
Magyar találmány a művér és az antikoleszterin
Tudtad, hogy dr. Horváth István magyar mikrobiológus, a New York-i és a Magyar Tudományos Akadémia tagja találmánya a művér, amely...
Tudtad, hogy dr. Horváth István magyar mikrobiológus, a New York-i és a Magyar Tudományos Akadémia tagja találmánya a művér, amely...
1456. augusztus 11-én vesztette életét a nándorfehérvári győzelem után, a táborban kitört pestisjárványban a legendás törökverő hadvezér,...
Tudtad, hogy zadjeli Slachta Margit Borbála magyar katolikus szerzetesnő, keresztény feminista politikus a világon az első női országgyűlési...
Tudtad, hogy az első világháborúban már megjelenő harci repülőknek és bombázóknak kezdetben semmilyen ellenszere nem volt, egészen...
Tudtad, hogy Zemplén Géza a szerves kémia első magyarországi művelője és a kémiai kutatások megalapozója, aki fiatal kora ellenére...
Szent Kristóf ünnepét július 25-én tartja a keresztény hagyomány. Az utazók, zarándokok, vándorok, hajósok védőszentje a tizennégy...
Tudtad, hogy egy eldugott svájci völgyben immár több mint 1500 éve hunok élnek?
Tudtad, hogy él Nepálban egy magar népcsoport, amely jelenleg a 30 milliós népesség közel 10%-át teszi ki?
Tudtad, hogy egy magyar találmány, a Water Retainer (VízŐr®) mint organikus talajkondicionáló készítmény képes kiküszöbölni a klímaváltozás negatív hatásait és aszályos, csapadékhiányos területeken is képes biztosítani az élelmiszer-termelést?
Tudtad, hogy a modern kémia hazai megalapozója Than Károly volt, aki mint tudós is világhírre tett szert és elsőként írta le az atom szerkezetét? Legfontosabb eredményei: felfedezte a harkányi vízben a karbonil-szulfidot, az analitikába bevezette a mérőoldatok hatóértékének beállítására a kálium-hidrogén-karbonátot és a kálium-hidrogén-jodátot. Jóval Arrhenius előtt javasolta, hogy az elemzések eredményét ne a vegyületekben, hanem a későbbi ionoknak pontosan megfelelő csoportosításban adják meg. Ő javasolta, hogy a gázok normál térfogatának az egy gramm-molakulasúlynyi gáz által 1 atm nyomáson és 0 ℃ elfoglalt térfogatot nevezzék, melyet ő 22,3 liternek állapított meg.
Tudtad, hogy egy magyar találmány a gumibitumen költséghatékonyan meghosszabbítja az utak élettartamát, jobb tapadással növeli a biztonságos autóvezetést és segít eltüntetni a felhalmozódott autógumi hulladékot is?
Tudtad, hogy az 1816-ban alakult Osztrák Nemzeti Bank első kormányzója az erdélyi Gróf Nemes Ádám volt, aki szigorú árfolyam-politikával megmentette Ausztriát az államcsődtől és biztosította pénzügyi stabilitását?
Tudtad, hogy az első írásba foglalt alkotmány és a törvényhozó országgyűlés, vagyis a parlamentarizmus az európai kontinensen elsőként a magyar királyságban alakult ki és fejlődött szervesen?
Tudtad, hogy az árammal való kereskedelmet Bláthy Ottó Titusz gépészmérnök, feltaláló találmánya a villanyóra tette lehetővé?
Tudtad, hogy a mai Izraelben található Bét-Seán-t a Biblia a szkíták városa névvel illeti, a görögök és a rómaiak idejében pedig Szkítopolisznak hívták?
Tudtad, hogy a Winkler-módszer az az analitikai kémiai eljárás, amelyet Winkler Lajos magyar kémikus 1888-ban dolgozott ki a vízben oldott oxigén jodometriás mennyiségi meghatározására?
Tudtad, hogy magyar kutatók grafénból készítettek kvantumcsapdát a fénynek?
Közeledik a nyár: az idő egyre melegebb, a nap egyre hosszabban süt le ránk. A szünidő közeledtével pedig egyre gyakrabban fordul meg a fejünkben, hová utazzunk a nyáron, hol kapcsolódjunk ki és töltekezzünk fürdéssel, napozással; vagy éppen hol szerezzünk új ismereteket egy korábban még nem látott ország, város felfedezésével. De mióta is szokás a nyaralás és hogyan pihentek eleink?
Tudtad, hogy a világon egyedülálló Magyar Védőnői Szolgálat 1915-ben jött létre és 2015-ben nyilvánították hungarikummá?
Tudtad, hogy a Platio egy olyan ötletes magyar találmány, amely hulladékból készült járda és útburkoló anyag; és hasznos is, mert a fényt és a ránehezedő lépések energiáját egyúttal elektromos energiává is alakítja?
Május ismert napjai a fagyosszentek, Pongrác, Szervác és Bonifác napjai, azaz május 12., 13. és 14. A régi népi megfigyelések szerint ezeken a napokon, május közepe táján gyakran újra megjelennek a reggeli fagyok, komoly károkat okozva a mezőgazdasági termelésben. El is terjedt egy mondás, miszerint: „Szervác, Pongrác, Bonifác, megharagszik, fagyot ráz”. Ez azonban, ahogy cikkünkből is kiderül, nem feltétlen hozható összefüggésbe a névadó szentek legendájával. Inkább talán a népi lelemény hozta létre a kapcsolódást, hogy valami indokot találjon az időjárás ekkortájt gyakori kedvezőtlen megváltozására. Ám érdemes azt is leszögezni, hogy a fagyosszentek messze nem mindig hoznak fagyot, néha éppen a nyárias, meleg idő érkezik meg velük.
Tudtad, hogy Csontváry Kosztka Tivadar Öreg halász című festménye két másik képet is rejt magában, feltárva ezzel az emberi lélek kettősségét, miszerint ördögi és angyali lelkületünk is lehet saját választásunk szerint?
Tudtad, hogy él Afrikában egy magyar törzs, akiket gróf Almásy László, Az angol beteg című film főhőse, világhírű magyar Afrika-kutató fedezett fel a világ számára 1934-ben?
Sokak számára elképzelhetetlen a reggel egy jó erős, finoman illatozó csésze kávé nélkül. Mások számára jóízű baráti beszélgetések elengedhetetlen kelléke. Ki a zamatáért, ki a kávézás hangulatáért kedveli, és van, aki jótékony, élénkítő hatása miatt fogyasztja egy hosszú, munkával teli napon. Olyan is akad, akinek fogyasztása fejfájásnál hoz megkönnyebbülést koffeintartalmának köszönhetően. Egy biztos, hogy legtöbbünk napjainak fontos kelléke és örömforrása a fekete, illatozó ital fogyasztása valamilyen formában, ugyanis elkészítésének számos változata ismert. De hogyan is fedezte fel az ember a kávét, és terjedt el a világban fogyasztása? Milyen (akár történelmi) érdekességek kapcsolódnak e kedvelt nedűhöz? Minderre választ kap cikkünkből.
Tudtad, hogy a magyar hímes tojás tisztelete egyike az emberiség legősibb vallásos népszokásainak? Őseink a tojásban a teremtés csodájának jelképét tisztelték.
Tudtad, hogy a világ első, a névértéknek megfelelő arany és ezüst fedezet nélküli papírpénze az 1848-49-ben kibocsátott Kossuth-bankó volt, megalapozva ezzel a mai modern monetáris pénzügyi rendszert?
Tudtad, hogy Bárány Róbert magyar származású osztrák orvos, egyetemi tanár 1915 őszén hadifogolytáborban értesült arról, hogy a belső fület érintő kutatásaiért orvosi Nobel-díjat kapott?
Tudtad, hogy Barta László ultrafutó elképesztő előnnyel nyerte meg a világ leghosszabb terepfutó versenyét, az 1001 kilométer hosszú Megarace-t, amit 2021-ben rendeztek meg először?
Tudtad, hogy pásztói Rátóti Tari Lőrinc, Zsigmond király lovagja, világutazó diplomatája igaz keresztényként járta végig Európa szent helyeit, mígnem eljutott a pokol tornácára, a Purgatóriumba, ahol a lelkek tisztulnak, és ott látomásokban tanító beavatást is kapott?
Tudtad, hogy a repülőgépek vékonyfalú szerkezete Hoff Miklós (Magyaróvár, 1906. január 3. – Stanford, Kalifornia, 1997. augusztus 4.) magyar gépészmérnök, fizikus, repülőgép-tervező, egyetemi tanár fejlesztése? Az ő tervei alapján gyártott úgynevezett vékonyfalú szerkezetet több katonai és polgári repülőgép építésénél alkalmazták, de felhasználták a „Tengeri farkas” atom-tengeralattjáró és az Apollo űrhajó készítésekor is.
Tudtad, hogy egyszerre lehet áramot fejleszteni és fűteni moslékkal, trágyával, kukoricaszárral vagy szerves hulladékkal Kiss Péter találmányával, a biogázreaktorral?
Tudtad, hogy Kruspér István, a modern magyar mérésügy egyik megteremtője, aki elévülhetetlen érdemeket szerzett a nemzetközi méteregyezmény megkötésében és felfedezője a heliométeres távolságmérővel felszerelt szintezőműszernek?
Tudtad, hogy Herman Ottó magyar természetkutató, zoológus (ornitológus, ichthiológus, arachnológus), néprajzkutató, régész, politikus, az utolsó magyar polihisztor nevéhez fűződik a magyar őskőkorszak-kutatás és a magyar tudományos barlangkutatás megindítása? A Miskolcon talált szakócák alapján ő állította elsőként, hogy éltek ősemberek Magyarország területén, kiváltva ezzel a nemzetközi tudományos világ kezdeti ellenállását, majd a Kadic Ottokár által talált 1906-os bükki leletek után elismerő figyelmét.
Tudtad, hogy a szkíta, szarmata (méd) jazig (jász) lakosságú Pannónia hét római császárt adott a kr. u. 3-4. században?
Tudtad, hogy a virtuális erőmű nem termel áramot és mégis milliárdos hasznot hoz? A Virtuális Erőmű Program (VEP) a dr. Molnár Ferenc szellemi tulajdonjogát képező „Prevenciós célú Virtuális Építő Program” (PVÉP) koncepción nyugszik.
Tudtad, hogy Kincsem, „a legyőzhetetlen csodakanca” 13 versenypályán, 54 alkalommal állt rajthoz és 54 győzelmet aratott? A veretlen és verhetetlen „Hungarian miracle”, „Hungarian wonder”, „Wunderstute” teljesítményét azóta sem tudta megismételni vagy túlszárnyalni senki.
Tudtad, hogy a Pulitzer-díjnak, az amerikai újságírás legrangosabb elismerésének az alapítója Pulitzer József, egy makói gabonakereskedő kalandvágyó fia?
Tudtad, hogy a magyar fejlesztésű Élőgép olyan botanikus kert, amely szennyvizet tisztít?
Tudtad, hogy a 2021-ben kiosztott orvosi-élettani Nobel-díj díjazottját, David Juliust egy olyan felfedezésért jutalmazták, amelynek elméleti alapjait az 1970-es években Szolcsányi János fektette le?