
A napelemes térkő is magyar találmány!
Tudtad, hogy a Platio egy olyan ötletes magyar találmány, amely hulladékból készült járda és útburkoló anyag; és hasznos is, mert a...
Tudtad, hogy a Platio egy olyan ötletes magyar találmány, amely hulladékból készült járda és útburkoló anyag; és hasznos is, mert a...
Május ismert napjai a fagyosszentek, Pongrác, Szervác és Bonifác napjai, azaz május 12., 13. és 14. A régi népi megfigyelések szerint...
Tudtad, hogy Csontváry Kosztka Tivadar Öreg halász című festménye két másik képet is rejt magában, feltárva ezzel az emberi lélek kettősségét,...
Tudtad, hogy él Afrikában egy magyar törzs, akiket gróf Almásy László, Az angol beteg című film főhőse, világhírű magyar Afrika-kutató...
Sokak számára elképzelhetetlen a reggel egy jó erős, finoman illatozó csésze kávé nélkül. Mások számára jóízű baráti beszélgetések...
Tudtad, hogy a magyar hímes tojás tisztelete egyike az emberiség legősibb vallásos népszokásainak? Őseink a tojásban a teremtés csodájának...
Tudtad, hogy a világ első, a névértéknek megfelelő arany és ezüst fedezet nélküli papírpénze az 1848-49-ben kibocsátott Kossuth-bankó...
Tudtad, hogy Bárány Róbert magyar származású osztrák orvos, egyetemi tanár 1915 őszén hadifogolytáborban értesült arról, hogy a belső...
Tudtad, hogy pásztói Rátóti Tari Lőrinc, Zsigmond király lovagja, világutazó diplomatája igaz keresztényként járta végig Európa szent helyeit, mígnem eljutott a pokol tornácára, a Purgatóriumba, ahol a lelkek tisztulnak, és ott látomásokban tanító beavatást is kapott?
Tudtad, hogy a repülőgépek vékonyfalú szerkezete Hoff Miklós (Magyaróvár, 1906. január 3. – Stanford, Kalifornia, 1997. augusztus 4.) magyar gépészmérnök, fizikus, repülőgép-tervező, egyetemi tanár fejlesztése? Az ő tervei alapján gyártott úgynevezett vékonyfalú szerkezetet több katonai és polgári repülőgép építésénél alkalmazták, de felhasználták a „Tengeri farkas” atom-tengeralattjáró és az Apollo űrhajó készítésekor is.
Tudtad, hogy egyszerre lehet áramot fejleszteni és fűteni moslékkal, trágyával, kukoricaszárral vagy szerves hulladékkal Kiss Péter találmányával, a biogázreaktorral?
Tudtad, hogy Kruspér István, a modern magyar mérésügy egyik megteremtője, aki elévülhetetlen érdemeket szerzett a nemzetközi méteregyezmény megkötésében és felfedezője a heliométeres távolságmérővel felszerelt szintezőműszernek?
Tudtad, hogy Herman Ottó magyar természetkutató, zoológus (ornitológus, ichthiológus, arachnológus), néprajzkutató, régész, politikus, az utolsó magyar polihisztor nevéhez fűződik a magyar őskőkorszak-kutatás és a magyar tudományos barlangkutatás megindítása? A Miskolcon talált szakócák alapján ő állította elsőként, hogy éltek ősemberek Magyarország területén, kiváltva ezzel a nemzetközi tudományos világ kezdeti ellenállását, majd a Kadic Ottokár által talált 1906-os bükki leletek után elismerő figyelmét.
Tudtad, hogy a szkíta, szarmata (méd) jazig (jász) lakosságú Pannónia hét római császárt adott a kr. u. 3-4. században?
Tudtad, hogy a virtuális erőmű nem termel áramot és mégis milliárdos hasznot hoz? A Virtuális Erőmű Program (VEP) a dr. Molnár Ferenc szellemi tulajdonjogát képező „Prevenciós célú Virtuális Építő Program” (PVÉP) koncepción nyugszik.
Tudtad, hogy Kincsem, „a legyőzhetetlen csodakanca” 13 versenypályán, 54 alkalommal állt rajthoz és 54 győzelmet aratott? A veretlen és verhetetlen „Hungarian miracle”, „Hungarian wonder”, „Wunderstute” teljesítményét azóta sem tudta megismételni vagy túlszárnyalni senki.
Tudtad, hogy a Pulitzer-díjnak, az amerikai újságírás legrangosabb elismerésének az alapítója Pulitzer József, egy makói gabonakereskedő kalandvágyó fia?
Tudtad, hogy a magyar fejlesztésű Élőgép olyan botanikus kert, amely szennyvizet tisztít?
Tudtad, hogy a 2021-ben kiosztott orvosi-élettani Nobel-díj díjazottját, David Juliust egy olyan felfedezésért jutalmazták, amelynek elméleti alapjait az 1970-es években Szolcsányi János fektette le?
Tudtad, hogy Selye János (Bécs, 1907. január 26. – Kanada, Montréal, 1982. október 15.), osztrák–magyar származású vegyészt, belgyógyászt, endokrinológust tizenhétszer terjesztették fel orvosi Nobel-díjra, „különös tekintettel az endokrinológia területén és az adaptációs szindróma kutatásában végzett munkájára”, „a szteroid hormonok felfedezésében véghez vitt munkásságáért”, valamint „a stresszreakciók elméletének a kidolgozásáért”?
Tudtad, hogy a nyugati szellemiség megteremtésében alapvető szerepet játszó szkíta Aba(r) mágus (görögösen Abarisz), spirituális mester volt Pitagorasz görög filozófus tanítómestere és beavatója?
Tudtad, hogy Richter Gedeon 1901-ben alapított budapesti gyógyszergyára volt az első, organoterápiára és szintetikus készítmények előállítására szakosodott üzem?
Tudtad, hogy Andrew Steven Grove, azaz Gróf András István (Budapest, 1936. szeptember 2. – Los Altos, Kalifornia, 2016. március 21.) magyar származású amerikai üzletember, mérnök, a félvezetőipar úttörője virágoztatta fel az amerikai számítógépipar technikai, technológiai és innovációs központját, az ún. Szilícium-völgyet?
Tudtad, hogy a stencilgépnek, azaz az iratsokszorosító gépnek a feltalálója a csornai születésű Gestetner Dávid?
Tudtad, hogy az arteriográfiás érvizsgálat a nemzetközi szakirodalom szerint az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb magyar orvosi felfedezése, és dr. Illyés Miklós nevéhez köthető?
Tudtad, hogy a malomkövet Belecskai Mechwart András magyar gépészmérnök találmánya, a hengerszék váltotta fel 1874-től, megalapozva ezzel a magyar malomipar aranykorát?
Tudtad, hogy a passzív tumorellenes védelmi rendszer dr. Kulcsár Gyula biokémikus, orvosegyetemi adjunktus, rákkutató többéves kutatómunkájának új tudományos felfedezése?
Tudtad, hogy Ganz Ábrahám 1856-ban szabadalmaztatta az antimonos kéregöntés technológiáját, mely „minden öntöttvas tárgy egész felületét, avagy annak csak egy tetszőleges helyét acélkeménnyé teszi"?
Tudtad, hogy a világ legnagyobb, egyetlen vászonra festett oltárképe az esztergomi Nagyboldogasszony bazilikában található?
Tudtad, hogy 1966-ban dr. Mester Endre orvosprofesszor a kis teljesítményű lézer (lágylézer, azaz a soft laser) hatásának kutatási eredményeit világszenzációként publikálta? Bizonyította, hogy a lágylézer az élő szervezetre „biostimulációs”, azaz gyógyulást serkentő hatást fejt ki.
Tudtad, hogy Deme Miklósné Fazekas Ágnes csak babzsákot akart készíteni a gyerekek számára az óvodába, de végül feltalálta az egyedülálló tulajdonságokkal rendelkező meggymagbetont?
Tudtad, hogy Korda Dezső (Kisbér, 1864. január 8. – Zürich, 1919. április 1.) mérnök az első elektromos autó konstruktőre és a forgókondenzátor feltalálója?
Tudtad, hogy a térgeometria megalkotója Bolyai János (Kolozsvár, 1802. december 15. – Marosvásárhely, 1860. január 27.) az egyik leghíresebb magyar matematikus? Bolyai János jutott el geometriai vizsgálódásai alapján ahhoz a felismeréshez, hogy a gravitációs erőtér és a geometriai erőtér mögött belső összefüggés van. Ezzel a korszakalkotó felfedezésével, ami a relativitáselmélet alapja, évszázaddal megelőzte korát!
Tudtad, hogy 1970-ben Gellért Károly lakatosmester kis miskolci műhelyében született meg a fémmegmunkálást forradalmasító nagy horderejű világszabadalom, a sokszögeszterga?
Tudtad, hogy magyar tudósok olyan analóglogikai számítógépet készítettek, amely egyes alkalmazási területeken ezerszeresen felülmúlja a mai személyi számítógépek gyorsaságát? A kutatás-fejlesztés egyik kiemelkedő alakja Roska Tamás Széchenyi-díjas és Bolyai-díjas magyar villamosmérnök, informatikus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, akinek nevéhez fűződik a CNN chip kifejlesztése, valamint a neurális hálózatok (vagy neuronhálók) kutatásának megindítása Magyarországon.
Tudtad, hogy Jánosi Marcell (Budapest, 1931. december 5. - 2011. július) gépészmérnök, konstruktőr, a mikroflopi, az automatikus és a hidraulikus fröccsöntőgép, illetve az első modern orsós, szalagos magnó feltalálója?
Tudtad, hogy az első, tartósan és stabilan lebegni képes emelőcsavaros, rotoros repülőszerkezet, a mai helikopter ősének megszerkesztője, megépítője Asbóth Oszkár magyar mérnök? A repülést is megoldó csuklós illeszkedésű, egymástól függetlenül billenthető és emelhető forgószárnyak (lapátok) szabadalmát is elsőként két magyar, Madzsar József és Barta Miksa adta be Németországban 1909-ben, amit a modern helikopterek a mai napig használnak.
Tudtad, hogy Goldmark Péter Károly (Budapest, 1906. december 2. – Port Chester, New York, 1977. december 7.) magyar-amerikai mérnök, fizikus találmánya a színes televízió és a zeneipart forradalmasító mikrobarázdás hanglemez?
Tudtad, hogy a magyar származású feltaláló, Barényi Béla 2500 szabadalommal járult hozzá a közlekedésben résztvevők biztonságához? Kifejlesztette az autók gyűrődési zónáját, a nem deformálódó utasteret, a nyugalmi állapotban rejtett ablaktörlőt vagy a teleszkópszerűen benyomódó kormányoszlopot, és a törésteszteket is ő alkalmazta először.