesz szükségünk, hogy kétnaponta ellenőrizzük, minden rendben van-e velük.

Tápoldatozás

Hetente egyszer az öntözővízhez adjunk egy kevés tápoldatot is, és ha túl kicsi a cserép, ültessük át nagyobb edénybe a növényt, mert ellenkező esetben nem fog fejlődni.

Ügyeljünk az ideális körülményekre!

A nyári hőhullámok újabb veszélyt jelentenek a kint tartott növények egészségére és jólétére, ezért ügyeljünk az ideális körülményekre. Ha a hőmérséklet már 35°C felett van, akkor naponta öntözzük őket, lehetőleg kora reggel, hogy ne égesse meg őket a nap. Ha pedig úgy látjuk, hogy egy adott növény nagyon nem érzi jól magát odakint a melegben, vigyük inkább be.

A némileg több munka és odafigyelés ellenére határozottan megéri a szobanövényeinket legalább néhány hétre, de az időjárási viszonyoktól függően akár néhány hónapra is a szabad levegőre helyeznünk. Ha ugyanis – az ápolási hibákat kiküszöbölve – így teszünk, akkor a növényeink sokkal gyorsabban fognak növekedni, jól érzik majd magukat, és a kertünket is sokkal szebbé tehetik.

Források: bien.hu, edenkert.hu

Képek forrása: pixabay

Legnépszerűbb cikkek