
Csomagolásmentes élet - Európai Hulladékcsökkentési Hét
Az Európai Hulladékcsökkentési Hét elnevezésű programot minden évben november utolsó hetében rendezik meg. A fenntartható jövő érdekében...
Az Európai Hulladékcsökkentési Hét elnevezésű programot minden évben november utolsó hetében rendezik meg. A fenntartható jövő érdekében...
Szagolnak és védenek – a rendőrkutyák segítsége jóval hatékonyabbá teszi a rendőrség munkáját. Legyen szó ember-, robbanóanyag- vagy...
Színek és részletek címmel nyílt kiállítása Adrienn F. K. rajzművésznek a Petőfi Színházban. A fiatal alkotó képei már-már a szemfényvesztés...
A horgolás régi kézműves foglalkozás, kicsit újragondolva, divatos formákkal, színekkel hódítja meg közönségét. Fertőrákoson egyre...
6. alkalommal szerveznek kincskereséssel egybekötött túrát, mely óriási népszerűségnek örvend. A kellemes, akár kisgyerekekkel lejárható...
Rombainé Dévai Katalin harkai nyugdíjas alkotó egyedi ékszereket készít gyapjúfilcből, kézműves kenderből és műgyantából. Az ünnepekre...
A halál, a gyász egy olyan téma, ami az élet természetes velejárója mégis a 21. században szinte tabusítva van. Köztudott az élet polaritása,...
Óriási népszerűségnek örvend a Családi és Gyermekjóléti Intézet Boróka klubja. Az immár 9 éve működő csoport a Jereván lakótelep kisházában...
Éremesővel zárult a hétvégén a sarlóspusztai Történelmi Fegyverek Országos Bajnoksága a soproni versenyzőknek. Idén négy országos bajnoki címet hoztak el a Soproni Polgári Lövész Egyesület tagjai, és új országos csúcs is született.
Sopronban már 7 éve töretlen népszerűségnek örvend a rúdfitnesz, melyet Radványi Bianka tett népszerűvé a városi sportéletben. Ez a mozgásforma kőkemény szertorna, amelyet nem vízszintes, hanem függőleges korláton végeznek. Adottságában sokkal nehezebb, mert erőteljesebben kell megküzdeni a gravitációval, mint a sima talajtornán. Ez a sport amellett, hogy fejleszti az erőnlétet és alakot formál, egy rendkívül nőies, légies mozdulatokból álló edzés, amihez elengedhetetlen a kitartás, a motiváció és fájdalomtűrő képesség.
Érezni lehet jó, de lehet félelmetes is. Legyen szó pozitív vagy negatív érzelemről, az, hogy ezt megengedjük-e magunknak és kifejezzük-e, rengeteget elárul rólunk. Sokan azt hiszik, hogy ezáltal sebezhetővé válnak. Bátor és igaz az, aki felvállalja érzelmeit és nem törődik azzal, hogy mások mit gondolnak erről.
Az érem két oldala, azaz a munkáltató és munkavállalói szemszög. Egyik sem egyszerű, hisz mindkét oldalon emberek állnak, akik első sorban a saját érdekeiket szeretnék érvényesíteni, jó esetben úgy, hogy ezzel nem ártanak a másiknak.
A fiatalok minőségi mozgásra nevelése az elsődleges célja Kovács Adriánnak, aki évtizedek óta a sport szerelmese. Mint sportoló, edző és édesapa is tudja, mennyire fontos, hogy a gyerekek megtalálják a nekik való mozgásformát. Innen jött az ötlet, hogy szombatonként Sopron egyik legnagyobb edzőtermében díjmentes tini edzést tart 12-14 éves gyerekeknek. Ezáltal a legfiatalabbak is belekóstolhatnak a funkcionális edzés világába, mindezt egy világbajnoki ezüstérmes edző segítségével.
Rombai Péter fotográfus nem mindennapi módon emlékezett meg Sopron száz évvel ezelőtti eseményeiről. A centenáriumi történéseket sajátos látásmódba helyezve, a múltat és a jelent megjelenítve egy különleges fotósorozatot készített.
Adrienn F. K. soproni művész képei már-már a szemfényvesztés kategóriába tartoznak. Első ránézésre úgy tűnik, mintha egy fotót látnánk. Képeinek részletgazdagsága, színvilága olyan pontos kidolgozást mutat, hogy elképzelhetetlennek tűnik, hogy mindezt színes ceruzával készíti. Pedig nem csalás, nem ámítás: bizony ezek a nagy méretű, realisztikus rajzok színes ceruzával készülnek. A legtöbb kép 50 munkaóra alatt készül el.
Már novemberben fel vannak díszítve az üzletek a plázákban, szól a karácsonyi zene. Idejében jelzik, hogy a fogyasztói társadalom elvárásainak megfelelően vásárolnod kell. Hisz ez a szeretet ünnepe, ilyenkor illik megajándékozni a szeretteinket. A social media felületeiről ömlenek az adventi koszorús, karácsonyi családi fotózáson készült, családi idillt megjelenítő képek.
Ha az internetes keresőbe beütjük, hogy disznótor, az első találatok között szerepel, hogy „csapatépítő disznóvágás”, „légy részese egy hamisítatlan élménynek”. Végül is ennek minden szava teljesen igaz. Valóban élmény és valóban csapatépítő a disznóvágás, de míg régen a falusi mindennapok része volt, addig ma már fizetett programként hirdetik. A hétvégén meglátogattunk egy soproni disznótort. Kivettük a részünket a munkából és a finomságokból is.
Varga József vagy - ahogy csak mindenki hívja - Varga Jóska pályakezdőként került a Nagycenki Méntelepre, és azóta is itt szolgálja a lovakat és lovasokat. Hivatásról, hűségről és lovakról beszélgettünk vele.
Mivel korábban sötétedik, az ősz beköszöntével az emberek félelemérzete is megnő. Egyre többek fejében fordul meg a gondolat, hogy valamilyen önvédelmi eszközt kellene beszerezniük. Vannak, akik az otthonuk miatt aggódnak, míg mások félnek egyedül közlekedni az utcán, főleg sötétedés után. Utánajártunk, melyek a leghatásosabb legális önvédelmi eszközök.
Molnár Anikó 19 éve játszik színművészként, és a soproni közönségnek 9 éve van szerencséje látni őt a legkülönfélébb karakterekben. Most a személyiségének egy olyan oldalát is megismerhetjük, ami lehet, hogy meglepő lesz azoknak, akik a színházból ismerik őt. A civil életben ugyanis egy nagyon veszélyes, de annál izgalmasabb sportot űz: a sportlövészetet, amely 2 éve ejtette rabul.
Az olyan manapság divatba jött pszichológia kifejezések, mint depresszió, nárcisztikus, burnout… már-már elcsépelten hangzanak. Sokan felfedezni vélik magukban ezeket a dolgokat, de ami még ennél is rosszabb, a közvetlen környezetüket diagnosztizálják egy-egy szaklap elolvasása után. Az persze nagyon jó dolog, hogy egyre tájékozottabb az átlag lakosság, sőt az is fontos, hogy ha valóban segítségre van szükségünk, akkor keressük fel a megfelelő szakembert, de ne kezeljük egyfajta stigmaként ezeket a kifejezéseket. Mindenki életében előfordultak már olyan élethelyzetek, melyek során mélyebbre került, de ezt még nem feltétlenül lehet depressziónak nevezni. Mint ahogy a nárcizmusnak is vannak elviselhető és nagyon súlyos jegyei. Mostani cikkünkben a burnout-ról, azaz a kiégésről lesz szó.
A regény szinte beszippantja és elrepíti olvasóját a nem is olyan régi, mégis olyan távolinak tűnő '90-es évekbe. Elég az hozzá - így szól a soproni születésű Bankó-Erdősi Viktória első könyvének címe, melynek története is itt a közelben Sopronhorpácson játszódik. Az írónővel beszélgettünk a könyv születésének körülményeiről és az azt övező fogadtatásról.
„Férfi és nő. Hogyan érthetnék meg egymást? Hisz mindkettő mást akar, a férfi nőt, a nő férfit.” /Karinthy Frigyes/. Párkapcsolattól, nemtől és kortól függetlenül megfordult már mindannyiunk fejében, hogy olyan, mintha nem azonos nyelvezeten beszélnének a nők és férfiak, mintha rendre elcsúszna a kommunikáció, ami rengeteg félreértést szül. A jelenségben van igazság. Bedő Imre, a Férfiak klubja alapítója segít bepillantani a kulisszák mögé. Imrét kérdeztük arról, hogyan is kell úgy szólni a férfiakhoz, hogy az, amit közvetíteni akarunk, át is menjen.
Sopront tekinti második szülővárosának Madár Zsolt, aki a Soproni Egyetemen végezte tanulmányait, de a szíve mégis hazahúzta Székelyföldre. A mai napig hálás azonban az itt kapott tudásért, élményekért és kedvességért, ezért is szeretne a soproniaknak visszaadni mindabból a jóból, amit kapott, és megismertetni velük az óhaza kincseit és értékeit.
Az egész társadalmat érintő probléma, hogy egyre több gyermek küzd valamilyen viselkedészavarral, beilleszkedési nehézséggel, túlzott agresszivitással, figyelemzavarral. Dr. Balogh Judit gyermekpszichiátert kérdeztük arról, hogy mit lehet tenni, hogyan lehet segíteni az ilyen gyermekeket és családjaikat.
Szeparációs szorongás, dackorszak, hiszti, motiválatlanság, feleselés, kamaszkor és még sorolhatnánk az olyan időszakokat, amelyek igencsak próbára teszik a szülő-gyermek kapcsolatokat. Ezt már mindenki átélte, vagy akkor, amikor ő volt gyerek, vagy már mint gyakorló szülő. A kétségbeesés ilyenkor el tud uralkodni rajtunk: mégis mit kell most csinálni, hogyan kellene jól kezelni a kényes helyzeteket. Kiss Bernadett Gordon instruktor, személyiségfejlesztő, óvodapedagógussal beszélgettünk egy méltán híres módszerről, mely már Sopronban is elérhető.
Az elmúlt másfél évben sokan felélték testi, lelki, anyagi tartalékukat, és nem könnyíti meg a helyzetet, hogy nem látni a dolgok további kimenetelét. A bizonytalanság behálózta az élet minden területét. Korlátozva van a szabadságunk, az anyagi lehetőségeink. Nagyon sok háztartást megviselt, hogy a család egy vagy két tagja is elveszítette a munkáját, vagy teljesen átrendeződött a munkaideje, munkahelye. Csenteri-Dénes Ildikó HR-szakemberrel beszélgettünk arról, hogy mi zajlik jelenleg a munkaerőpiacon, és mi készteti az embereket az esetleges váltásra.
Molnár Gabriella az, aki már óvodás korában elhatározta, hogy embereken fog segíteni, és emellett a vágya mellett ki is tartott, így életútja minden fronton a segítő szakmáról szól. Amellett, hogy 3 gyermek édesanyja és a YOGABI jógastúdió vezetője, védőnőként is segíti a soproni anyukákat.
Minden év június első vasárnapján a pedagógusokat ünnepeljük, akik fáradhatatlanul igyekeznek helyt állni, legyen szó jelenléti vagy online oktatásról.
Az utóbbi időben sok szó eset a bizonytalanságról, ami körül vesz minket. A munkahelyi nehézségek, anyagi károk és az otthoni feszültségek sok családot megtépáztak. Valahogy a férfiak megküzdési stratégiájáról nem esett szó eddig. Vajon hogy éli meg az „erősebbik” nem ezt a helyzetet? Ők kevesebbet beszélnek belső félelmeikről, pedig óriási nyomás helyezkedik rájuk és ha mutatják, ha nem, hat rájuk ez a rengeteg feszültség.
Nevelni nem a szavak erejével lehet, hanem valós példamutatással. Sebestyén Péter azt tűzte ki célul, hogy férfiként egy elnőiesedett szakmában is helyt áll, és kreativitásával, tudásával, pozitív hozzáállásával, olyan energiákat mozgat meg az óvodapedagógiában, amire óriási szüksége van a gyerekeknek.
Négy részes cikksorozatom utolsó állomásához értem. Volt már vendégem pszichológus, coach, pszichiáter, akik segítségével képet kaptunk arról, hogy milyen segítőszakmák léteznek, és milyen típusú megkeresésben, melyik szakembert érdemes felkeresni. Jelenleg a személyiségfejlesztő, érzelmi intelligenciafejlesztők munkáját szeretném nektek bemutatni.
Elég nagy bizonytalanság van a segítőszakmákkal kapcsolatban, ezért egy 4 részes cikksorozatban szeretnénk útmutatót adni a segítő szakmák közötti eligazodáshoz. Ezekben az interjúkban, szakemberek válaszolnak mikor, kihez érdemes fordulni, miben tudnak segíteni, milyen kompetencia határaik vannak. A sorozatban szerepelni fog: pszichiáter, pszichológus, coach, személyiségfejlesztő.
Elég nagy bizonytalanság van a segítőszakmákkal kapcsolatban, ezért egy 4 részes cikksorozatban szeretnénk útmutatót adni a segítő szakmák közötti eligazodáshoz. Ezekben az interjúkban, szakemberek válaszolnak mikor, kihez érdemes fordulni, miben tudnak segíteni, milyen kompetencia határaik vannak. A sorozatban szerepelni fog: pszichiáter, pszichológus, coach, személyiségfejlesztő.
A tánc világnapja alkalmából, a világhírű Nieto Mercedes hastáncossal beszélgettünk nőiségről, sikerről, önazonosságról. Hazánk egyik legismertebb hastáncosa, már több, mint 50 országban járt táncos, koreográfusként és állítja a tánc nyelve nem ismer határokat.
Elég nagy bizonytalanság van a segítőszakmákkal kapcsolatban, ezért egy 4 részes cikksorozatban szeretnénk útmutatót adni a segítő szakmák közötti eligazodáshoz. Ezekben az interjúkban, szakemberek válaszolnak mikor, kihez érdemes fordulni, miben tudnak segíteni, milyen kompetencia határaik vannak. A sorozatban szerepelni fog: pszichiáter, pszichológus, coach, személyiségfejlesztő.