
A magtárból lett templom
Mekszikópusztán, kissé magányosan áll a templom, amely mellett elhaladva talán nem is gondolnánk, hogy az épület egykor magtárként...
Mekszikópusztán, kissé magányosan áll a templom, amely mellett elhaladva talán nem is gondolnánk, hogy az épület egykor magtárként...
A Soprontól nyugatra, festői, erdős környezetben megbúvó Brennbergbánya napjainkban elsősorban mint kiránduló célpont kedvelt és ismert....
A 3900 fős Fertőszentmiklósra általában nem úgy gondolunk, mint turisztikai célpontra. Legtöbbször inkább áthaladunk rajta vagy most...
Fertőd felől érkezve az 1300 lakosú Fertőszéplakra, megkapó látvány fogadja az utazót. Távolabbról nézve még éppen az út tengelyében...
Soprontól 20 kilométerre, Nagylózson található egy kuriózumnak számító, aprócska kápolna a falu felett magasodó temetődombon. Születésének...
Sopron legismertebb jelképei közé tartozik a Tűztorony és a Lőverek mellett a Kecske templom. A helyiek egyszerűen így emlegetik kiemelkedő...
Sopron belvárosában számos történelmi épület őriz különleges értékeket, országos vagy városi „legeket” és érdekes történeteket a több...
A tavasz beköszöntével, ahogy a nappalok hosszabbodnak és egyre többet süt a nap, rohamosan éled újra a természet. Egyre több színes...
Festői környezetben fekvő település a közel ezer lakosú Balf: a Fertő-tó déli partján, a szőlővel borított Balfi-dombság lejtőin helyezkedik el. A Soprontól 7 kilométerre található, közigazgatásilag a városhoz tartozó helység felé közeledve már messziről az érkező szemébe ötlik egy titokzatos, tornyos kőépület a szőlősdombok között: ez pedig a hajdanán Balf nevét is adó Szent Farkas tiszteletére szentelt erődtemplom alakja. Vajon miről mesélnek az épület sok évszázados falai?
Városunk Bécsi úti lakóépületeinek sorából szinte váratlan meglepetésként bukkan elő egy kecses, gótikus templomépület. Első pillantásra is látszik, hogy ez a kis ékszerdoboz már hosszú időt élt meg, és sok érdekességről tudna mesélni. Ez az épület a Szent János-templom, melyet a Jeruzsálemi Szent János Lovagrend városunkban megtelepedett képviselői emeltek a 13. században. Ez Magyarországon az egyetlen fennmaradt johannita egyházi épület, amely megalapítása óta folyamatosan működik, és átvészelte a történelem viharait.
Egy jó téli sétához kiváló célpontot jelent a lőveri Nepomuki Szent János kápolna. A magas fenyőkkel körbevett kecses rokokó épület szemet gyönyörködtető látványa kiválóan illeszkedik az ünnepi időszak hangulatához, akár nappal, akár már az alkony időszakában látogatunk el hozzá. A Villa soron, közvetlenül a Várisi út torkolata mellett találjuk. Előle mesés rálátás nyílik a medencében fekvő városa, akkor is, mikor épp a téli nap süti meg tornyait, de az esti kivilágítás fényfüzéreivel átszőtt utcák is nagyon hangulatosak. Ha olyan szerencsénk van, hogy még egy kis hó is ül a színes mázas cseréptetőn és a környező fenyőfák ágain, szebb látványt már nem is kívánhatunk.
Sopronban a Szentlélek-templom felé járva különleges alakú emlékmű hívja fel magára a figyelmet az épület bejárata mellett. Közelebb lépve Dorfmeister István nevét olvashatjuk rajta. Számos nagyszerű alkotás őrzi dunántúli templomokban, rendházakban, nemesi otthonokban a barokk festőművész emlékét. A 18. században mind az építészet, mind a festészet magyarországi alkotásai többnyire a bécsi Képzőművészeti Akadémián végzett osztrák származású művészektől eredtek. Azok közül a festők közül, akik akkortájt Magyarországon működtek, a Sopronban otthonra lelt Dorfmeister volt az egyik legtermékenyebb.
Sopronból a 84-es úton autózva kis kitérővel érhető el Lövő és Újkér között a 220 lelkes település, Nemeskér. Megéri megtenni a pár száz méteres odavezető utat: országosan egyedülálló látnivalóval büszkélkedhet ez a kis falu, amely a múltban nagy jelentőséggel rendelkezett: 130 éven át Sopron vármegye gyűléseinek is helyet adott. Az országútról már látszik a fehér tornyos evangélikus templom: mielőtt egyszerű, magtárszerű külseje kétséget ébresztene, jó helyen járunk-e, érdemes benyitni és lenyűgőző látvány fogad: a templom belseje a magyar faépítészet felemelő remekművét rejti.
Ma ünnepli 70.születésnapját Turner Lajos plébános. Az atya nevéhez fűződik a Soproni Szent Imre-templom építése, napjainkban Fertőd, Fertőszéplak Sarród, Nyárliget és Süttör szolgálatát látja el. Sopron városa 2011-ben Sopron Emlékérmet adományozott a város és a plébániaközösségéért végzett munkájáért. Barcza Attila, a térség országgyűlési képviselője közösségi oldalán köszöntötte a plébánost.
Több mint 400 millió forintos kormányzati támogatásból megújul 23+1 soproni és térségbeli templom – jelentette be a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára. Soltész Miklós soproni sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy az evangélikus templom teljes körű felújítása is elkezdődhet, erre külön keret áll rendelkezésre.
A magyar kormány támogatásával 23 soproni és térségbeli templom újul meg a jövőben közel 400 millió forintból. A Magyar Templomfelújítási Programban megvalósuló beruházások Sopron és térségének turisztikai vonzerejét is növelik – jelentette be Barcza Attila, Sopron és térsége országgyűlési képviselője.
A katolikus templomokat továbbra sem zárják be, nyilvános istentiszteleteket is lehet tartani, de a megyés püspökök felmentést adnak a vasárnapi szentmisén való részvétel kötelezettsége alól - tájékoztatta a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) pénteken az MTI-t.
Soprontól kb. 30 km-re a főútvonal mentén haladva a fák mögött egyszer csak feltűnik egy kiemelkedő jelentőségű, egyedi megjelenésű építészeti emlék sok különlegesen szép részlettel. Az ország nyugati peremvidékén elhelyezkedő kis lélekszámú Sopronhorpács község a magyar kultúra egyik nagy kincsét tudhatja magáénak, a több mint 800 éves román stílusú műemlék templomot.
Remekül halad a Szent Mihály-templom felújítása, már a harangokat helyezik üzembe, hogy a megújult épület szentelésére már megszólalhassanak.
Ismét a városba látogatott dr. Veres András megyéspüspök. A különleges alkalom apropója, hogy az Orsolyita templom padsora felújításon esett át, és egy nagylelkű adományozónak hála a közösségi tér egy sípos orgonával is gazdagodott.
Nagyon rossz állapotba került az utóbbi években a Bánfalvi Evangélikus templom tetőszerkezete, elkerülhetetlenné vált a felújítása. A soproni egyházi felekezetek és a civilek, valamint a város önkormányzata összefogásának is köszönhetően most renoválhatják az épületet. A több mint húsz millió forintos rekonstrukció néhány hete kezdődött, a tervek szerint szeptemberben már a megújult templom várja a híveket.
Egy trónörökös és szeretőjének öngyilkossága, különleges visszatérés 300 év után és egy viaszból készült Szűzanya szobor, amelyet több tulajdonsága is egyedivé tesz. Mindezek részei annak az évszázados történetnek, amely rendkívül fontos a bánfalvi pálos-karmelita épületegyüttes és ezzel együtt szinte az egész ország történelme szempontjából.
Kettő rendkívül régi, környékünk múltjában jelentős szerepet betöltő épületet rejtenek magukban az ágfalvai Szent György plébánia falai – de a templom felújítása során nem csupán ezekre az érdekességekre derült fény, hanem megdőlt egy régi teória is. Az épület példátlan összefogás során megfogant összegekből nyerheti vissza régi pompáját!