| 2023. augusztus. 20. | 3 perc olvasás

A legegyszerűbb tartósírási módszer: az aszalás

A legősibb tartósítási eljárással, az aszalással az élelmiszerek értékes tápanyagtartalma megőrizhető. Bár kevésbé közismert, a gyümölcsökön kívül a zöldségek, a zöldfűszerek, a húsok, valamint a gomba is kitűnően aszalhatóak.

Egyszerűsége mellett az aszalás rendkívül egészséges is, hisz vegyi anyagok használata nélkül csak a nedvességet vonjuk ki az élelmiszerből, az értékes tápanyagok és a cukortartalom megmarad.  Az aszalás során a gyümölcsök, zöldségek nedvességtartalma jelentősen lecsökken, ami megakadályozza a káros baktériumok és a penész elszaporodását. A nyáron eltett finomságok kiváló vitamin-, ásványianyag- és rostforrást jelenthetnek a téli időszakban. További előnyük, hogy hónapokig vagy akár évekig is elállnak; helyigényük, súlyuk pedig akár tizede is lehet a friss élelmiszerének.

 Mivel iparszerű aszalás során gyakran használnak vegyi anyagokat, cukros oldatokat az aszalvány színének, állagának megőrzésére, ezért mindig olvassuk el a csomagoláson feltüntetett tájékoztatót, és ennek ismeretében döntsünk a termék fogyasztásáról. 

Mit aszalhatunk?

Szinte bármilyen gyümölcsöt: alma, barack, eper, körte, meggy, szilva – ezek a legnépszerűbbek. Aszalhatunk továbbá cukkinit, gombát, krumplit, paprikát, paradicsomot, sárgarépát, sőt még fűszernövények is alkalmasak szárításra.

 Fontos, hogy szép, egészséges zöldségeket, gyümölcsöket válasszunk. Ha túlérett, megrohad, ha pedig éretlen, akkor az aszalvány íze nem lesz az igazi. Megtisztított alapanyagokkal dolgozzunk, szárítsuk meg, és ha szükséges, akkor magozzuk ki őket.  

Héjastul és hámozva is aszalhatjuk legtöbbjüket, viszont a barackot érdemes előtte megpucolni. A nagyobb, húsos gyümölcsöket és zöldségeket vágjuk fel, figyelve arra, hogy egyforma szeletek legyenek.

Hogyan is kell aszalni?

A legkézenfekvőbb és a legolcsóbb a napon történő aszalás. Sikere viszont nagyban függ a napsütéses órák számától, mindemellett biztosítani kell az optimális szellőzést és a rovarok elleni védelmet is. Gyorsabb, de drága és energiaigényes megoldás a sütőben történő aszalás. Itt is kulcsfontosságú a szellőzés, ez legkönnyebben nyitott sütőajtóval biztosítható.

Közepes energiafogyasztású és praktikus lehetőség az elektromos aszalógép. Nem igényel különösebb szakértelmet és odafigyelést, csak a használati útmutatóban foglaltakat kell követni.

Nagyobb mennyiség aszalásánál célszerű a környezetbarát és megújuló energiák használata. Ez történhet fatüzelésű aszalókkal, a kemencék „hulladék” hőjének felhasználásával vagy akár saját építésű napkollektoros aszaló építésével is. Ha kicsit körülnézünk a házunk táján, számos aszalási lehetőséget találhatunk. Megfelel erre a célra a kazán teteje vagy a szobai radiátor, de még egy jól szellőző üvegház is.

Tippek az otthoni aszaláshoz:

  • A cseresznyét és a meggyet aszalás előtt ajánlott leforrázni, hogy ne repedjen meg.
  • A körtét és barackot szokták cukros vízben áztatni aszalás előtt, hogy édesebbek legyen. Mások citromos vagy citromsavas vízbe teszik a szeleteket, mert jobban megtartják a színüket. Ha így járunk el, akkor áztatás után mindenképpen itassuk le róluk a folyadékot, és várjuk meg, amíg teljesen megszáradnak.
  • Rágcsálnivalót is készíthetünk például almából vagy cukkiniből. Ha kellően vékonyra szeleteljük őket, akkor ugyanis roppanósra száradnak.

  • Aszalhatunk a szabadban, szellős, szélvédett, árnyékos helyen, asztalon vagy aszalókereten (fa keret, amire apró lyukú drótháló vagy szitaszövet van kifeszítve) vagy aszalógéppel, vagy sütőben, nyitott sütőajtó mellett, 60–65°C-on, a meleg levegő keverésével.
  • A szabadban aszaláskor a gyümölcsöket többször át kell forgatni és körülbelül 4-10 nap alatt készülnek el.

Források: balintgazda.hu, mindmegette.hu, tudatosvasarlok.hu

Képek forrása: pixabay

Legnépszerűbb cikkek