| 2023. december. 3. | 5 perc olvasás

Egészséges téli fűszerek

A fűszerek nemcsak az ételeket és az italokat teszik ízletessé, hanem igazoltan jótékony hatást gyakorolnak az egészségünkre is. Összeállításunkban a boldog békeidők karácsonyait felidéző fűszerekről olvashatnak.

Fahéj cukorbetegség és elhízás ellen

A tejberizs, a kompótok és egyéb desszertek elmaradhatatlan, karakteres ízesítője a fahéj, amely egyben gyógyszer is. A fahéjfa a babérfélék családjába tartozik, származási helye Dél-Ázsia. A ceyloni fahéj Sri Lankáról, a kasszia fahéj Kínából, a padang fahéj pedig Indonéziából (főleg Szumátra szigetéről) ered. A három fajta között vannak ízbeli különbségek: enyhén édes, kiváló minőségű a ceyloni fahéj, ami egy drágább fajta; a kasszia fahéj (amit kínai fahéjnak is neveznek) kevésbé finom, kicsit szúrósabb és intenzívebb ízű, a padang fahéj a ceylonihoz hasonló, de íze markánsabb.

A fahéjfa fiatal ágainak a lehántott és parakéregtől megtisztított, papírszerű kérge kedvezően hat a vércukorháztartásra és a koleszterinszintre. Ha a kiugróan magas vércukorszint kivédéséről vagy az inzulinrezisztencia megelőzéséről van szó, bátran ajánlható a fahéj. A 2-es típusú cukorbetegek a gyógyszeres terápiájuk és a diétájuk kiegészítéseképpen is fordulhatunk a fahéjhoz. A vércukorszint normalizálása érdekében kezdő dózisként napi 1 gramm fahéj szedése javasolható, ez a mennyiség körülbelül 1/3 teáskanálnyinak felel meg.

 A legújabb vizsgálatok alapján a fahéj egyik fő komponense, a fahéjaldehid a sejtek „égetési” folyamatainak a serkentése révén akár még az elhízás elleni harcban is bevethető lehet a jövőben. A fahéj baktériumülő, vírusölő, ezért előszeretettel alkalmazzák a megfázás kezelésére, továbbá kiváló görcsoldó. 

A szegfűszeg harmonizál

A szegfűszeg a mirtuszfélék családjába tartozik. Eredeti őshazája Indonézia. Manapság világszerte számos helyen termesztik, Molukkától (ami egy indonéziai szigetcsoport) Madagaszkáron át egészen Zanzibárig. Intenzív, édes-fűszeres és enyhén égető, kesernyés ízét magas illóolaj-tartalmának köszönheti.

A szegfűszeg a szegfűszegfa pirosló virágbimbója, amelyet addig szárítanak, amíg meg nem sötétedik. A legillatosabbak a fiatal bimbók. A szegfűszeget az üzletekben egészben vagy porrá őrölve is beszerezhetjük. A jó minőségű őrlemény sötétbarna színű. A homokszínű árnyalat arra utal, hogy a virágzat szárát is beledarálták. A friss szegfűszeg elsüllyed a vízben, és ha megnyomkodjuk, kissé olajos.

Évszázadokkal ezelőtt a kínai császár elé csak úgy járulhattak az udvaroncai, ha a szájukban szegfűszeget szopogattak. A szegfűszeg fűszeres és fertőtlenítő hatása ugyanis megakadályozta, hogy a császár érzékeny orrához bármilyen kellemetlen szag eljuthasson. Ez a történet már a múlté, a szegfűszeg szájfertőtlenítőként való alkalmazása azonban a XXI. században is elterjedt. A szegfűszeg eugenol- és acetil-eugenol-tartalma ugyanis helyi érzéstelenítő, és fertőtlenítő hatására visszavezethetően segít, ha a szájnyálkahártya gyulladt vagy fáj a fog. A szegfűszeg kivonatai ma is fogkrémek, szájöblítők kedvelt komponensei. Emellett a szegfűszeg enyhe görcsoldó és szélhajtó hatással is rendelkezik, és jót tesz a központi idegrendszer működésének is, mivel az illata „meleg, harmónia és ellazulás” jelet küld az agy számára.

A luxuscikkek közé tartozó vanília

A Mexikóban őshonos kúszónövény, az orchideákkal rokon vanília illata és íze közkedvelt süteményekben, édességekben, fagylaltokban és kozmetikumokban egyaránt. Napjainkban elsősorban Madagaszkár szigetén, Indonéziában és a Comore-szigeteken termesztik.

 A vanília idővel barnuló toktermése – a sáfrányt követően – a második legdrágább fűszer a világon, egyfajta luxuscikk. Maga a toktermés a vaníliarúd, amely az aromás magokat rejti. 

A vaníliarudak szüretelésükkor még sárgák, csak később válnak barnává, amikor a napon szárítják őket, majd légmentesen záródó zsákokba csomagolják.

A vanília aromája, amely a felszabaduló enzimek következtében alakul ki, a vanillin. A vaníliatermés több száz különféle kémiai vegyülete közül ez a legértékesebb. Az üzletekben vásárolhatunk vaníliarudat vagy annak őrölt formáját is, és persze a kivonatát is. Itthon leginkább vaníliáscukor formájában adjuk a desszertekhez. Zamata az édesgyökérére emlékeztet, lágysága miatt a fűszerek királynőjének is nevezik. A legintenzívebb aromával a Bourbon vanília rendelkezik, ára ennek megfelelően drágább, mint a többi fajtáé. Azt tartják, hogy a friss vanília illata az emberi szexuálhormonokéval rokon, így vágykeltő, erotikusan stimuláló hatású.

A hangulatjavító kardamom

A kardamom a gyömbérfélék családjába tartozik, elsősorban a trópusi égövben nő, őshazája Dél-India, valamint Sri Lanka. Ma már Ázsia-szerte termesztik. A legismertebb fajta a zöld kardamom, amelynek aromája lágyabb és kifinomultabb, míg a fekete kardamomé füstös és friss. A fehér kardamom a zöld halványított verziója, íze a zöldéhez hasonló. A curry fűszerkeverék összetevőjeként, az arab kávék elmaradhatatlan velejárójaként és az ájurvédikus teák komponenseként is ismert kardamom frissítő és hangulatjavító hatású. Desszertek, kompótok és gyümölcssaláták ízesítésére – fűszerként – hüvelytermésbe zárt, kámforos, fűszeres, édeskés ízű és illatú magjait alkalmazzák.

A mag illóolajából eddig több mint 120 illékony karakterű összetevőt azonosítottak, amelyek a kardamom egyedülálló hatásáért felelősek. Keleten a kardamom afrodiziákumként is alkalmazott, igaz, viszonylag magas dózisokban. Hatóanyagai ugyanis serkentik a vérkeringést, ezt azonban a nyugati medicina inkább az emésztés elősegítésében, a puffadás és a görcsök leküzdésében használja ki, semmint a nemi vágy fokozásában.

Ánizs, csillagánizs a jó emésztésért

A zárvatermők törzsébe tartozó csillagánizs Dél-Kínából származik, a zellerfélék családjába tartozó ánizs pedig a Földközi-tenger mediterrán partjain őshonos növény. Hazánkban is termeszthető, csak sok melegre és tápanyagra van szüksége.

Bár botanikailag a csillagánizs távol áll az ánizstól, meglepő módon a két fűszernövény termésének az illata nagyon hasonló. A gyógyászati alkalmazásuk is szinte megegyezik: a csillagánizs is emésztési problémák, puffadás, hasi görcsök esetén tehet jó szolgálatot – például teaként fogyasztva. Kulináris szempontból a csillagánizs fűszeresebb ízű, mint az ánizs, így méltán lehet a pekingi kacsa fűszere, illetve a „kínai ötfűszer” alkotórésze is. A csillagánizs mutatós fűszer: az örökzöld növény nyolcágú, csillagszerű termései díszítésre éppen úgy használhatók, mint lekvárok, sütemények, szószok, likőrök vagy vadas ételek ízesítésére.

A domináns ízű szerecsendió

A szerecsendiók családjának névadója szerte a trópusokon megtalálható. Őshazája az indonéziai Banda-szigetek, ezen kívül például Malajziában, Nyugat-Indiában és Brazíliában is termesztik. Valójában nem dióról van szó, hanem a kisméretű örökzöld fa húsos termésének magjáról. A szerecsendió íze domináns és nagyon jellegzetes, kissé borsos, csípős, friss. A szerecsendió-virág a magköpeny, amelyet szintén fűszerként árulnak. Ennek íze sokkal erősebb, mint a magé.

Remekül illik a burgonyás, sajtos, karfiolos, sütőtökös ételekhez. A besamelmártás alapfűszere, de egyes szárnyasból készült fogások, sőt, még kolbászok fűszerezésére is előszeretettel használják. Kis mennyiségben alkalmazva jótékonyan hat étvágytalanság esetén, de a reumás fájdalmakat is enyhíti. Csillapítja a fájdalmat, a köhögést, kedvezően hat a vérnyomásra, a fejfájásra és a szédülésre.

Források: mindmegette.hu, patikamagazin.hu

Képek forrása: pixabay

Legnépszerűbb cikkek