| 2023. szeptember. 10. | 3 perc olvasás

A szőlőmagolaj áldásos hatásai

A szőlő mint szupergyümölcs egészségünkre gyakorolt pozitív hatásairól rengeteget hallani, ám az kevésbé ismert, hogy a magjából készült olaj is kívül-belül csodákat képes tenni a szervezetünkkel.

A szőlőt először a Földközi-tenger vidékén termesztették, később egész Európában és Észak-Amerikában is elterjedt. Különböző formában találjuk meg az áruházak polcain: gyümölcsléként, szárított formában mazsolaként, erjesztett formában borként találkozunk vele, de ma már a szőlőmagból kivont olaj is egyre népszerűbb. Nem véletlenül: a Maryland Egyetem Orvosi Központja szerint olyan egészségügyi problémák kezelésében játszhat fontos szerepet, mint a rák, a szívbetegség, a bőrbetegségek és a cukorbetegség. A leghatékonyabb, ha a szőlőmagolajat feldolgozatlan és finomítatlan formában vásároljuk meg.

Jótékony hatásai

A szőlőmagolaj gazdag forrása az omega-6 zsírsavaknak, többek között a linolénsavnak. Ez egy esszenciális zsírsav, amit a szervezet nem képes előállítani, de a szőlőmagolajjal könnyedén pótolhatjuk. Többszörösen telítetlen zsírsav, ami segít a koleszterinszint csökkentésében, fenntartja a bőr egészséges állapotát, védi az agyat és az idegrendszert. Linolsavat a szőlőmagolajon kívül még a szójababban, a kukoricába és a sáfrányolajban is találunk.

 A szőlőmagolaj széles skáláját kínálja a tápanyagoknak, beleértve az E-vitamint, ami antioxidánsként működik, és segít csökkenteni a magas koleszterinszint, illetve a szívbetegségek, a rák egyes fajtái és a stroke kialakulásának kockázatát.  

Az E-vitamin alternatív forrásai még a napraforgómag, a mandula, a búzacsíra, a spenót és a fehérrépa zöldje.

A szőlőmagban és a szőlőmagolaj-vegyületekben egy olyan anyagot találtak, a resveratrolt, ami rendkívül erős antioxidáns, így képes megvédeni a sejteket a szabad gyökök káros hatásaitól. Hozzájárulhat a rák, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának megelőzéséhez.

Milyen jótékony hatásokkal bír a rendszeres szőlőmagolaj-fogyasztás?

-    erősíti a vérereket, hajszálereket

-    csökkenti, enyhíti nőknél a változó kor tüneteit

-    védi a teljes érrendszert a meszesedéstől

-    kedvező hatást gyakarol a prosztatára és impotenciára

-    csökkenti a vér „rossz” ( LDL) koleszterin szintjét

-    növeli a vér „jó” ( HDL) koleszterin szintjét

-    csökkenti a trombózis előfordulásának lehetőségét

-    megvédi sejteinket a káros hatásoktól

-    gyulladásgátló hatással rendelkezik

-    csökkenti az inzulinrezisztenciát

-    növeli a szervezet stressztűrő- képességét

-    magas antioxidáns- tartalma révén lassítja az öregedési folyamatokat

-    védi a szemet, csökkenti egyes szembetegségek előfordulásának gyakoriságát

-    megelőzi a szürkehályog kialakulását

Mennyit érdemes belőle fogyasztani?

A szőlőmagolajból elég naponta 1-2 teáskanállal elfogyasztani. Aki bírja, az simán kiskanállal önmagában fogyaszthatja. Aki ezzel nehezen bírkozik meg, az használja bátran sütéshez, főzéshez, süteményekbe, húsokhoz, salátákra öntve, pirítósra kenve stb.

Hatékony ápolás a bőrnek

Ám nemcsak belülről, hanem kívülről is hatnak azok az értékes anyagok, amelyeket a szőlőmagolaj tartalmaz. A szőlő ugyanis kivételes koncentrációban tartalmaz antioxidánsokat, flavonoidokat, klorofillt, polifenolt és különböző vitaminokat: A-vitamint, a B-vitamincsalád tagjait, C-, E- és F-vitaminokat.

A szőlőmagolaj minden bőrtípus számára ajánlható: éppúgy ápolja a száraz bőrt, mint a kombináltat, az érett bőrt, mint a zsírosat, és mindegyiknek másért jó:

 a száraz bőrt ugyanis zsírozza, puhítja, simává varázsolja, akár évekkel megfiatalítja; a kombinált és zsíros bőr faggyúmirigy-termelését szabályozza; az érett bőrt táplálja, feszesíti. Rendszeres napi használata felér egy anti-aging kúrával.

De hogyan is használjuk ezt az egykor az aranynál is értékesebbnek tartott olajat, amelynek kisajtolása még a 16. században is császári monopólium volt?

A szőlőmagolaj arcra való alkalmazása az arcradírral kezdődik, melyet házilag is elkészíthetünk. Kevés tengeri vagy Himalája sót összekeverünk egy csurranásnyi szőlőmagolajjal, és bedörzsöljük vele az arcunkat. Ezt követően letisztítjuk a bőrt, majd a nappali vagy esti arckrémünkbe belecsurgatunk egy csepp szőlőmagolajat, és felvisszük az arcbőrre. A folyamat két részletben is történhet: arctisztítás után felvihetünk külön egy csepp szőlőmagolajat, majd ezt követően kenhetjük fel rá az arckrémet. Mindkét verzió alkalmazható, attól függően, hogyan issza be jobban az arcbőr. Segítségével szuper arcpakolást is készíthetünk: keverjük el egy kis banánnal és/vagy zabpehellyel, vigyük fel az arcbőrünkre a szem és száj környékét kihagyva, majd 15-20 perc múlva langyos vízzel öblítsük le. Használhatjuk egyszerűen testápoló helyett is, vagy tehetünk néhány cseppet a testápolónkhoz: kifejezetten ajánlatos a narancsbőrrel súlytott területek javítására.

A szőlőmagolaj napi használatával elérhetjük, hogy bőrünk megszépüljön, megfiatalodjon. A jobb hatásfok elérése érdekében tanácsos inkább este alkalmazni, hogy legyen ideje a bőrnek regenerálódni, szépülni, fiatalodni, amelyhez így az alvás segítségét is igénybe vehetjük.

Források: medinatural.hu, okokucko.hu, szolomag.net

Képek forrása: pixabay

Legnépszerűbb cikkek