
Megemlékeztek a bánfalvi és az ágfalvi németek kitelepítéséről
A 76 évvel ezelőtti sopronbánfalvi és ágfalvi németek kitelepítéséről emlékeztek meg vasárnap.
A 76 évvel ezelőtti sopronbánfalvi és ágfalvi németek kitelepítéséről emlékeztek meg vasárnap.
Az ötvenegy esztendős korában, hétfőn elhunyt Csollány Szilveszterre emlékeztek gyertyagyújtással kedd délután a Soproni Torna Club...
A doni áttörés 79. évfordulója alkalmából Fertőrákos Község Önkormányzata és a Soproni Történelmi és a Hadijátszó Baráti Kör megemlékezést...
Megemlékezést tartottak a doni katasztrófa 79. évfordulóján Sopronban szerda délután. A tragikus történelmi esemény a magyar honvédség...
Emléktáblát helyeztek el a német nemzetiségű Zeltner Ferenc (Franz Zeltner – 1911-1992) brennbergbányai költő születésének 110. évfordulója...
A hagyományokhoz hűen az evangélikus temető előtti emlékparkban emlékeztek meg a 172 évvel ezelőtt Aradon kivégzett honvédtisztekről,...
Sopron német ajkú polgárait hetvenöt évvel ezelőtt üldözték el otthonaikból. Az évforduló alkalmából a Templom utcai emlékműnél rótták...
Csendes főhajtással emlékeztek meg a holokauszt magyarországi áldozatairól Sopronban. Az Országgyűlés 2000-ben meghozott döntése értelmében...
A járványhelyzetre tekintettel szűk körben, csendes főhajtással rótta le tiszteletét a városvezetés az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hősei előtt március 15-én délelőtt, a Petőfi téren.
Sopron önkormányzata szűk körben mégis méltó módon emlékezett meg a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapjáról csütörtökön. A tiszteletadás alkalmával Farkas Ciprián polgármester elmondta: világszerte mintegy 100 millióan vesztették életüket a korszak eszméi miatt, áldozatuk nem merülhet feledésbe.
A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük meg január 22-én, annak emlékére, hogy – a kézirat tanúsága szerint – Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le Csekén a Himnusz kéziratát. Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata a járványhelyzet miatt idén szűk körben emlékezett meg az évfordulóról.
Megemlékezést tartottak a doni katasztrófa 78. évfordulóján Sopronban. A tragikus történelmi esemény a magyar honvédség leggyászosabb napja lett a második világháborúban.
Hagyományosan a botanikus kertben, az 1956-os emlékműnél tartották meg a Soproni Egyetem megemlékezését a forradalom és szabadságharc 64. évfordulóján.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc 64. évfordulóján október 23-án délelőtt, a koronavírus járványra tekintettel, csendes főhajtást tartott Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata a Széchenyi téren.
Csendes főhajtással és koszorúzással emlékezett meg a soproni városvezetés kedd délután az aradi vértanúk kivégzésének 171. évfordulóján az Evangélikus temető előkertjében.
Szeptember első vasárnapja a bányásznap, ennek tiszteletére tartottak megemlékezéseket.
Megremegett a föld, és szinte egy szempillantás alatt a semmibe veszett a brennbergi Sopron-akna 1920. június 4-én. Csak a bányászok lelkiismeretes munkájának és körültekintésének köszönhető, hogy nem követelt emberéletet a katasztrófa.
Juhos Gábor lelkes hazafiként számtalanszor bizonyította rátermettségét. Most nekivágott egy körülbelül 2020 kilométer hosszú maratonnak, hogy a trianoni békediktátum aláírásának 100. évfordulóján tolmácsolja Európának a magyarok üzenetét. A nem mindennapi teljesítményt kívánó attrakció Sopronból rajtolt el, június 4-én, csütörtökön.
A Soproni Parkerdőben dr. Farkas Ciprián polgármester és Zambó Péter államtitkár jelenlétében délelőtt felavatták a kormányzati forrásból magvalósult Trianoni Emlékparkot. 16 óra 30 perckor városszerte megszólaltak a templomi harangok, az este folyamán pedig a Tűztorony is elsötétült a trianoni békediktátum századik évfordulójára emlékezve. A délután folyamán Sopron MJV Önkormányzatának vezetése koszorút helyezett el a Hűségzászlónál, majd a helyszínről indult útnak a Soproni Huszár Hagyományőrző Egyesület emlékmenete a nemzeti összetartozás jegyében. A soproni polgárok mécsesekkel és gyertyákkal emlékeztek meg az emlékműnél.
Sopron egét is szántották a repülőgépek csütörtökön Szakács Gábor és Talabos Gábor kezdeményezése során, amelyet a trianoni békediktátum aláírásának századik évfordulója kapcsán szervezett a hazai repülőtársadalom két neves képviselője.
A magyar hősök emlékünnepe alkalmából megkoszorúzták a 18. gyalogezred emlékművét Sopronban. A keddi főhajtáson azok előtt a mindenkori katonák és civilek előtt tisztelegtek, akik életüket áldozták a hazáért.
A második világháború 75 évvel ezelőtti befejezéséről emlékezett meg a Soproni Huszár Hagyományőrző Egyesület a Deák téri II. világháborús emlékműnél szombat kora este.
A veszélyhelyzeti rendelkezések értelmében és a koronavírus terjedési lehetőségeinek csökkentése miatt elmaradtak az 1848-49-es forradalom és szabadságharccal kapcsolatos megemlékezések március 15-én. Ennek ellenére több helyi szervezet és magánember is lerótta tiszteletét a Petőfi téren vasárnap.
Március 15-e az 1848-49-es forradalom és szabadságharc megemlékezésének napja. A rendkívüli rendelkezések értelmében idén elmarad minden nagyszabású ünnepség, a Soproni Petőfi Színház művészei úgy döntöttek, sajátos módon emlékeznek a hősökre.
Koszorúzással és főhajtással emlékeztek meg Csatkai Endréről és Környei Attiláról március 12-én, a történészek halálának évfordulóján. A rendezvényen elhangzott: a Soproni Múzeum hajdani igazgatóinak öröksége mindmáig kíséri a város és környéke történelmével foglalkozó szakembereket.
Január 22-én - immár 31 éve - ünnepeljük a Magyar Kultúra Napját, annak emlékére, hogy 1823-ban ezen a napon tisztázta le Kölcsey Ferenc a Himnusz kéziratát. Az évfordulón Sopronban és vonzáskörzetében számos nívós programra számíthatnak az érdeklődők.
448 évvel ezelőtt, 1571. november 19-én született Sopron történelmének egyik legmeghatározóbb polgármestere, Lackner Kristóf. A tudományos és kulturális értelemben egyaránt maradandót alkotó államférfire koszorúzással emlékeztek kedden Sopronban.
Több ezer síremlék áll a sopronbánfalvi Hősi Temetőben - ki tudhatja, mennyi tartozik olyan emberhez, aki távol a szeretteitől, a háború poklában tért örök nyugovóra... A sírkertben pihenő valamennyi hősi halott emléke előtt tisztelegtek kegyeleti gyertyagyújtással november elsején.
Városi megemlékezést tartottak a Széchenyi téren, az 1956-os forradalom és szabadságharc 63. évfordulóján. Az eseményen dr. Farkas Ciprián polgármester kiemelte: az 1956-os forradalom tanúbizonyságot tett arról, hogy még a kis népek is kezükbe tudják venni sorsuk alakítását.
Az 1956-os forradalom és szabadságharcra emlékezett a Soproni Egyetem a Botanikus kertben, október 23-án. Az eseményen köszöntőt Bujdosó Alpár költő, mérnök, az egykori soproni MEFESZ elnöke, beszédet a Soproni Egyetem rektora Prof. Dr. Náhlik András mondott.
A hagyományokhoz hűen az evangélikus temető előtti emlékparkban emlékeztek meg a 170 évvel ezelőtt Aradon kivégzett honvédtisztekről, illetve Batthyány Lajosról, az első felelős magyar kormány mártír miniszterelnökéről.
A második ágfalvi összecsapás hőseire emlékeztek pénteken a Soproni Egyetemen, ahol a tisztelet koszorúit is elhelyezték az Őrtüzek emlékműnél.
75 évvel ezelőtt, 1944. augusztus 7-én halt hősi halált Vitéz nemes Molnár László hadnagy Káld térségében. Hazánk legeredményesebb vadászpilótájának sírja Sopronbánfalván a Hősi Temetőben található, melyet gépének elgörbült légcsavarja díszít. A család és Vitéz nemes Molnár László tisztelői szerdán délelőtt helyezték el sírjánál a megemlékezés koszorúit.
A doni áttörés 76. évfordulója alkalmából tartottak megemlékezést hétfőn Sopronban. Az eseményen Németh Csaba Károly honvéd százados mondott beszédet, aki kiemelte: hőseink példaértékű hitéből, hazaszeretetéből kell erőt, bátorságot merítenünk a jelen és a jövő kihívásaihoz.
74 éve, 1944. december 6-án sújtotta Sopront az első, hatalmas ember és anyagi áldozatokat követelő bombatámadás. Az áldozatokra csütörtökön emlékeztek városunkban.
A Soproni Egyetem, együttműködve Sopron Megyei Jogú Várossal, az idei év decemberétől jövő év áprilisáig tartó programsorozattal emlékezik meg arról a 100 évvel ezelőtti eseményről, amikor Selmecbányáról a Magyar Királyi Bányászati és Erdészeti Főiskola Sopronba költözött.
Az 1956-os forradalomra és szabadságharcra emlékeztek kedden a Széchenyi téren. A városi ünnepségen Dr. Fodor Tamás polgármester mondott ünnepi beszédet.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseire emlékeztek az események 62. évfordulóján a Soproni Egyetemen. Az intézmény műsorral, koszorúzással és főhajtással tisztelgett azok előtt, akik részt vettek a forradalmi eseményekben.
Megemlékezést tartottak a doni katasztrófa 75. évfordulóján Sopronban, pénteken. A tragikus történelmi esemény a magyar honvédség leggyászosabb napja lett a második világégésben.