| 2023. szeptember. 30. | 4 perc olvasás

Amiért a tökféléket fogyasztani érdemes

A tökfélék családja rendkívül színes és változatos. Különleges "egyéniség" valamennyi fajta. Közéjük tartozik az étkezési tök is, amely igen fontos szerepet tölt be a magyar konyhaművészetben.

Amit a tökfélékről tudni érdemes

A közönséges vagy étkezési tök (Cucurbita pepo) a Cucurbitaceae családba tartozik, melynek 114 nemzetség és 500 faj a tagja. Ezek között szerepelnek egylaki és kétlaki növények, lágyszárúak és fás szárúak is. Termésük alakja és formája igen változatos lehet. Ide soroljuk a főzőtökként is ismert spárgatök mellett az uborkát, de még a sárga- és görögdinnyét is. Olyan különlegességekről nem is beszélve, mint a kolbász- vagy a Boglárka-tök, melyek mindegyike finoman elkészíthető. Jótékony beltartalmuk miatt érdemes gyakran a tányérra kerülniük: A- és E-vitaminban gazdagok, a bennük levő kálium és K-vitamin védi a szívet, de jelentős a rost- és víztartalmuk is. Alacsony zsír- és szénhidráttartalmúak, kalóriaszegények, a gyomorkímélő étrend fontos alapanyagai.

Egyes feltételezések szerint a tök őshazája India és Kína lehetett, onnan került Európába. Egy másik álláspont szerint a tökfélék már bő tízezer évvel ezelőtt is közkedvelt ételnek számítottak Közép-Amerikában. Európába a hajózások útján jutott el, főként a spanyoloknak köszönhetjük, hogy széles körben elterjedhetett többek között hazánkban is. A bab és kukorica mellett a tök számított hosszú ideig az egyik nélkülözhetetlen tápanyagforrásnak, és szerepét mind a mai napig megtartotta. A magyar nép hívja dinkának, főzőtöknek, de úri töknek is. A tök szára több méterre elfut a talajon, fénykedvelő, az árnyékot nem szereti, és az alacsony hőmérsékletet sem tűri jól. Termése toktermés. A főzőtök megérve halványsárga színű.

 A tök rokona az uborkának, a patisszonnak és a cukkininek is. Az étkezési tök sokoldalú kultúrnövényünk, amelyet étkezési célra, takarmánynak és az olajáért is termesztenek.

Előnyös tulajdonságai

A főzőtök levében szerves nátrium és só található, melyeket a máj nagyon jól tud hasznosítani. A cukorbetegségben szenvedőknek ajánlott a nyers tök fogyasztása, mivel a só és a nátrium a vérbe szívódik fel, és ezzel egyidőben csökken a vér cukortartalma.

A főzőtök fiziológiás értékei elmaradnak a többi zöldségfajétól, mivel fehérje-, zsír-, és szénhidráttartalma csekély, ugyanúgy, mint vitamintartalma, viszont fontos értéke a kiváló rostanyag és a biológiailag tiszta víztartalom. A termésben található magvak viszont gazdagok fehérjében és esszenciális zsírsavakban, de található bennük még fitoszterol, E-vitamin, szelén, mangán, réz és cink is.

Hogyan fogyasszuk?

Érdemes felfedezni ezt a sokszínű zöldséget. Az étkezési tök népszerűségét változatos felhasználhatóságának köszönheti. A maximum 1-2 kilogrammos termések kedvelt alapanyagai a háziasszonyok egészséges ételeinek.

Ha piacon vásároljuk, bizonyosodjunk meg róla, zsenge, és nem "kőkemény" héjú, mert akkor meggyűlhet a bajunk nemcsak a megpucolásával, hanem az elkészítésével is. Ha a tök szára friss, akkor nyugodtan megvehetjük.

A magyar konyha leginkább főzeléket, levest készít belőle, de van, ahol mártások alapanyagaként is felhasználják. Egyes helyeken a zsenge tököt ugyan úgy kirántják, mint rokonát, a csillagtököt. Tölteni szintén a gyenge tök a legalkalmasabb, de a nagyoktól sem kell megriadnunk. Ezeket érdemes meggyalulni.

Vásárlási tippek

Ha előre előkészített gyalult tököt vásárolunk, érdemes alaposan megvizsgálni, mert olykor a rafinált piacos a gyengébb minőségű árut is "rásózza" a gyanútlan vásárlóra. A gyalult tök jól viseli a mélyhűtést, ezért sok háztartásban télre zacskókban nyersen lefagyasztják. A laska (istengyalulta) tököt például kifejezetten téli eltartásra termesztik. A tökmagot rendkívül sokoldalúan hasznosíthatjuk, tehetjük pogácsába és kenyérbe is. A pirított és sózott tökmag kedvelt csemege. Ha szándékunkban áll konyhakertben termelni, úgy számoljunk vele, hogy négyzetméterenként 2-6 termést ad.

A tökmag előnyös hatásai

A tökmagot érdemes beépíteni az étrendünkbe, hiszen számtalan jótékony hatása van. Többek között magnéziumban, vasban, antioxidánsokban gazdag, segíti az elalvást, csökkenti a vércukorszintet, és jót tesz a szívnek is.

 Felsorolni is nehéz, mennyi ásványi anyagot tartalmaz a tökmag: többek között vas, cink, fehérje, magnézium, rost, mangán is van benne bőséggel. Gazdag antioxidánsokban, például flavonoidokban és fenolsavakban, valamint kis mennyiségben tartalmaz E-vitamint és karotinoidokat is.

 

Az antioxidánsok csökkenthetik a gyulladást, és megvédhetik a szervezetet a káros szabad gyököktől. Emiatt az antioxidánsokban gazdag élelmiszerek fogyasztása számos betegség elleni védekezésben segíthet. A tökmagolaj jótékony hatásáról rengeteg tanulmány született, többek szerint csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet. Ezek mind hozzájárulnak a szív egészségéhez. Egyes kutatások szerint a tökmag olyan növényi vegyületeket tartalmaz, amelyek védenek a rák kialakulása ellen.

Egy 2012-es tanulmány például azt állapította meg, hogy a fogyasztása révén csökkent a mellrák kialakulásának kockázata azoknál a nőknél, akik már átestek a klimaxon. Mivel rostban gazdag, a tökmag hozzájárul az emésztőrendszer egészséges működéséhez. Ráadásul tökmag enyhítheti a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás tüneteit is. További kutatások szerint a tökmag önmagában, olajként vagy táplálékkiegészítőként segíthet a hiperaktív hólyag tüneteinek kezelésében.

Források: cleaneating.hu, femina.hu, hazipatika.com

Képek forrása: pixabay

Legnépszerűbb cikkek