A napfény elengedhetetlen szerepet játszik az életünkben, hiszen számos pozitív hatása van a szervezetünkre, azonban a jóból is megárt a sok. Az UV-sugárzás veszélyei jól ismertek. A túlzott UVA- és az UVB-sugárzás hosszú távon súlyos bőrkárosodáshoz vezethet, ilyen például a napégés, a bőrrák vagy az előrehaladott bőröregedési folyamatok. Bár nyáron ezek a veszélyek különösen nagyok lehetnek, nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy az UV-sugárzás jelen van egész évben, még a hidegebb hónapokban is.
Miért szükséges a fényvédelem?
Sokan úgy gondolják, hogy csak akkor van szükségük fényvédőre, ha strandra mennek, vagy ha hosszabb ideig ki vannak téve a napsugárzásnak, mások pedig a tudatosabb bőrápolók táborát erősítik, így tudják, hogy mindennap kellene fényvédőkrémet használniuk.
Az ultraibolya sugarak ugyanis mindig jelen vannak. Az UV-sugarakat a felhők nem takarják el, így még ha nem is látszik a Nap, akkor is ki vagyunk téve az ultraibolya sugárzásnak. A fényvédő blokkolja ezeket a sugarakat, és csökkenti a leégés, bőrkárosodás esélyét. Vagyis érdemes keresnünk egy olyan széles spektrumú fényvédő krémet, amelynek SPF-je 30+, hogy a legnagyobb eséllyel védve legyünk a Nap káros sugarai ellen.
A ráncok attól is kialakulhatnak, ha túlzottan kitesszük magunkat a napsugárzásnak. Az évekig tartó napsugárzás következtében az arcbőr gyorsabban kezd öregedni, ami nem csak esztétikai szempontból lehet zavaró. Azonban a rendszeres fényvédelem segít megóvni a bőrünket a további károsodástól.
Ha sötétebb színű a bőrünk, a benne lévő melanin némi védelmet nyújt a leégés ellen, de ettől függetlenül védenünk kell a bőrünket a káros ultraibolya sugaraktól. A világos bőrűek esetében a napozás hatására hamarabb kipirosodik a bőr, és megjelennek a leégés tünetei.
Azt gondolhatjuk, hogy a leégés káros hatásai csak addig tartanak, amíg a bőrpír elmúlik, de ez nem így van. Az UV- sugarak mélyen behatolnak a bőr rétegeibe, ahol a sejtek károsodhatnak, sőt el is pusztulhatnak. A leégés a bőr reakciója a nap ultraibolya sugárzására, és hosszú távú hatásai nemcsak ráncokat eredményeznek, hanem a bőrrák kialakulásának kockázatát is megnövelhetik.
Szerencsére már egyre több arcápolási és arcra való dekorkozmetikai termék tartalmaz fényvédőt. Az SPF (Sun Protection Factor, magyarul FF-nek is hívjuk mint fényvédő faktor) valódi jelentése még mindig ismeretlen az emberek többségének, és a fogyasztók megítélése szerint minél magasabb a terméken szereplő szám, a termék annál jobb. A tudatos napimádók tudják, hogy az SPF-szám ugyan valóban azt határozza meg, hogy mennyire hatékony az adott fényvédő termék, de ez emberenként, azaz bőrtípusonként változó. Ahhoz, hogy a számunkra legmegfelelőbb terméket válasszuk ki, tisztában kell lennünk a saját bőrtípusunkkal (bőr-, haj-, szemszín függvénye), így tudjuk meghatározni, hogy mekkora faktorszám ideális számunkra, és hogy milyen hosszan képes a bőrünk megvédeni saját magát. Bőrtípustól függően ez az idő általában 5 és 30 perc közötti időtartamot takar.
Egész évben használjunk fényvédőt!
A tévhittel ellentétben az UV-sugárzás télen is jelen van, még ha a napfény ereje gyengébb is. A hó és a jég visszaveri a sugárzást, ezért a hegyekben vagy a havas tájakon még inkább ki vagyunk téve az UV-sugárzásnak. Emellett az UV-sugárzás képes áthatolni a felhőkön és az üvegen keresztül is, így az autóban ülve, az otthonunkban, vagy akár az irodában sem vagyunk biztonságban. Az UV-sugárzás minimalizálása érdekében fontos, hogy mindig védekezzünk ellene!
Javaslatok a megfelelő fényvédelem érdekében
Használjunk fényvédőt: a fényvédő krém az egyik legfontosabb fegyverünk a fényvédelemhez. Használjunk olyan krémet, amely legalább SPF 30-as faktorszámmal rendelkezik, és védelmet nyújt mind az UVA, mind az UVB sugarak ellen! Használjuk akkor is, ha felhős az ég, hiszen az UV-sugarak áthatolnak a azokon is.
Viseljünk megfelelő ruházatot: amikor hosszabb időt töltünk a szabadban, viseljünk hosszú ujjú felsőt, hosszú nadrágot és kalapot vagy sapkát! A könnyű, jól szellőző anyagok használata segít elkerülni a túlmelegedést, miközben védelmet nyújt a bőrnek.
Ne feledkezzünk meg szemünk védelméről sem: viseljünk napszemüveget, amely UV-szűrővel rendelkezik, és megfelelő védelmet nyújt. Válasszunk olyat, amely a lehető legnagyobb területet védi, és figyeljünk arra, hogy a lencsék megfelelően sötétek legyenek!
Kerülük a nap legforróbb óráit: a déli órákban, amikor a napsugárzás a legerősebb, igyekezzünk minél kevesbb időt a szabadban tölteni! Ha mégis kint kell lennünk, akkor tartózkodjunk inkább árnyékban, vagy használjunk napernyőt, kalapot vagy sapkát a fejünk védelme érdekében!
Fényvédelem beltéren is: az ablakok nem blokkolják teljes mértékben az UV-sugárzást. Használjunk függönyöket vagy rolót az otthonunkban!
Rendszeresen ellenőrizzük a bőrünket: vizsgáljuk át rendszeresen a bőrünket,
és figyeljük a lehetséges elváltozásokat, mint például új anyajegyek vagy különös bőrelszíneződések megjelenése! Ha bármilyen gyanús változást észlelünk, forduljunk bőrgyógyászhoz!
Gondoskodjunk a megfelelő hidratálásról: a napfény és az UV-sugárzás kiszáríthatja a bőrt. Használjunk hidratáló, tápláló krémet, hogy megőrizzük bőrünk hidratáltságát és rugalmasságát!
Források: drschrammek.hu, trademagazin.hu
Képek forrása: istockphoto