| 2024. március. 13. | 4 perc olvasás

Tippek a tavaszi megújuláshoz

A tavasz egyfajta újjászületés, egy új ciklus kezdete. A természetre hangolódva mi is ugyanígy megújulhatunk és életre kelhetünk, mégpedig az étrendünk megfelelő összeállításával, és az sem árt, ha többet mozgunk.

Tavasszal érdemes felmérni az állapotunkat: felszedtünk-e néhány kilót, változott-e a bőrünk, illetve az anyagcserénk, ha pedig azt észleljük, hogy lustábbak, kényelmesebb lettünk, és nem mozgunk eleget, ideje változtatnunk. Hogyan állíthatjuk helyre az egészséges egyensúlyt? Egy kis odafigyeléssel hozzájárulhatunk a szervezet felfrissüléséhez, megtisztulásához, az esetlegesen felhalmozódott lerakódások, salak- és méreganyagok kiürüléséhez.

Tisztító, regeneráló napok

A szakemberek egyetértenek abban, hogy az egészséges szervezet öntisztulása természetes, spontán és folyamatos, ezért nincs szükség intenzív méregtelenítő kúrákra. Ugyanakkor, ha az egészséges egyensúly kibillent, a helytelen étkezés következtében vagy más okokból megnőtt a szervezetünk terhelése, akkor azt a testünk kisebb-nagyobb kellemetlenségekkel, plusz kilókkal, funkciózavarokkal jelzi. Ilyenkor egy-egy pár napos, frissítő hatású tisztító diéta jó szolgálatot tehet. Nem kell koplalásra, radikális léböjtkúrára gondolnunk – ezek a dietetikusok szerint egyébként is kockázatosak, orvosi ellenőrzés nélkül bajt is okozhatnak. Visszafogott, egészséges, könnyű étrenddel, tudatos folyadékfogyasztással, aktivizálódással, esetleg passzív átmozgatással, szakszerű masszázs igénybevételével azonban magunk is helyreállíthatjuk az egyensúlyi állapotot, sőt javíthatunk is rajta. Elérhetjük, hogy testileg, lelkileg és mentálisan is frissebbek, energikusabbak legyünk. Mozgékonyabbnak, lendületesebbnek érezhetjük magunkat, az emésztésünk-anyagcserénk újra normalizálódik, és a felesleges kilók is eltűnhetnek, de enyhülhetnek az allergiás tünetek, és megszabadulhatunk az indokolatlan fejfájástól, puffadástól is.

Tippek a tavaszi regenerálódáshoz

Legyünk mértéktartók!

 Egyik napról a másikra nem tanácsos az eddigiekhez képest nagymértékben eltérő étrend- és életmódreformot bevezetnünk, mert ez nagy eséllyel kudarchoz fog vezetni.  

Jobban járunk a visszafogottabb, fokozatosan bevezetett és a sikerélmény lehetőségét magában foglaló programmal.

Bőséges folyadékfogyasztás

A tisztulást segíti a tudatosan kontrollált, naponta legalább kétliternyi folyadék bevitele. Legjobb, ha ez szénsavmentes tiszta víz, amelybe tehetünk mirelit bogyós gyümölcsöt, de lehet hozzáadott cukrot nem tartalmazó rostos, zöldség- és gyümölcslé, tea vagy limonádé is.

Csínján az alkohol- és koffeintartalmú italokkal!

Mivel az alkohol, továbbá a kávéban, fekete teában és kakaóban lévő koffein vízhajtó hatású, túl sok kávé fogyasztása nem javasolt – ugyanis egyénenként eltér, hogy a szervezet mennyire tolerálja a koffeint.

A gyógyteák is segíthetnek

Hasznos lehet viszont a gyümölcs- és gyógynövényteák fogyasztása. Az anyagcserét serkentheti, az emésztést javíthatja az erre a célra összeállított ún. tisztító teakeverék, vagy az egyébként is sokféle jótékony hatással bíró csalán-, illetve zöld tea.

A finomított szénhidrátok kerülése

Az ünnepi sütemények, a húsvéti kalács és a többi édesség valószínűleg rengeteg fehér lisztet és cukrot tartalmazott, ezért életmód-változtatásunk alapjaként ezeknek egy időre mindenképpen mondjunk búcsút.

A zsíros, nehéz ételek elhagyása

A változás alapja a kalóriadús, zsíros ételek, húsfélék, zsiradékban sült köretek, tejfölös, tejszínes öntetek stb. mérséklése, kerülése. A sovány húsok, halak, tejtermékek, a lehetőség szerint friss saláták, zöldségköretek annál inkább ajánlottak.

Rostban gazdag ételek

 A rostok jobban telítenek, így hosszabb időre csillapítják az étvágyat, ráadásul az anyagcserét is támogatják.  

A teljes kiőrlésű gabonafélékben és a zöldségekben, gyümölcsökben lévő rostanyag szinte „kisöpri” az emésztőrendszert, élénkíti az anyagcserét, rendszeresebbé teszi az ürítést. Az ételek rosttartalmát azzal is lehet növelni, ha például egy-egy kanálnyi lenmagot vagy zabkorpát keverünk a reggeli joghurtunkba.

Tavaszi alapanyagok az egészséges táplálkozáshoz

A párolt zöld leveles zöldségek táplálják és tisztítják a vért, és energiával töltik fel a testet.

 A spenót, mángold és termesztett társaik mellett érdemes a vadon termő zöld leveles zöldségeket és integrálnunk az étrendünkbe a csalánt például, ami könnyen felismerhető és megtalálható mindenfelé. A csalán az egyik legerősebb vértonik, és fantasztikusan tisztít. Készülhet belőle tea is, de legjobb, ha zöldségként fogyasztjuk.   

Fontos, hogy rendszeresen fogyasszuk friss zöld salátaféléket, de ne önálló ételekként, hanem köretként, főtt ételek mellett. A kizárólag nyers ételekből álló étrend nagyon legyengíti az emésztőrendszert.

A csírák szerepe különösen fontos tavasszal, mert a zöldségekben szegény időszakban megfelelő megoldást nyújthatnak a hiányzó tápanyagok pótlására. A csírákban ugyanis koncentráltan és könnyen emészthető formában vannak jelen a testünk számára fontos tápanyagok és enzimek. Felpezsdül az élet, így mi is egyre inkább mozgékonnyá válunk. Ezt az energiával teli és tevékeny állapotot lehet támogatni a csírák fogyasztásával: a csírák vitalitása által a magunkban lévő vitalitást is táplálhatjuk. Az aromás zöldfűszereket érdemes egész évben nagy becsben tartanunk a konyhában, mert segítik az emésztést.

Mozogjunk!

A mozgás a szervezetünk minden funkcióját elősegíti, élénkíti, így a keringést és az anyagcserét is serkenti, sőt a hangulatunkat is javítja. Ehhez sem szükséges feltétlenül edzőterem vagy méregdrága felszerelés, otthon is végezhető reggeli vagy délutáni torna, gimnasztika, jóga, szabadtéren pedig gyaloglás/futás.

Kérjünk tanácsot szakembertől!

A felsorolt étrendi és életmód változtatásokkal energikusabbá, frissebbé, fittebbé lehet tenni szervezetünket, egy-két felesleges kilótól is sikeresen megszabadulhatunk. Ha azonban ennél nagyobb mértékű súlycsökkentésre van szükség, vagy más panaszok miatt szeretnénk megújítani szervezetünk működését, feltétlenül beszéljük meg szakemberrel (orvossal, dietetikussal, gyógytornásszal, masszőrrel, személyi edzővel) a teendőket.

Források: szimpatika.hu, 5elemes.hu

Képek forrása: pixabay

Legnépszerűbb cikkek